Oddnes platia NOVÉ OPATRENIA: Pozrite si prehľad, čo môže byť otvorené a koho tam pustia!
22. 11. 2021, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:51)

Oddnes platia tvrdšie pravidlá. Dôvodom je neúnosná situácia v našich nemocniciach, kde počet covid pacientov prekročil 3-tisíc. Kým v Rakúsku zaviedli lockdown pre všetkých aj povinné očkovanie, u nás prísnejšie opatrenia pocítia najmä neočkovaní. Pozrite, ako budú fungovať obchody, kostoly, reštaurácie a čo bude platiť pre zamestnancov.
Zdroj: MZ SR
Zdroj: Ján Krošlák
Zdroj: Radovan Stoklasa
Galéria k článku

1. Odkedy platí nový covid automat?
Nové pravidlá začnú platiť od pondelka 22. novembra. Výnimkou je len režim OTP pri vstupe do práce, keďže zatiaľ nie je jasné, kto zabezpečí a zaplatí testy pre neočkovaných zamestnancov. Opatrenia nového covid automatu majú predbežne platiť na tri týždne. Ak sa situácia v nemocniciach stabilizuje, vláda prehodnotí ich uvoľnenie. Ak sa stane pravý opak, bude nutné prijať tvrdšie obmedzenia. Vylúčený nie je ani lockdown.
Ako budú fungovať reštuarácie, obchody či kostoly: Pozrite si v galérii
2. Čo sa zakáže pre neočkovaných?
Bude pre nich viac-menej platiť lockdown, ako ho poznáme z minulého roka. Môžu ísť do esenciálnych obchodov s nevyhnutnými životnými potrebami, no iba v prípade, že sa nenachádzajú v nákupnom centre. Ďalej môžu ísť na očkovanie, test či k lekárovi. Do práce sa musia povinne 2-krát týždenne testovať. Pre hromadné podujatia či obrady, ako sú sobáš, krst či pohreb, platí v režime OTP limit šesť osôb.
3. Môže neočkovaný ísť do potravín v nákupnom centre?
V drvivej väčšine prípadov nie. Výnimku hygienici udelil v prípadoch, keď sú v celom nákupnom centre otvorené len esenciálne s nevyhnutnými životnými potrebami. Zákaz vstupu neočkovaným do nákupného centra neplatí tiež pre prípady návštevy očkovacieho centra alebo zdravotníckeho zariadenia v obchodnom dome.
Anketa
Čo si myslíte o prísnejších opatreniach?
4. Do ktorých obchodov môžu chodiť neočkovaní?
Nový covid automat neočkovaným povoľuje vstup do tzv. esenciálnych prevádzok, ktoré sú dôležité na zabezpečenie základných potrieb človeka či chodu štátu. Ide o potraviny, drogérie, lekárne, optiky, trafiky, výdajné miesta, autoservisy, prevádzky operátorov, servis elektroniky, pošty, banky, práčovne, knižnice, benzínky, pohrebné služby, zámočníctva, zberné dvory, predajne obuvi a oblečenia, domácich potrieb, záhradkárstva, nekryté trhoviská, závodné a školské jedálne. Využívať môžu aj taxislužby a služby notárov, advokátov, exekútorov či STK.
5. Zavedú sa hodiny pre seniorov?
Nie, neesenciálne obchody budú kontrolovať len očkovanie či prekonanie covidu. Zároveň spolu s ďalšími neesenciálnymi prevádzkami ako reštaurácie či bary v bordovej a čiernej farbe môžu byť otvorené od 5.00 najneskôr do 22.00, potom musia zatvoriť.
Opatrenia pokračujú na ďalšej strane >>>
6. Dotknú sa nové pravidlá aj detí?
Áno, odborníci argumentujú, že práve od detí sa často nakazia aj dospelí. Deti od 2 do 12 rokov a 2 mesiacov sa do nákupných centier či do obchodov, ktoré nepredávajú základné potreby, dostanú iba s testom. Uznávať sa bude PCR či LAMP test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test nie starší ako 48 hodín. Výnimku majú len deti do 2 rokov. Nad 12 rokov a dva mesiace musia byť deti zaočkované, s testom ich nepustia.
7. Ako sa zmení režim v práci?
Do práce sa dostanú už len zamestnanci, ktorí sa preukážu potvrdením o očkovaní, prekonaní covidu v posledných 180 dňoch alebo negatívnym testom. Neočkovaní sa budú musieť testovať 2-krát týždenne. Pôvodne mal OTP režim platiť už od 22. novembra, no vzhľadom na vysoký počet neočkovaných na Slovensku treba doriešiť logistiku, distribúciu a nákup testov. Doteraz nie je jasné, či to bude na pleciach zamestnávateľov. „Do konca mesiaca sme povedali, že s týmto jarmom zamestnávateľom pomôžeme,“ povedal premiér Eduard Heger.
8. Budú si testy platiť neočkovaní zamestnanci?
Je to jedna z možností. „Odporúčame zamestnávateľom, aby si zisťovali, koľko zamestnancov majú neočkovaných a koľko potrebujú testov,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Doplnil, že v hre ostáva aj to, že testy nebudú zabezpečovať firmy, ale budú si ich platiť samotní zamestnanci. To spresní vyhláška Úradu verejného zdravotníctva.
9. Čo ak sa zamestnanec odmietne testovať?
Zamestnávateľ ho nesmie pustiť na pracovisko. Bude to brané ako prekážka na strane zamestnanca. V takom prípade nemá nárok na náhradu mzdy a ide na neplatené voľno. V praxi teda ostane bez peňazí a príjmu, prípadne sa so zamestnávateľom môže dohodnúť na vyplatení dovolenky.
10. Fungujú kaderníctva, masáže či manikúry?
Môžu mať otvorené, ale od červenej až po čiernu farbu len v režime OP. To znamená, že neočkovaných do týchto prevádzok nesmú pustiť alebo riskujú pokutu, prinajhoršom zatvorenie prevádzky. Nie sú totiž zaradené medzi esenciálne služby, ktoré sú pre život nevyhnutné. Zároveň platí pravidlo zachovať 15 štvorcových metrov na zákazníka.
Opatrenia pokračujú na ďalšej strane >>>
11. Kto sa môže najesť v reštaurácii?
V čiernom okrese nikto, reštaurácie ostávajú zatvorené, predávať môžu cez okienko alebo prostredníctvom donáškovej služby. V červených a bordových okresoch môžu reštaurácie fungovať v režime OP, no aj tu platia opatrenia hygienikov. V interiéri môžu sedieť najviac 4 ľudia pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, vonkajšie terasy sú bez obmedzení. Pre neočkovaných naďalej platí len okienkový predaj či donáška.
12. Sú otvorené fitnescentrá?
Fitnescentrá v čiernych okresoch ostanú od pondelka zatvorené. V bordových a červených okresoch bude do nich povolený vstup len v režime OP. Nariadenie hygienikov zároveň stanovuje kapacitné limity pre návštevníkov. V bordovom okrese to bude maximálne 20 návštevníkov, prípadne 15 štvorcových metrov na zákazníka. V červených okresoch bude môcť byť vo fitnescentre maximálne 50 návštevníkov alebo jeden návštevník na 15 m². Prevádzky musia viesť aj zoznamy zákazníkov.
13. Môžu ísť neočkovaní do kostola?
Áno, ale bez testu je povolená len individuálna pastoračná činnosť, teda nie účasť na bohoslužbe. V režime OTP môže byť v kostoloch maximálne šesť osôb. Kostolom sa preto oplatí slúžiť omše najmä v režime OP. Tu platí, že v červených okresoch je povolených maximálne 200 osôb, v bordových najviac 100 a v čiernych maximálne 50 ľudí. Platí tiež povinnosť uchovávať kontakty účastníkov najbližších 14 dní.
14. Budú otvorené múzeá a galérie?
Áno, ale dostanú sa do nich len očkovaní a ľudia po prekonaní covidu. V súčasnej epidemickej situácii nie sú povolené pre neočkovaných, ani keby mali test. V čiernych okresoch môžu byť len individuálne prehliadky s limitom jeden návštevník na 15 štvorcových metrov. V bordových a červených okresoch možno organizovať, pri garantovaní režimu OP, aj hromadné prehliadky.
15. Môžu sa konať svadby alebo oslavy?
V čiernych okresoch sú zakázané svadby, kary, večierky či iné oslavy pre všetkých. Môžu sa konať len obrady ako sobáš, krst či pohreb. Obrady v režime OTP sú povolené najviac pre šesť ľudí, v režime OP je povolených 50 ľudí v čiernej, 100 v bordovej a 200 v červenej farbe. V červených a bordových okresoch sa po obrade môže konať aj svadba, ale len v režime OP do 20 osôb a je zároveň povinný zoznam účastníkov.
Opatrenia pokračujú na ďalšej strane >>>
16. Zakážu koncerty, divadlá a kiná?
Umelecké hromadné podujatia nebudú povolené pre neočkovaných. Od červenej farby covid automatu môžu fungovať, ale výlučne v režime OP. Aj tu však platia limity. V čiernych okresoch je maximálna kapacita stanovená na 50, v bordových na 100 a v červených okresoch na 200 návštevníkov podujatia. Občerstvenie môže byť prevádzkované len v externých priestoroch s podmienkami rozstupu 2 metrov medzi stolmi.
17. Môžu sa neočkovaní odviezť v taxíku?
Áno, hygienici určili len kapacitné obmedzenia a povinné vetranie či dezinfekciu. V červených a bordových okresoch môžu sedieť najviac dve osoby v jednom rade vrátane vodiča. V čiernom okrese môžu byť vo vozidle maximálne dvaja klienti, sedieť musia na zadných sedadlách. V červených okresoch sa vyžaduje rúško, v bordových a čiernych treba respirátor. Taxikári musia po každom zákazníkovi vydezinfikovať priestory vozidla dezinfekčným prostriedkom s virucídnym účinkom.
18. Bude sa dať v zime lyžovať?
Áno, otvorené vleky budú v režime OTP pre všetkých. Povinný bude respirátor. Pri kabínových lanovkách bude povolený len režim OP, v červenej a bordovej farbe maximálne na 50 % kapacity, v čiernych okresoch len na 25 % kapacity. Po každej jazde bude treba kabínu dezinfikovať.
19. Môžem sa ubytovať v čiernom okrese?
Nie. V čiernych okresoch ostávajú hotely zatvorené. Povolené je len karanténne ubytovanie, ubytovne pre zamestnancov či ubytovanie dlhodobého charakteru. V červenej a bordovej farbe môžu hotely v režime OP fungovať bez limitu. Ak má hotel wellness, v červenej farbe je pre zákazníkov hotela bez obmedzenia, pre ostatné zariadenia platí maximálne 10 ľudí. V bordovej farbe môže wellness využiť najviac 10 ľudí ubytovaných v hoteli, pre ostatných platí zákaz.
20. Ako sa opatrenia budú kontrolovať?
Kontroly budú prísnejšie a častejšie. Vďaka novému zákonu majú prevádzkovatelia a organizátori hromadných podujatí povinnosť kontrovať potvrdenie o očkovaní alebo prekonaní ochorenia. Minister vnútra Roman Mikulec zdôraznil, že policajti budú spolu s regionálnymi hygienikmi kontrolovať prevádzky. Upozornil, že zmenou zákona sú možnosti sankcie do 5 000 eur a pri opakovanom porušení hrozí zatvorenie prevádzky.
Kto patrí do režimu OP: Čítajte na ďalšej strane >>>
Kto patrí do režimu OP (očkovaní, prekonaní)
✔️ osoba najmenej 14 dní po aplikácii druhej dávky vakcíny s dvojdávkovou schémou, avšak nie viac ako jeden rok po aplikácii poslednej dávky
✔️ osoba najmenej 21 dní po aplikácii prvej dávky vakcíny s jednodávkovou schémou, avšak nie viac ako jeden rok po aplikácii poslednej dávky
✔️ osoba najmenej 14 dní po aplikácii prvej dávky vakcíny, ak bola prvá dávka podaná v intervale do 180 dní od prekonania COVID-19, avšak nie viac ako jeden rok po aplikácii poslednej dávky
✔️ osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami a mali ho potvrdený RT-PCR testom
✔️ deti do 12 rokov po prekonaní COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami - potvrdenie vydá pediater aj na základe pozitívneho výsledku antigénového testu vykonaného do 15. novembra 2021
✔️ osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred viac ako 180 dňami a boli zaočkovaní jednou dávkou vakcíny podanej do 180 dní od prekonania ochorenia
✔️ deti do 2 rokov veku;
✔️ deti od 2 do 12 rokov a 2 mesiacov veku s negatívnym výsledkom antigénového testu (platný 48 hodín od odberu) alebo PCR/LAMP testu (platný 72 hodín od odberu).