Jedno oko sa smeje, druhé plače. Na trhu nastala situácia, keď byty začali konečne klesať, ale, naopak, úroky stúpajú rekordnou rýchlosťou. Problémom je aj výsledná suma, ktorú vám vie banka požičať. „Dostať sa ku kúpe nehnuteľnosti je aktuálne ťažšie nielen pre vysoké mesačné splátky, ale aj pre maximálny limit úveru, ktorý sa znížil parametrom DSTI (ukazovateľ schopnosti spotrebiteľa splácať úver – pozn. red.). Ten totiž určuje maximálnu výšku mesačnej splátky,“ upozorňuje Matej Dobiš, analytik Finančného kompasu.
Ceny bytov začali klesať
Ceny bytov klesajú na Slovensku prvýkrát od roku 2019. Matej Dobiš však pripomína, že zlacňovanie neplatí pre všetky typy bývania rovnako. „Reálny pokles nehnuteľností je vyčísliteľný len ťažko, keďže z trhu zmizli vplyvom vyšších úrokov ponuky, ktoré sa predávajúci rozhodli podržať. Z ponúk, ktoré sú online, však vidíme zatiaľ minimálne poklesy v prípade novostavieb od dvoch do štyroch percent a šesť percent v prípade starších nehnuteľností. Ceny nehnuteľností sa často zvyknú označovať za nadhodnotené, aktuálne obdobie však môžeme vnímať ako test ich reálnej hodnoty,“ vysvetľuje.
>>> AKTUÁLNE CENY BYTOV NÁJDETE V NAŠEJ GALÉRII <<<Ak si práve teraz hľadáte vlastné bývanie, podľa odborníkov nie je na čo čakať. Ceny bytov zaradili spiatočku a úroky budú tento rok stúpať, keďže Európska centrálna banka pravdepodobne v nasledujúcich mesiacoch ešte zvýši úrokové sadzby, od ktorých sa budú odvíjať úrokové sadzby našich bánk.
Počkať alebo kúpiť?
Ak vám to však s bývaním „nehorí“, s kúpou nehnuteľnosti je podľa odborníka na investovanie Maroša Ovčárika z PARTNERS lepšie počkať. „Makroukazovatele naznačujú spomalenie ekonomického rastu. Posledný kvartál minulého roka už ceny nehnuteľností začali klesať a úrokové sadzby na hypotékach sa strojnásobili oproti svojim historickým minimám zo začiatku roka 2022. To všetko hrá v prospech ďalšieho poklesu cien nehnuteľností,“ tvrdí Maroš Ovčárik.