Vražda Mariána Karcela černákovcami: Nad dvomi obžalovanými visí otáznik spravodlivosti. Prečo?
31. 5. 2024, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 6:14)
Mafiánsku vraždu banskobystrického podnikateľa Mariána Karcela (†30) si jej hlavný aktér Mikuláš Černák odsedel. No s jeho spoluobžalovanými ešte ani len nezačal proces. Dobehne ich vôbec niekedy spravodlivosť? Svetská už zrejme nie. Najmä na odstup času.
Zdroj: archív
Zdroj: archív J. H.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Galéria k článku
Od skutku ubehlo už 24 rokov!
Objednávateľ brutálnej popravy banskobystrického podnikateľa Mariána Karcela (†30), bývalý bos podsvetia Mikuláš Černák (57), sedí aj za tento skutok v najprísnejšie stráženej base už roky.
Podobne aj údajný kat Branislav Adamčo z Veľkých Kapušian. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) mu síce povolil obnovu konania, no pred niekoľkými týždňami mu banskobystrický súd znova - zatiaľ neprávoplatne - potvrdil vinu.

No o Černákových údajných dvoch komplicoch - bývalom advokátovi Danielovi Maukšovi a exšvagrovi bosa podsvetia Jozefovi Matulovi, ktorí boli vylúčení na samostatné konanie, súdy doteraz nerozhodli. A zrejme tak skoro ani nerozhodnú!
Ďalšie odročenie zo zdravotných dôvodov
Štvrtkové niekoľkonásobne odročené pojednávanie pre zdravotné dôvody obžalovaných sa znova nekonalo. “K zrušeniu termínu hlavného pojednávania vo veci vedenej Okresným súdom Prešov došlo na základe žiadosti obhajcu a informácie o vážnom zdravotnom stave obžalovaného,” informovala hovorkyňa súdu Ivana Petrufová.
Pred dvomi mesiacmi mal zdravotné komplikácie Maukš, teraz Matula. Podľa znaleckého posudku, ktorý si dal vypracovať súd, znalec neodporúča Maukšovi účasť na pojednávaní. Iba ak mu to odporučí jeho ošetrujúci lekár. No a Matula je vraj po vážnej mozgovej príhode a podľa našich informácií nespoznáva ani svojich príbuzných. A všetky bežné úkony sa musí učiť odznova.
Vyzerá to teda tak, že rozsudok nad nimi je v nedohľadne. A vzhľadom na odstup času prichádza do úvahy, v zmysle viacerých judikátov európskeho súdu, mimoriadne zníženie trestu.
Krajský súd pri vynášaní doživotného rozsudku nad Černákom časť o Matulovej vine vrátil okresnému súdu z dôvodu procesných pochybení. Matula totiž súhlasil s konaním v jeho neprítomnosti, ale chcel byť účastný pri dokazovaní. Ale keď súd vypočúval Karcelovu vdovu, nebol predvolaný. Maukš bol vylúčený na samostatné konanie, lebo bol obžalovaný aj v inej trestnej veci.
Neskôr ich prípady spojili, no roky sa v nich nekonalo. Sú obžalovaní z napomáhania pri vražde, mali zabezpečiť strelca. Podľa korunných svedkov Maukš vyniesol list od Černáka z väzenia s inštrukciami k vražde. Matula bol spojkou, ktorý moták vynesený advokátom odovzdal Michalovi Moravčíkovi, ktorý viezol strelca na popravu Karcela. Vinu obaja popierajú.
Okolnosti ohavnej vraždy sú zarážajúce
Niekdajší najsilnejší muž podsvetia M. Černák bol ešte v roku 2010 súdmi právoplatne uznaný ako objednávateľ popravy a aj za túto vraždu a ďalšie si odpykáva doživotný trest. Podľa najnovšieho neprávoplatného rozsudku bol strelcom člen východoslovenskej zločineckej skupiny Branislav Adamčo, ktorý samopalom na otca dvoch maličkých dvojčiat vypálil najmenej 28 rán 27. júna 2000 dopoludnia, keď Karcel zaparkoval terénne auto pred svojim domom v Kynceľovej.
Zdroj: TASR
Marian Karcel: Adamčo ho na objednávku Mikuláša Černáka mal rozstrieľať pred jeho rodinným domom a za túto „prácu“ zinkasovať šesťstotisíc korún.
Na miesto ho viezol spomínaný Moravčík. Sused Karcela v procese s Černákom k tejto kauze uviedol, že videl na mieste činu muža v čiernom oblečení a auto s dymovými sklami. Išlo o tmavozelenú Alfa Romeo 164 s brnianskym evidenčným číslom, ktoré neskôr našli zhorené pri Slovenskej Ľupči. Auto v deň vraždy ráno zachytila kamera jednej z bystrických čerpacích staníc. Polícia zamerala v inkriminovaný čas Adamčov mobil na chate pri Čertovici. Adamčo počas svojho výsluchu však tvrdil, že v osudný deň bol na súde na pojednávaní na východe a mobil požičal Zsoltovi Baloghovi z Čiernej nad Tisou (okres Trebišov), ktorý vraj išiel na Čertovicu s priateľkou. A na margo auta Adamčo uviedol, že ho predal neznámemu Ukrajincovi.
Bývalý šéf zemplínskej zločineckej skupiny Branislav Adamčo dostal doživotie aj za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vyberanie výpalného za pneuservis a za vozenie nafty z Ukrajiny, zapálenie dvoch erotických salónov, uloženie nefunkčného nástražného výbušného systému, ktoré malo slúžiť na skompromitovanie policajta, nedovolené ozbrojovanie a vraždy.
Okrem Karcela mu do doživotia zarátali aj vraždu Arpáda Nistora, ktorého v máji 2014 uniesli zo záložne vo Veľkých Kapušanoch. Spútali ho a zabalili do plachty, potom ho odviezli do maštale roľníckeho družstva v obci Stretava. Adamčo ho brutálnym spôsobom zaškrtil ťažným lanom. Mŕtveho vyzliekli a hodili do vopred vykopanej jamy. Na svedomí má, podľa prokuratúry, aj dvojnásobnú vraždy ženy a dieťaťa v Moste pri Bratislave.
Uspel dvakrát na európskom súde
B. Adamčo, označovaný aj ako nájomný vrah mafie, sa sťažoval na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) na viaceré porušenia v spomínanom procese vraždy podnikateľa M. Karcela z Banskej Bystrice. V Štrasburgu mu v roku 2019 dali za pravdu v niektorých veciach. Neboli mu doručené všetky vyjadrenia prokurátora k jeho odvolaniu i dovolaniu, v dôsledku čoho bol zbavený možnosti reagovať na ne. Tým bolo popreté jeho právo na spravodlivé konanie. V povolenej obnove konania pred niekoľkými dňami ho banskobystrický súd znova uznal vinným, po odvolaní bude rozhodovať nadriadený súd.
A to nie je všetko. Adamčo sa sťažoval aj na prístup súdov k usvedčujúcemu svedkovi.
Na ESĽP uspel Adamčo aj v roku 2021. Sťažoval sa na neprimeranú dĺžku trestného konania v trestnej veci vraždy malého dieťaťa a ženy v Moste pri Bratislave vedeného proti nim na Okresnom súde Bratislava I. Na sťažovateľov bola v roku 2008 na okresnom súde podaná obžaloba z vraždy a trestné konanie ešte v čase rozhodovania ESĽP nebolo právoplatne skončené.
"Posudzované obdobie tak trvalo viac ako 13 rokov pred prvostupňovým súdom. skonštatoval porušenie práva na prejednanie veci v primeranej lehote. ESĽP skonštatoval porušenie práva na prejednanie veci v primeranej lehote," uviedlo ministerstvo spravodlivosti na svojej stránke.