Vyplýva to z najnovších údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat. Vlani sa výrazne zvýšil počet domácností, ktoré si ani nemôžu dovoliť mať doma primerané teplo. Takmer 8 percent domácností na Slovensku sa dostalo do situácie, že nezvládali platiť účty za elektrinu. Pritom ešte v roku 2016 bolo u nás 5 % takýchto domácností. Vlani sme sa s nárastom o tri percentá dostali na desiatu priečku spomedzi 27 krajín Európskej únie.

Koľko musíte zarábať, aby ste neboli v pásme chudoby, si pozrite >>TU<<

„Po kríze, najmä v roku 2010, počet ľudí ohrozených chudobou výrazne rástol. Dôvodom bolo prepúšťanie, rekordná nezamestnanosť v krajine, celkový prepad ekonomiky. Napriek tomu, že aktuálne prežívame krízu verejného zdravia, teda príčiny krízy sú iné ako v roku 2009, sa doslova zastavená ekonomika v prvej vlne a vo veľkej miere obmedzená v druhej vlne podpísala pod nárast nezamestnanosti a zníženie životnej úrovne ľudí,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

V rámci EÚ si približne 7 % obyvateľov nemôže dovoliť dostatočne vykurovať svoj dom či byt. Tento podiel dosiahol vrchol v roku 2012 (10,8 %) a v nasledujúcich rokoch nepretržite klesal. Situácia v členských štátoch únie je ale rôzna. Najväčší podiel ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť primerane zahriať svoj domov bolo v Bulharsku (30,1 %), nasledovala Litva (26,7 %), Cyprus (21 %), Portugalsko (18,9 %), Grécko (17,9) %) a Taliansko (11,1%).

Čítajte na ďalšej strane: Kto spadá do pásma chudoby na Slovensku >>