Reklama

Budeme pracovať iba 4 dni v týždni? Slováci sú za! TOTO je odpoveď z ministerstva

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO O prácu predavača a predavačky je veľký záujem!
    Reklama

    Predstavte si, že zajtra nemusíte ísť do práce a môžete zostať doma! Štvordňový pracovný týždeň sa vo svete teší čoraz väčšej popularite. Pochvaľujú si ho zamestnávatelia, zamestnanci a aj na Slovensku už máme firmy, ktoré dali pracovníkom na výber medzi 5– a 4–štvordňovým pracovným týždňom.

    Štyri dni pracujete, tri dni máte fajront! Pozitívne ohlasy na tento model pracovného týždňa prichádzajú z celého sveta, ale aj zo Slovenska.

    Väčšina oslovených Slovákov s novinkou súhlasila. „Pracujem pre zahraničnú firmu už niekoľko rokov, a tam je štvordňový pracovný týždeň úplne normálny, aj s normálnym pracovným časom. Pomáha to efektivite a moja skúsenosť je, že to stojí za to,“ tvrdí Annamária (26).

    Pracovať iba štyri dni v týždni by chcela aj Katka (23). „Ja by som to prijala. U nás by sa to osvedčilo, zamestnanci budú spokojnejší a efektívnejší. Na druhej strane, stretla som sa aj s tým, že to začali flákať. Keby to bolo na mne, určite by som to prijala,“ zdôraznila Bratislavčanka Katka.
    Našli sme však aj takých, ktorí by päťdňový model nemenili. „Robím sedem dní v týždni, čiže mňa by sa to asi vôbec nedotklo. Keby som mal iné zamestnanie, preferoval by som klasiku - 5 dní v práci a dva doma,“ povedal na rovinu Richard (25).

    Štvordňový pracovný model si v Spojenom kráľovstve počas minulého roku vyskúšalo 100 rôznych firiem a celkovo 2 600 zamestnancov, ktorým nesiahli na plat. Organizátor prieskumu 4 Day Week Campaign si výsledky pochvaľuje a podľa CNN ide o jeden z deviatich prelomových nápadov v podnikaní.

    Zástancovia hovoria, že päťdňový model je zastaralý a pochádza zo skoršieho ekonomického veku. Štvordňový model by, naopak, prinútil zamestnancov k väčšej produktivite, odmenou čoho by bol jeden deň voľna. Aj preto sa väčšina krajín rozhodla, že ho vyskúša. Výnimkou nie je ani Slovensko.

    Ktorá firma na Slovensku zaviedla 4-dňový pracovný týždeň? >>>

    Poisťovňa NN spustila pilotnú fázu projektu ešte v januári 2021 a úspešne v ňom pokračuje. Zamestnanci sa pritom môžu rozhodnúť, či budú mať voľný deň v pondelok alebo v piatok.
    „Vždy k začiatku januára a júla sa môže každý zamestnanec rozhodnúť, či bude pracovať v štandardnom 5-dňovom režime, alebo v skrátenom 4-dňovom pracovnom režime. Fungovanie firmy sme pritom rozdelili s ohľadom na to, aby bola každý deň v každom tíme zabezpečená kompletná agenda – časť ľudí pracuje od pondelka do štvrtka, časť od utorka do piatka. Chod firmy, agenda, klienti či obchodní partneri nesmú navonok pocítiť túto zmenu,“ prezradila manažérka poisťovne Daniela Tomašková.

    Nový model si pochvaľujú aj zamestnanci. „Najviac oceňujú work-life balans, čo im umožňuje získať správnu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Ďalej duševnú pohodu, flexibilitu a viac voľného času,“ hovorí Daniela Tomašková a pridala aj prípadné negatíva. „Určite je to náročné, ak chcete tento model nastaviť pre každú pozíciu. Pri individuálnom režime práce je nevýhodou, že zamestnanec, ktorý si vybral prácu v 4-dňovom pracovnom režime, musí naplniť svoje pracovné povinnosti aj základný fond pracovného času za 4 pracovné dni v pracovnom týždni,“ vysvetľuje.

    Zavedie sa na Slovensku plošný 4-dňový pracovný týždeň? >>>

    Štvordňový pracovný model na Slovensku umožňuje aj Zákonník práce. Na čo si treba dať pozor, je zachovanie 40 odpracovaných hodín. „Zákonník práce umožňuje zaviesť štvordňový režim práce a nebráni takejto organizácii práce na dobrovoľnom základe. Dôležité je však aj to, či je s takýmto režimom spojené zachovanie počtu odpracovaných hodín v týždni, čiže 40 hodín (a bude sa pracovať 4 dni po 10 hodín), alebo ide aj o skrátenie pracovného času na 32 hodín (a bude sa pracovať 4 dni po 8 hodín) a či ide o skrátenie pracovného času so zachovaním mzdy alebo bez zachovania mzdy,“ informovali z tlačového oddelenia ministerstva práce.

    Ak ide o pracovný čas 9 hodín denne, ide v zmysle Zákonníka práce o nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času a vyžaduje sa súhlas zamestnanca alebo zástupcov zamestnancov. „Platí to bez ohľadu na to, či sa pracuje v každý deň rovnako (napríklad štyri dni po 10 hodín). Uvedené súvisí s tým, že 10-hodinový pracovný čas môže vplývať aj na zdravie zamestnanca (v závislosti od druhu práce, ktorú vykonáva), ale môže zasahovať napr. aj do starostlivosti o dieťa, keďže ak sa pracovná zmena začne o ôsmej, takáto zmena by sa so započítaním prestávky v práci skončila o pol siedmej,“ vysvetľujú odborníci z rezortu práce s tým, že je ešte priskoro hovoriť o plošnom zavádzaní štvordňového pracovného týždňa.

    Išlo by totiž o celospoločenskú otázku, nielen o pôsobnosť ministerstva práce, vzhľadom na to, že rôzne aspekty ekonomiky sú na seba prepojené.

    Na ktorých benefitoch záleží Slovákom najviac? >>>

    Aj keď je tento nový model vo svete populárny, podľa Nikoly Richterovej, PR manažérky z Profesia.sk, sa slovenskí zamestnávatelia zameriavajú na iné benefity. „V pracovných ponukách vidíme, že väčšou témou ako 4-dňový pracovný týždeň je pre zamestnávateľov aktuálne nastavenie efektívnosti počas hybridnej práce. Vidíme, že zamestnávatelia nechcú svojim ľuďom prikázať, aby chodili do práce každý deň, takéto niečo by mohlo byť prijaté negatívne, keďže veľká časť zamestnancov si už zvykla využívať home office,“ hovorí Nikola Richterová a dodáva, že ľudia dnes fungujú naozaj v inom režime, ako to bolo v roku 2019.

    „Zamestnanci už nie sú viazaní tým, že by mali niekde sedieť striktne napríklad od deviatej do tretej. Skôr je dôležité, aby boli zastihnuteľní, čo otvára ľuďom možnosti prispôsobiť si svoju prácu so súkromím efektívnejšie aj počas dňa nielen počas popoludnia,“ dodáva manažérka.

    Anketa

    Chceli by ste pracovať iba 4 dni v týždni?

    • Áno.91%
    • Nie.8%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Prečítajte si tiež: