Ceny bytov klesajú, no úroky stúpajú: VIEME, kedy je ten správny čas na kúpu vlastného bývania!
30. 3. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:56)
S vlastným bývaním je to z roka na rok horšie! Vysoké nie sú iba ceny nehnuteľností, ale už aj úroky pri hypotékach. Zatiaľ čo minulý rok ponúkali banky za fixáciu na 10 rokov úrok 0,99 percenta, tento rok sa pod štyri percentá nedostanete. Také veľké navýšenie úroku pritom spraví aj o stovky eur vyššiu mesačnú splátku. Tisícky ľudí teraz rieši dilemu: Keďže ceny bytov klesajú, ale úroky hypoték rastú – oplatí sa v súčasnosti kúpiť si vlastné bývanie alebo bude lepšie počkať?
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: ŠÚ SR
Galéria k článku
Jedno oko sa smeje, druhé plače. Na trhu nastala situácia, keď byty začali konečne klesať, ale, naopak, úroky stúpajú rekordnou rýchlosťou. Problémom je aj výsledná suma, ktorú vám vie banka požičať. „Dostať sa ku kúpe nehnuteľnosti je aktuálne ťažšie nielen pre vysoké mesačné splátky, ale aj pre maximálny limit úveru, ktorý sa znížil parametrom DSTI (ukazovateľ schopnosti spotrebiteľa splácať úver – pozn. red.). Ten totiž určuje maximálnu výšku mesačnej splátky,“ upozorňuje Matej Dobiš, analytik Finančného kompasu.
Ceny bytov začali klesať
Ceny bytov klesajú na Slovensku prvýkrát od roku 2019. Matej Dobiš však pripomína, že zlacňovanie neplatí pre všetky typy bývania rovnako. „Reálny pokles nehnuteľností je vyčísliteľný len ťažko, keďže z trhu zmizli vplyvom vyšších úrokov ponuky, ktoré sa predávajúci rozhodli podržať. Z ponúk, ktoré sú online, však vidíme zatiaľ minimálne poklesy v prípade novostavieb od dvoch do štyroch percent a šesť percent v prípade starších nehnuteľností. Ceny nehnuteľností sa často zvyknú označovať za nadhodnotené, aktuálne obdobie však môžeme vnímať ako test ich reálnej hodnoty,“ vysvetľuje.
Ak si práve teraz hľadáte vlastné bývanie, podľa odborníkov nie je na čo čakať. Ceny bytov zaradili spiatočku a úroky budú tento rok stúpať, keďže Európska centrálna banka pravdepodobne v nasledujúcich mesiacoch ešte zvýši úrokové sadzby, od ktorých sa budú odvíjať úrokové sadzby našich bánk.
Počkať alebo kúpiť?
Ak vám to však s bývaním „nehorí“, s kúpou nehnuteľnosti je podľa odborníka na investovanie Maroša Ovčárika z PARTNERS lepšie počkať. „Makroukazovatele naznačujú spomalenie ekonomického rastu. Posledný kvartál minulého roka už ceny nehnuteľností začali klesať a úrokové sadzby na hypotékach sa strojnásobili oproti svojim historickým minimám zo začiatku roka 2022. To všetko hrá v prospech ďalšieho poklesu cien nehnuteľností,“ tvrdí Maroš Ovčárik.
Článok pokračuje na druhej strane >>>
Podľa odborníčky na osobné financie z PARTNERS Ivany Mikitovej ideálny moment na kúpu nehnuteľnosti neexistuje. „Zabezpečenie vlastného bývania je jedna zo základných potrieb a vždy bude výhodnejšie vlastniť nehnuteľnosť, ako si ju prenajímať. Navyše fixácia, ako aj úroková sadzba sa v priebehu tridsiatich rokov niekoľkokrát zmenia. Takzvaný normál v tomto prípade neexistuje. Hypotekárny sentiment by nemal byť dôvodom, aby sme menili naše sny a plány,“ vysvetľuje odborníčka.
Aj pri nehnuteľnostiach platí, že predpovedať s istotou budúci vývoj je nemožné, podobne ako pri akciách. „Pokiaľ človek plánuje nehnuteľnosť vlastniť roky, dobrou správou je, že ceny nehnuteľností v dlhých horizontoch rastú. A pokiaľ nehnuteľnosť kupuje na bývanie a nie na špekuláciu, ani prípadný dočasný pokles jej hodnoty by ho nemal výraznejšie vyrušiť,“ dodáva.
Najdrahšie byty sú na západnom Slovensku
Aktuálne si za byty najviac priplatíte na západnom Slovensku. Za dvojizbový byt v Bratislave v mestskej časti Staré Mesto zaplatíte podľa portálu nehnutelnosti.sk v priemere 270-tisíc eur.
V Košiciach a Banskej Bystrici zaplatíte za rovnaký byt približne 160-tisíc. Ceny bytov však neklesajú na celom Slovensku. „Pri pohľade na vývoj trhu 2-izbových bytov vidíme, že pokles priemernej ceny sa pohybuje medzi hodnotami 0 až 7 percent. Z tohto intervalu vybočuje len Banská Bystrica, kde sa ceny menších bytov kvartálne znížili až o 12,09 percenta. Opačnou výnimkou je Nitra, kde 2-izbové byty, naopak, vzrástli o 7,25 percenta a rekord drží aj medziročne (+26,5 percenta),” informuje webový portál nehnuteľnosti.sk.
Anketa
Uvažujete nad kúpou vlastného bývania?
- Áno.48%
- Nie, bývam už vo vlastnom. 44%
- Nie, nebývam vo vlastnom a ani to nemám v pláne.7%
Hlasovanie bolo ukončené
Vlastné bývanie však aj naďalej patrí medzi hlavné priority Slovákov. Potvrdil to aj prieskum agentúry Focus a Nadácie PARTNERS z roku 2021, v ktorom takmer štvrtina opýtaných označila „zabezpečiť si bývanie“ ako jeden z prvoradých cieľov. S vlastným bývaním sa však spájajú aj povinnosti, ako napríklad splácanie úveru. Problém majú hlavne tí, ktorým sa končí fixácia. „Zvýšenie určite pocítia tí, ktorým sa končí v najbližších dvoch rokoch fixácia na hypotéke. Splátka môže byť vyššia aj o 200 eur a na to sa treba pripraviť,“ upozorňuje Ivana Mikitová.