MIMORIADNE Na Slovensko PRESTALA tiecť ropa z RUSKA: Problém je na Ukrajine! ČO SA DEJE?
9. 8. 2022, 15:03 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:29)

Dodávky ruskej ropy cez územie Ukrajiny do troch krajín Európskej únie boli zastavené. Oznámil to v utorok ruský prevádzkovateľ ropovodov Transnefť.
Zdroj: Milan Kapusta
Zdroj: Milan Kapusta
Zdroj: archív
Galéria k článku
Transnefť informoval, že "4. augusta sa zastavili dodávky ropy z Ruska cez územie Ukrajiny", s tým, že to zasiahlo dodávky do Maďarska, na Slovensko a do Česka. Ako spoločnosť dodala, ukrajinská strana zastavila transport ropy v dôsledku "nezaplatenia za tieto služby". Dodávky do Poľska a Nemecka cez územie Bieloruska však "pokračujú tak ako doteraz".
Podľa Transnefti spoločnosť zaplatila za tranzit ropy na august ukrajinskému prevádzkovateľovi ropovodov Ukrtransnafta 22. júla. Peniaze sa však 28. júla vrátili, keďže platbu sa v dôsledku sankcií Európskej únie voči Rusku nepodarilo zrealizovať.

Rusko dodáva cez južnú vetvu ropovodu Družba do Maďarska, na Slovensko a do Česka približne 250.000 barelov ropy (1 barel = 159 litrov) denne. Hlavnými odberateľmi sú maďarská spoločnosť MOL a Unipetrol kontrolovaný firmou PKN Orlen. Ako uviedla agentúra Reuters, MOL, PKN Orlen ani Ukrtransnafta na otázky v súvislosti so zastavenými dodávkami nereagovali.
Pozastavenie ruskej ropy potvrdil aj Slovnaft
Bratislavská rafinéria Slovnaft podľa jej hovorcu Antona Molnára v spolupráci s prepravcom Transpetrol aj v súčinnosti Ministerstvom hospodárstva SR využíva na spracovanie všetky dostupné rezervy v systéme. "Spoločnosť Slovnaft, ako aj spoločnosť MOL iniciovala diskusiu s ukrajinskou aj ruskou stranou o možnosti zaplatenia tranzitného poplatku zo strany MOL, respektíve Slovnaftu, ktorý by umožnil obnovenie dodávok ropy. Slovnaft očakáva odpoveď na daný návrh. V prípade pozitívneho prístupu z oboch strán dodávky by mohli byť obnovené do niekoľkých dní," uviedol Molnár
Plná vaňa bude luxus, žiadna klíma a energie na prídel - ako môže vyzerať šetrenie energií na Slovensku? >>>
Či sa nám to páči alebo nie, šetrenie energií sa dotkne každého z nás! Európska komisia (EK) navrhuje koordinované zníženie spotreby plynu v Európe do najbližšej jari až o 15 % a urýchliť prácu na diverzifikácii dovozu energií. Dôvodom je riziko ďalšieho obmedzenia dodávok z Ruska, ktoré využíva export plynu ako zbraň.
Členské štáty Európskej únie, a teda aj Slovensko, majú do konca septembra aktualizovať svoje núdzové plány, aby ukázali EK, akým spôsobom chcú splniť cieľ redukcie spotreby! Detaily šetrenia necháva EK, prirodzene, na jednotlivých krajinách.
V praxi by to mohlo vyzerať nasledujúco. Žiadne kúpanie vo vani, ale rýchla sprcha, najlepšie raz za deň, zníženie teploty v domoch aj v bytoch, obmedzenie umývania riadu teplou vodou, či zapínanie klimatizácie len v súrnych prípadoch. Vo firmách by opatrenia vyzerali približne rovnako. Slovenská vláda už dávnejšie avizovala lacnejšiu elektrinu pre domácnosti, na firmy však akosi pozabudla. Domácnostiam však už teraz dodáva lacnejšiu elektrinu zastropovanú na 61 eurách za megawatthodinu na necelé tri roky, SPP a ďalší dodávatelia budú zároveň ponúkať lacnejší plyn. Tieto opatrenia sa však netýkajú firiem. Tie nemajú žiadne úľavy ani dotácie v oblasti energií, politici neavizovali ani žiadne ďalšie návrhy či možnosti v tomto smere. Viac si prečítate v článku na pluska.sk