Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Ceny domov a bytov na Slovensku lámu rekordy. Sú drahšie ako v iných krajinách. Dôvod prekvapí!

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nájomné byty sú realitou, žiadatelia musia urobiť jednu vec
    Reklama
    Logo Plus JEDEN DEŇLogo Plus JEDEN DEŇ

    Ceny nehnuteľností sú čoraz vyššie, medziročne vzrástli o 12,2 %. Vyššie sú vo všetkých ôsmich krajoch, a to od 7,3 % v Trnavskom do 18,5 % v Nitrianskom kraji. Dvojciferné tempo rastu má aj Prešovský, Bratislavský a Žilinský kraj.

    V dlhodobom porovnaní sa domy a byty na Slovensku predávajú za dvojnásobnú cenu ako v roku 2010. Nárast cien sa líšil podľa typu nehnuteľnosti, v priebehu 14 rokov ceny nových nehnuteľností vzrástli o viac ako 70 %, ceny existujúcich nehnuteľností o 115 %.

    Rast cien tak predbieha hypotekárny trh. Ak uvažujete nad kúpou domu či bytu, je vhodný čas práve teraz. Existuje totiž predpoklad, že nehnuteľnosti budú ešte drahšie. Kým úroky na hypotekárnych úveroch klesajú, ceny nehnuteľností rastú. V praxi to znamená, že pri cene bytu 100 tisíc eur v roku 2023 a úroku 4 % bola mesačná splátka 477,42 eura, dnes by pri odhadovanej cene 130 tisíc eur toho istého bytu bola aj pri nižšom úroku 3 % splátka 548,09 eura mesačne, čo predstavuje rozdiel 71,49 eura mesačne.

    „Vo svetle toho, že ceny nehnuteľností aj dopyt po nich bude narastať, je pre ľudí, ktorí majú o kúpu záujem a majú k dispozícii dostatočné vstupné náklady, vhodné nečakať na nižšie úroky, ale kupovať tu a teraz,“ konštatuje Tomáš Barbarič, šéf produktov v 365.bank. „Dnes je medzi klientmi obľúbená trojročná fixácia, do ich hľadáčika sa dostáva aj hypotéka s 1-ročnou fixáciou 3,55 %, ktorá je u nás najvýhodnejšia na trhu,“ uzatvára Barbarič.

    Na trh úverov má vplyv aj demografická situácia na Slovensku. Populácia dlhodobo starne, podiel ľudí starších ako 45 rokov podľa štatistík Národnej banky Slovenska za posledných 5 rokov vzrástol zo 43 na 47 %, navyše sa očakáva, že po roku 2035 to bude viac ako polovica obyvateľstva. Táto skutočnosť má vplyv aj na situáciu na hypotekárnom trhu, keďže narastá počet dlžníkov vo vyššej vekovej kategórii.

    Dnes títo ľudia splácajú 28 % hypoték, do roku 2037 ich má byť až 45 %, pričom štvrtinu budú splácať ľudia nad 50 rokov. Kratší čas ostávajúci na produktívny vek má tak vplyv na dĺžku hypotéky a môže navyšovať výšku mesačnej splátky. Rovnako tak sa s pribúdajúcim vekom znižuje aj maximálna výška hypotéky v pomere k príjmom, ktorú je možné dosiahnuť.

    Anketa

    Zvažujete kúpu bytu či domu v dohľadnej dobe?

    Nehnuteľnosti majú rastový potenciál

    Na Slovensku hrá v prospech investovania do realít viacero faktorov. Najdôležitejším z nich je pokles úrokových sadzieb hypoték, ktoré sú na úrovni 3,5 % (pri trojročnom fixe) v porovnaní s viac ako 4 % sadzbami spred roka. Rastie tiež dopyt po vlastnom bývaní. A keďže dopyt už dnes prevyšuje ponuku, podpisuje sa to aj pod rast cien nehnuteľností a ich zhodnotenie.

    „Realitné investície poskytujú pravidelný výnos – či už ide o nájomné z fyzickej nehnuteľnosti, úroky z dlhopisov alebo podiel na zisku z developerského projektu. Nehnuteľnosti zároveň patria medzi reálne aktíva, ktorých hodnota má v dlhodobom horizonte rastúci trend a v čase zvýšenej inflácie tiež predstavujú účinnú ochranu pred znehodnotením kapitálu – ceny nehnuteľností aj nájomného často prirodzene rastú spolu s infláciou,“ hovorí Dominik Hapl, analytik Across Private Investments.

    Ceny bytov a domov sú nad priemerom eurozóny

    Na Slovensku býva vo vlastnom byte alebo dome až 94 % ľudí. Kúpa bývania je pre drvivú väčšinu najväčšou životnou investíciou. Pohyb cien na realitnom trhu je preto prirodzene v centre pozornosti. Ako sa vyvíjajú ceny bytov a domov u nás v porovnaní s krajinami EÚ, hodnotí Eva Sadovská, analytička WOOD & Company na základe údajov Eurostatu.

    Rast cien bol vlani na Slovensku rýchlejší v porovnaní s priemerným rastom v eurozóne (2,0 %) a v EÚ (3,3 %). „Spomedzi členských štátov EÚ zaznamenali najvýraznejší medziročný nárast Bulharsko (16,5 %), Poľsko (15,0 %), Maďarsko (12,8 %) a Chorvátsko (10,4 %). Naopak, pokles cien nehnuteľností určených na bývanie vlani vykázali v Rakúsku o – 0,2 %, v Nemecku o – 1,6 %, vo Fínsku o - 3,5 %, vo Francúzsku o – 3,7 % a v Luxembursku o – 5,2 %,“ uviedla Sadovská. Vo všetkých týchto krajinách bol pokles cien zaznamenaný už druhý rok po sebe.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS