„V prvom rade by som chcel po Veľkej noci poďakovať všetkým zdravotníkom za situáciu, ako ju zvládajú a všetkým občanom za zodpovedný prístup,“ uviedol nový minister Lengvarský s tým, že situácia sa síce zlepšuje, ale počet hospitalizovaných je vysoký a veľa ľudí je aj na pľúcnej ventilácii.  „Situácia sa mierne zlepšuje, ale stále nemáme vyhraté," povedal minister zdravotníctva.

Už vo štvrtok však zasadne konzílium odborníkov, ktorí nanovo vyhodnotia epidemiologickú situáciu. Podľa regionálnej charakteristiky COVID-automatu budú mať už len dva okresy IV. stupeň varovania, teda čiernu farbu – a to okres Poprad a Kysucké Nové Mesto. Slovensko ako celok zostáva naďalej v čiernej farbe.

Novú MAPU OKRESOV si pozrite >>TU<<

Pod hranicou 3000 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 sme už niekoľko dní, ak udržíme pozitívny vývoj poklesu v číslach, postupne sa Slovensko môže prepnúť do tzv. bordovej farby už 19. apríla.

Šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík pripomenul, že pľúcnu ventiláciu stále potrebuje okolo 350 ľudí. „Cez Veľkonočné sviatky bola podaná miliónta dávka vakcíny, druhú dávku má vyše štvrť milióna Slovákov,“ povedal. 

Kedy sa uvoľnia opatrenia po Veľkej noci: O všetkom rozhodnú tieto tri čísla!

Čo sa týka hospitalizácií, naplnili sme kritérium bordovej fázy. V počte nových prípadov sme dokonca v červenej fáze a reprodukčné číslo nás dáva do zelenej farby. Ak sa teda naplní tento trend aj budúci týždeň, definitívne prejdeme do bordovej farby od konca budúceho týždňa.

PREHĽAD AKO a KEDY sa budú uvoľňovať opatrenia: Školy ako prvé, terasy v polovici mája!

Očkovanie v našej krajine plynule pokračuje. Aktuálne je aplikovaných 1 022 654 dávok, druhú dávku už dostalo 263 913 ľudí. Očkuje sa plynule aj v zariadeniach sociálnych služieb. V 74-percentách týchto zariadení je už aplikovaná prvá dávka očkovacej látky, druhou dávkou sa už očkovalo v 44 percentách.

Vakcíny postupne prichádzajú na Slovensko. Do konca apríla očakávame 292 500 očkovacích dávok od spoločnosti Pfizer a Biontech, 80 400 dávok od Moderny, 200 000 od Astra Zenecy a koncom apríla 26 400 dávok od Johnson & Johnson.