Starosta s kriminálnou minulosťou bude zarábať kráľovsky: Po troch mesiacoch mu zvýšili plat!
18. 3. 2023, 18:10 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:55)

Zdroj: FB Starosta Žehňa
Cez 4500 eur v hrubom bude zarábať starosta malej obce na východnom Slovensku - v Žehni pri Prešove. Poslanci mu jeho mzdu zvýšili na najvyššiu možnú sumu, až o 60-percent. Neprekážalo im ani to, že Atilla Géňa bol v minulosti trestne stíhaný a v úrade je iba tri mesiace.
Zdroj: FB Starosta Žehňa
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
Žehňa má iba okolo 1300 obyvateľov, no jej starosta bude zarábať kráľovsky! Ďakovať za to môže väčšine miestnych poslancov, ktorí za jeho navýšenie základného platu zdvihli ruky. Jeden z nich argumentoval tým, že pre obec za krátky čas stihol urobiť viac, ako jeho dvaja predchodcovia.
Podľa zákona sa plat starostu vypočítava z priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ktorá sa násobí koeficientom. Ten je stanovený tabuľkovo, podľa počtu obyvateľov obce. No a práve túto sumu mu navýšili až o 60-percent.

Žehňa nie je jediná obec na východe s rómskym starostom na čele, ku ktorému sú poslanci takí štedrí. Floriánovi Giňovi z Jarovníc (okres Sabinov) nové zastupiteľstvo v novembri odkleplo vyše 5-tisícový plat. Lenže Giňa je vo funkcii už štvrté volebné obdobie.
Atila Géňa presnú sumu, ktorá mu pristane na účet, odmietol povedať. Zarábať bude 4500 eur v hrubom. Veľa sa mu to nezdá, vraj bude zo svojho platu prispievať miestnym dôchodcom na obedy. “Máme ich v obci cez sto. Neviem ešte presne, akou sumou prispejem. Musím si to prepočítať,” povedal nám. A vraj poslanci sami prišli s návrhom na zvýšenie jeho platu. Za tri mesiace vraj stihol napraviť veľa toho, čo jeho predchodcovia zanedbali. “Okrádali o plat zamestnancov školy a škôlky. Nemali upravené mzdy podľa platových tried, v škôlke nedostávali stravné lístky. Prišiel Romák a všetko je tak, ako má byť. Všetko som to napravil. Teraz majú oveľa vyššie platy,” vysvetľoval nám. Čím ešte argumentoval? Čítajte jeho šokujúce vyjadrenie v GALÉRII >>>
Lenže v obci žijú aj ľudia, ktorí s enormne zvýšeným platom pre starostu nesúhlasia. Niektoré ostré reakcie k statusu starostu na sociálnej sieti si prečítajte v popise fotiek v GALÉRII >>>
Atila Géňa kandidoval už po tretí raz. Pred štyrmi rokmi Ústavný súd voľby v Žehni zrušil, lebo zatajil svoju kriminálnu minulosť a jeden z trestov nemal ešte zahladený.
V roku 2012 súd A. Géňu oslobodil spod obžaloby za krádež, v tom istom roku schválil dohodu o vine a treste a uznal ho za vinného z prečinu sprenevery a uložil mu trest povinnej práce v rozsahu 200 hodín.
V roku 2015 ho sudca oslobodil spod obžaloby prokurátora pre zločin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. V roku 2017 rozhodol sudca pre prípravné konanie trestným rozkazom, ktorým uznal Géňu za vinného z prečinu podvodu formou spolupáchateľstva.
Zároveň však upustil u obvineného od uloženia súhrnného trestu, keďže už v roku 2012 mu za rovnaký prečin uložil súd súhrnný trest odňatia slobody na 18 mesiacov so zaradením do Ústavu na výkon trestu odňatia slobody so stredným stupňom stráženia. Žiadal zahladenie odsúdenia v dvoch prípadoch právoplatne skončených trestných vecí, no ani v jednom súd jeho žiadosti nevyhovel. Informovala o tom v decembri 2018 hovorkyňa prešovský súdov Ivana Petrufová.
Krajský súd v Prešove 18. novembra 2015 uznal Géňu za vinného aj z trestného činu sexuálneho zneužívania, za čo mu bol uložený trest odňatia slobody vo výmere 18 mesiacov s podmienečným odkladom výkonu trestu na skúšobnú dobu dva roky, počas ktorej mal povinnosť podrobiť sa sexuologickému liečeniu. Po uplynutí skúšobnej doby sa na neho musí hľadieť ako na odsúdeného, ktorý sa osvedčil. Géňa sa dopustil aj ďalších trestných činov, za ktoré ho odsúdili ešte v rokoch 1999 a 2001 súdy na strednom Slovensku. V tých časoch bol chovancom detského domova.