Reklama

Záhada smrti starostu A. Géňu: Dedinčania iba krútia hlavou, prehovoril aj kráľ Zemplína

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    ZÁHADA smrti starostu A. Géňu: Dedinčania iba krútia hlavou, prehovoril aj kráľ Zemplína
    Reklama
    Ingrid Timková

    Ingrid Timková

    Redaktorka

    Starosta obce Žehňa a líder kandidátky jednej z politických strán Atilla Géňa (†44) zomrel po tragickej udalosti. Čo sa presne udialo a čo sa mu stalo osudným?

    Atilla Géňa bol niekoľkonásobný rómsky kandidát na starostu obce Žehňa (okres Prešov). Vlani uspel, v roku 2018 vyhral voľby tiež, no funkcie sa musel vzdať z dôvodu nezahladených trestných činov, na krku mal okrem iného aj sexuálne trestné činy. Zaujal aj krátko po zložení sľubu, kedy jedným z jeho prvých krokov vo funkcii bolo to, že si dal zvýšiť plat.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Starosta obce Žehňa rád vysiela naživo, neprekážajú mu ani časté brepty

      Nielen ako starosta, ale v minulosti aj ako rómsky občiansky aktivista, sa snažil o zlepšenie života Rómov. Vo funkcii sa mu za krátky čas podarilo v chudobnej časti osady zabezpečiť prísun pitnej vody. Osadníkov zamestnával nielen ako starosta, ale aj vo svojej súkromnej stavebnej firme.

      Medzi miestnymi Rómami zavládol smútok. “Bol to náš naozajstný rómsky kráľ. To bol jeden medzi všetkými. Takého už mať nebudeme. Atilla nám všetkým pomáhal. Nielen tým, že viacerých nás zamestnal. Ale mohli sme mu zavolať kedykoľvek s akoukoľvek prosbou, aj o polnoci, a Atilla pribehol,” vravela nám s plačom Brigita Mačová (36). Iba ťažko zadržiaval plač Peter Mačo (24): “Aj mňa zamestnal. Pre niektorých z nás to bol prvý človek, ktorý nám dal prácu.”

      K jeho smrti sa vyjadril aj jeho spolustraník a jeden z troch financmajstrov a spoluzakladateľov politickej strany Princíp Mikuláš Vareha: “Bol to dobrý človek, srdcom Róm, chcel im pomôcť."

      Nešťastie, na ktoré A. Géňa doplatil životom, sa stalo v utorok popoludní. Na pomoc k zranenému starostovi pod kolesovým nakladačom zavolali dospelých miestne deti z osady. Čo sa presne stalo?

      Zranený Géňa skončil v nemocnici. Lenže pre silný opuch mozgu ho už lekári nedokázali zachrániť, hoci ho previezli na vyššie pracovisko do košickej nemocnice. Na ďalší deň skonal. "Polícia v prípade začala trestné stíhanie pre prečin ublíženia na zdraví,” informovali prešovskí policajti na sociálnej sieti.

      Obec do ďalších volieb povedie Géňov zástupca Eduard Mačo: “Chceme pokračovať v jeho odkaze a zlepšovať životné podmienky Rómov. Nikdy na neho nezabudneme.”

      V roku 2012 súd A. Géňu oslobodil spod obžaloby za krádež, v tom istom roku schválil dohodu o vine a treste a uznal ho za vinného z prečinu sprenevery a uložil mu trest povinnej práce v rozsahu 200 hodín.

      V roku 2015 ho sudca oslobodil spod obžaloby prokurátora pre zločin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. V roku 2017 rozhodol sudca pre prípravné konanie trestným rozkazom, ktorým uznal Géňu za vinného z prečinu podvodu formou spolupáchateľstva.

      Zároveň však upustil u obvineného od uloženia súhrnného trestu, keďže už v roku 2012 mu za rovnaký prečin uložil súd súhrnný trest odňatia slobody na 18 mesiacov so zaradením do Ústavu na výkon trestu odňatia slobody so stredným stupňom stráženia. Žiadal zahladenie odsúdenia v dvoch prípadoch právoplatne skončených trestných vecí, no ani v jednom súd jeho žiadosti nevyhovel. Informovala o tom v decembri 2018 hovorkyňa prešovský súdov Ivana Petrufová.

      Krajský súd v Prešove 18. novembra 2015 uznal Géňu za vinného aj z trestného činu sexuálneho zneužívania, za čo mu bol uložený trest odňatia slobody vo výmere 18 mesiacov s podmienečným odkladom výkonu trestu na skúšobnú dobu dva roky, počas ktorej mal povinnosť podrobiť sa sexuologickému liečeniu. Po uplynutí skúšobnej doby sa na neho musí hľadieť ako na odsúdeného, ktorý sa osvedčil. Géňa sa dopustil aj ďalších trestných činov, za ktoré ho odsúdili ešte v rokoch 1999 a 2001 súdy na strednom Slovensku. V tých časoch bol chovancom detského domova.

      Prečítajte si tiež:

      Autor článku

      Ingrid Timková

      Redaktorka
      Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.