Reklama

Tajomný prevoz tela exšéfa polície Milana Lučanského: Ostrý odkaz Kolíkovej a vyšetrovateľom!

Reklama

Policajný exprezident Milan Lučanský († 51) už neleží pri hrobe svojho otca v tatranskej obci Štrba (okres Poprad), kde sa aj narodil a chodil do základnej školy. Rodina policajného generála získala súhlas na prevoz jeho pozostatkov na Národný cintorín do Martina, kde žije vdova po Milanovi Lučanskom a bývajú tam aj jeho synovia.

Zosnulý generál tak odpočíva na jednom mieste s osobnosťami ako spisovatelia Martin Kukučín, Pavol Országh Hviezdoslav, František Hečko či maliar Martin Benka. „Milana Lučanského spopolnili a jeho urnu vložili do existujúceho hrobového miesta jeho rodiny na základe oznamovacej povinnosti nájomcu hrobového miesta. Nájomca hrobu si splnil všetky náležitosti a povinnosti nájomcu hrobového miesta spojené s vkladom urny zosnulého do hrobového miesta,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová dôvod, prečo Martin vyšiel v ústrety Lučanského rodine a povolil uložiť jeho urnu na Národnom cintoríne.

Podľa Zuzany Kalmanovej bol Národný cintorín v Martine kedysi štandardným cintorínom, pričom na Slovensku pretrváva tradícia pochovávať mladších zosnulých do hrobov k ich starším príbuzným.

Zdroj: TASR

Milan Lučanský v deň, kedy ho ministerka vnútra Denisa Saková predstavila nového policajného prezidenta.

Na cintoríne v Štrbe (okres Poprad) nič nepoukazuje na to, že by rodina zosnulého generála Milana Lučanského dala vykopať jeho ostatky z hrobu, kde ho pochovali. Tomu, že s hrobom v Štrbe sa niečo udialo, nasvedčuje iba čerstvá hlina. Okolie je upravené a keďže Milana Lučanského tu v januári pochovali k jeho otcovi, ktorý zomrel vlani na jeseň, v čele pietneho miesta sú stále položené dva drevené kríže. Nechýba ani obrovská zarámovaná fotografia nebohého exšéfa polície a hrob zdobia rôzne dekoratívne predmety - vence, srdcia, lampáše, sošky anjelov. DETAILY SI POZRITE V GALÉRII tu. 

Rodina získala povolenie od hygienikov na vykopanie a prevoz ostatkov nebohého. „Jeho smútiacej mamke to vysvetlili, ona má zdravotné problémy, ťažko sa pohybuje, na cintorín aj tak nemôže kedykoľvek zájsť. A zvyšok jeho rodiny býva v Martine - manželka Martina, aj deti. Preto to takto zariadili,“ vysvetlili dôvod premiestnenia Lučanského blízki príbuzní.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Bývalý hrob exprezidenta polície Milana Lučanského v Štrbe

    Exhumáciu a prevoz tela sa snažili urobiť čo najrýchlejšie. Aký mali na to dôvod? Čítajte TU.

    Najbližšia rodina sa s tragédiou stále ťažko vysporiadava: „Nikdy sa s jeho smrťou nezmierime! My sme ho poznali, vieme, aký bol. Neveríme, že spáchal samovraždu,“ dodali.

    Genéza prípadu

    Generál Milan Lučanský zomrel koncom minulého roka, keď sa pokúsil o samovraždu. Vo svojej cele v prešovskej nemocnici sa obesil o teplákovú bundu, na čo mu stačilo len deväť minút. Väzenská stráž si počas podávania večere všimla, že bývalý policajný šéf nereaguje na podnety, neskôr zistili, čo je príčinou. Lučanského sa im podarilo zachrániť, ale po pár hodinách na následky zranení zomrel.

    Zdroj: tim

    Prešovská nemocnica večer potom, ako sa Milan Lučanský pokúsil o samovraždu.

    Smrť bývalého šéfa polície vyvolala mnoho otáznikov. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková upokojovala verejnosť, že prípad sa riadne vyšetrí. Zriadila aj špeciálnu komisiu, ktorej súčasťou boli opoziční ako aj koaliční poslanci.

    Policajnú službu začal Milan Lučanský v roku 1989 ako frekventant Pomocného útvaru VB. V roku 1990 sa stal starším inšpektorom VB Liptovský Hrádok. Neskôr prešiel do Martina, od roku 1997 bol starším referentom operatívneho oddelenia v Žiline. V roku 2004 sa stal vedúcim oddelenia odhaľovania odboru boja proti organizovanej kriminalite STRED Úradu boja proti organizovanej kriminalite. V roku 2012 sa stal zástupcom riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite a v rokoch 2012 až 2016 bol 1. viceprezidentom Policajného zboru. Po nástupe vlády Ivety Radičovej z polície odišiel.

    Počas svojho pôsobenia mal vyšetrovať Mikuláša Černáka a podľa svojich slov sa mal podieľať na vyšetrovaní skupín okolo Ivana a Karola Mella či sýkorovcov.

    Mohlo by vás zaujímať: