Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Päť zásad pitného režimu v lete: Naraz nesmiete vypiť viac ako TOTO množstvo!

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Zdravie: Vysoké teploty sú pre organizmus záťažou, piť treba priebežne
    Reklama

    Leto sa konečne ukázalo v plnej kráse a aj dnes nás potrápia horúčavy. Meteorológovia dokonca vydali výstrahy pre viacero okresov. Veľmi dôležité je dodržiavať správny pitný režim. Nie všetci však vedia, koľko, kedy a čo piť. A tak si môžete spôsobiť zdravotné problémy!

    Len v stredu záchranári ratovali 68 ľudí, ktorí skolabovali z tepla. „Opätovne si dovoľujeme apelovať na verejnosť, aby dbala na prevenciu. Základom je dodržiavanie pitného režimu. Nárazové pitie väčšieho množstva tekutín nie je vhodné, ideálne je dopĺňať tekutiny priebežne, napríklad pohárom vody každú hodinu,“ odporúča hovorkyňa Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.

    Napiť sa vtedy, keď vás už smädí, je neskoro. Práve dehydratácia najčastejšie spôsobuje kolaps. Rizikoví sú najmä starší ľudia, ktorí smäd nepociťujú. Ale aj vypiť príliš veľké množstvo vody naraz škodí. Problémom pri nadmernom pití je, že telo nestíha nadbytočnú tekutinu vylúčiť.

    Anketa

    Koľko vody za deň vypijete, keď je horúco?

    Otrava vodou je život ohrozujúci stav. Nastáva vtedy, keď obličky už nie sú schopné vodu vylučovať, čo vedie k zriedeniu sodíka v krvi. To môže vyvolať opuch mozgu, stav pomätenia a dokonca až smrť.

    „Na základe osmotických prejavov dôjde k zvýšenému obsahu vody v bunkách jednotlivých orgánoch. Dochádza k endemóznym stavom. Nadmerné množstvo vody v medzibunečných priestoroch uniká do podkožného tkaniva a vzniká celkový opuchový vzťah,“ opísal gastroenterológ Peter Minárik.

    „Vidieť to najčastejšie na nohách a zlyhávajúcom srdci. Edém v pľúcach, prevodnenie sa, sa prejavuje únikom. Môže spôsobiť aj koniec života,“ varuje.

    Skolabovala po vypití 3 litrov

    Na pitný režim doplatila aj mladá bežkyňa Kate Mori. Počas maratónu v Londýne vypila toľko vody, až to jej organizmus úplne odrovnalo. Privolaní lekári jej paradoxne ako prvú pomoc podali pohár vody. Netušili, že športovkyňa predtým vypila až 3 litre. Nakoniec v nemocnici zistili, že Kate z toho množstva opúchal mozog. Našťastie prežila a dnes robí osvetu, aby to ľudia s pitím nepreháňali.

    AKO SPRÁVNE PIŤ? Čítajte na ďalšej strane >>>

    1. Pite po troche celý deň

    Naraz by ste nemali vypiť viac ako jeden pohár vody, teda viac ako 250 ml. Pite počas celého dňa, nárazové pitie veľkého množstva a hoci aj vody škodí.

    2. Riaďte sa farbou moču

    V horúčavách, športe či fyzickej námahe sa potíme viac a preto treba aj zvýšiť príjem tekutín. Môžete sa riadiť farbou moču, ten by mal byť svetlý. Nedostatok tekutín či dehydratáciu prezradí tmavo-žltý moč.

    3. Nepite, až keď ste smädný

    Nemali by ste piť až vtedy, keď sa dostaví pocit smädu. Vtedy je už neskoro, vaše telo trpí nedostatkom tekutín. Napiť by ste sa mali oveľa skôr. Najmä seniori by si mali dávať pozor, keďže smäd ani nepociťujú.

    4. Dajte si budíček

    Ak patríte medzi ľudí, ktorí nebývajú smädní, nastavte si budíček. Tak budete vediť, kedy sa máte napiť.

    5. Voda nestačí

    Ak sa nadmerne potíte, okrem vody tekutiny dopĺňajte aj minerálnymi látkami. Vyberajte si najmä tie, ktoré obsahujú sodík, draslík a horčík. Vhodné sú aj bylinkové čaje.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS