Súd so štartérom Mikuláša Černáka: Svedčiť prišiel aj Milan Reichel. Čo povedal?
9. 11. 2023, 17:08 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:34)

Dovedna deväť svedkov svedčí v prospech bývalého štartéra Mikuláša Černáka, Slavomíra Surového. Tvrdia, že s mafiánskou vraždou Petra Klešča a pokusom o vraždu brata niekdajšieho šéfa košického podsvetia Róberta Holuba - Jozefa, nemá nič spoločné. Lenže, on si už odsedel 12 rokov vo väzení. Teraz mu prišiel svedčiť Milan Reichel.
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
V prípad jednej z najbrutálnejších vrážd na východe chce jeden z odsúdených dokázať, že je obeťou justičného omylu. A hoci si za ňu Slavomír Surový z Brezna už odsedel 12 rokov vo väzení, chce len očistu svojho mena a odškodné nežiada. Štartér bosa mafie Mikuláša Černáka už po druhý raz požiadal o obnovu konania prešovský súd, ktorý ho bez priamych dôkazov, iba na základe výpovede jediného svedka, odsúdil na 15 rokov. Prvý raz podal žiadosť v roku 2014 a druhý raz v roku 2018. V prvom prípade mu ju súd zamietol, v druhom ešte stále nie je rozhodnuté. Pritom existuje viacero indícií a svedectiev, že bol odsúdený nevinný a iba na základe svedectva človeka, ktorý ustavične mení svoje výpovede. A v prípade, ak na tunajších súdoch neuspeje, obráti sa aj na Európsky súd pre ľudské práva v Štrassburgu.

Surový má ťažké srdce nielen na svedka a spoluodsúdeného Alexandra Šaniho Horvátha, ktorý voči nemu vypovedal. Ale aj na policajtov, ktorí vraj vedeli, že ho súd odsúdil neprávom. Šani totiž nedávno priznal, že ho na krivú výpoveď nahovoril policajný vyšetrovateľ Stanislav Rada. Na toho už podal Surový trestné oznámenie. Lenže o zmanipulovanej výpovedi Horvátha vraj vedeli viacerí. Aj to, že s touto vraždou nemá Surový nič spoločné.
Korunný svedok v procese s doživotne odsúdeným mafiánom Mikulášom Černákom Milan Reichel vo štvrtok na súde vypovedal v tejto veci ako svedok. Vyhlásil, že mal informácie o tom, že Surový s vraždou Klešča nemá nič spoločné. “Oznámil som to operatívcovi, ktorý robil v tom čase na vraždách. Chcete vedieť aj meno? Volá sa Branislav Zurian,” uviedol. Informáciu o tom, že Surový sedí nevinne, sa dozvedel z dvoch zdrojov. Rozprával mu o tom v base, keď sedel vo vyšetrovacej väzbe v roku 2005, dnes už nebohý Dušan Borženský. A povedal mu to aj sám Jozef Holub, s ktorým sa stretol na káve v roku 2013.
O akú vraždu ide?
V roku 2011 odsúdil Surového prešovský súd na 15-ročné väzenie pre spoluúčasť na vražde Petra Klešča a pokus o vraždu Jozefa Holuba - brata nebohého bosa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba z roku 1997. Okrem neho aj Ladislava Badóa, Dušana Borženského a Alexandra Horvátha. Spomínaným skutkom predchádzala vražda Jána Kromku. Išlo o pomstu za to, že sa Kromkov brat Alojz, nájomný vrah podsvetia prezývaný Čistič, pokúsil pár dní predtým spáchať atentát na R. Holuba na benzínke na sídlisku KVP v Košiciach spolu so strelcom Jozefom Roháčom. Lenže tomu sa zasekla zbraň - škorpión - a obeť im ušla. No Holub veľmi dobre vedel, kto na neho poľoval.
Na druhý deň sa vybral do Spišskej Novej Vsi hľadať Alojza Kromku. Nenašiel ho, dal Kleščom vylákať Čističovho brata Jána, ktorý však nepatril k podsvetiu. Uniesli ho do Holubovho domu do Vajkoviec pri Košiciach, bili ho a mučili, odviezli do Ličartoviec a tam ho zastrelili a zapálili. Keď sa o vražde svojho brata dozvedel Čistič, chcel pomstu. A tak po tom, ako im dal echo Holubov švagor Alexander Horváth, večer začiatkom októbra 1997 vykopli dvere do bytu na Kustrovej ulici v Košiciach, vtrhli dnu a zastrelili P. Klešča. Holubov brat Jozef, prezývaný Ďusi, vyskočil z okna a podarilo sa mu vrahom ujsť. Pri tejto udalosti boli aj dnes už nebohí mafiáni Karol Szatmári a Karol Kolárik. Pri celom tomto boji v podsvetí bolo motívom holubovcov vyvraždiť ďalších členov z rodiny Kromkovcov ako pomstu za konanie ich brata Lojza, kým by nedostali jeho samotného. No a Lojzo Kromka zas chcel zniesť zo sveta všetkých, ktorí boli pri vražde jeho brata Jána.
Surovému pri tejto žiadosti poskytol svedectvo nielen jeho niekdajší šéf M. Černák, ktorý povedal, že v deň vraždy bol s ním jeho štartér v Brezne. Ale aj Miloš Kaštan. O aktéroch vraždy povedal Kaštan aj dvom policajtom - Milanovi Lučanskému a Jozefovi Mičietovi. Rozprával o tom aj trom prokurátorom - Petrovi Šufliarskemu, Eve Mišíkovej a Radoslavovi Mandalíkovi. “Vravel som, že Slavo pri tom skutku nebol. Všetko bolo zaznamenané, pýtal som sa, že kde sú tie záznamy. Vyjadroval som sa k tomu už v roku 2004 a 2005,” povedal v júni na prešovskom súde. Mišíková nedávno v rozhovore potvrdila, že Surový “nevraždil”.
V júni vypovedal v Surového prospech aj Szatmáryho kumpán Zsolt Balók z Čiernej nad Tisou. Pri prvej žiadosti Surového o obnovu konania vypovedal aj adamčovec Nikola Pajdič z Veľkých Kapušian. Chcú ho vypočuť aj teraz, no súd nepozná miesto jeho pobytu, pretože je v programe ochrany svedkov. Vypovedá totiž v kauze vraždy ženy a dieťaťa v Moste pri Bratislave, kde je obžalovaný Branislav Adamčo.
No a Surového obhajkyňa predložila súdu list od ďalšieho svedka, ktorému sa Šani Horváth zdôveril, že na neho krivo vypovedal. Tento dôkaz má byť vykonaný v ďalšom termíne. Súd totiž pojednávanie odročil na január, na pláne je prípadné vypočutie Pajdiča cez telemost.
Jedným z členov tímu, ktorý vyšetroval skutok vraždy Petra Klešča, za ktorý odsúdili Slavomíra Surového, bol aj bývalý policajný prezident Milan Lučanský. Ten, podľa záverov prokuratúry, spáchal vo väzbe samovraždu. Za mrežami skončil po obvinení pre prijímanie úplatku v kauze Judáš. Mesiac predtým vraj Surovému poslal odkaz, aby ho navrhol ako svedka a že mu príde dosvedčiť, že s vraždou nemá nič spoločné: “Dlhé roky vedel, že som to nespravil a dokázal s tým žiť."
Ďalší vyšetrovateľ - Stanislav Rada - skončil tiež za mrežami. Na súde čítali Horváthovu výpoveď o tom, ako ho práve on nahovoril na krivú výpoveď. Ako pracovník súkromnej bezpečnostnej služby po odchode do civilu prepadol v kukle banku v Humennom, ktorá sídlila v budove oproti jeho kancelárii. Bankárka ho pri lúpeži spoznala a oslovila menom. Vtedy si dal Rada dole kuklu, ušiel a sám sa udal na polícii. Odovzdal aj pištoľ a pušku, ktoré mal v nelegálnej držbe.
V tíme bol aj Adrián Sabó, neskorší šéf Úradu inšpekčnej služby, ktorého špecializovaný súd odsúdil na trojročnú podmienku pre korupciu. Aj za to, že poskytoval informácie v kauze Technopolu a k lustráciám novinárov.
Šéfom košického tímu NAKA, ktorý Surového prípad vyšetroval, bol aj Jaroslav Grega. Tomu sa pred piatimi rokmi na medziposchodí v paneláku na košickom sídlisku zastrelila manželka Anna (†40).