Na súd ju priviezli v NEPRIESTRELNEJ VESTE: Mia SVEDČÍ proti Cosa Nostre. Súd jej vzal dieťa!
15. 9. 2024, 7:00
Mia (43) zo Sniny svedčí proti obávaným chlapom z talianskej mafie, čelí vyhrážkam a strachu o život. Namiesto policajnej ochrany a výhodám za svedectvo však prišla o dieťa! Humenský súd jej dcéru zveril exmanželovi, právoplatne odsúdenému užívateľovi drog.
Zdroj: NMH
Zdroj: archív M.
Zdroj: archív M.
Galéria k článku
Slovenka Mia svedčí proti mafii Cosa Nostra v kauze medzinárodného zločinu a pašovania drog. S políciami viacerých štátov začala spolupracovať už pred dvomi rokmi. Švajčiarski, talianski aj českí ihneď rozbehli vyšetrovanie, naši čakali donedávna. Ochranu jej poskytovali iba krátkodobo, dlhodobú jej odmietli. No a popri strachu o život čelí ako matka tej najhoršej hrozbe. Jej exmanžel, na ktorého pre pašovanie drog vypovedá, sa jej snaží vziať to najcennejšie - ich spoločnú dcérku.
Mia sa druhý raz vydala za Humenčana a odišla s ním žiť do Švajčiarska spolu s ich dcérkou. Tam zistila, že jej muž pracuje pre taliansku Cosa Nostru. Keď sa k nim jedného dňa nasťahoval “obchodný” partner manžela, ktorý sa musel narýchlo vysťahovať zo svojho bytu, rozhodla sa odísť. Nemienila nechať dieťa v prostredí plnom drog, zbraní a všade ukrytých peňazí.
Aby sa od neho mohla vymaniť, začala zbierať dôkazy. Pri prvej príležitosti ho opustila a vzdala sa luxusného života v centre Prahy, kam sa neskôr presťahovali. No on sa rozhodol, že jej vezme dcéru. Mia svoje dievčatko dlhé mesiace nevidela.
Policajti zahraničných štátov na základe medzinárodne spolupráce vlani zadržali aj viacerých členov mafie, kontraband aj milióny eur. Písali o tom it.euronews.com alebo aj varesenews.it.
Zdroj: NMH
Tmavovlasá Mia je malej útlej postavy. Napriek tomu má viac odvahy, ako ťažkí zločinci.
Na základe jej svedectva sa rozbehla medzinárodná policajná spolupráca. A zadržali 58 členov talianskej mafie, kontraband a milióny eur. No bez našich policajtov. Tí Mii dokonca poskytovali iba krátkodobú ochranu, teraz je odkázaná sama na seba.
“Netušíte, čo to je, vôbec v noci nespať. Celý august mám na starosti synčeka z prvého manželstva. Nemôžeme nikam ísť. A ak, tak najprv zorganizovať všetkých známych, aby išli so mnou. A iba tam, kde sú kamery. V kuse sa obzerám, v noci zo strachu nespím, kontrolujem stále auto, aby sme nevyleteli do vzduchu. Na NAKA, keď im poviem, že sa bojím o život, pozerajú na mňa a čudujú sa. A ja každú noc čakám, aby už bolo ráno," povedala nám.
Švajčiari, Španieli, Taliani a Česi na základe informácií od Mii rozbehli rozsiahle vyšetrovanie. Výsledkom bolo aj zaistenie kamióna s 220 kilogramami hašišu. Zadržali kamión firmy založenej Humenčanom v Čechách. Pri čine chytili policajti šoférov a jej bývalý muž Peter tvrdí, že s dodávkou hašišu nemá nič spoločné. Firma aktuálne patrí jeho bratovi.
No slovenské orgány tvrdia, že sa mu nedá nič dokázať. Tri zadržané a odsúdené osoby s firmou vraj nemajú nič spoločné. Pritom im Mia poslala fotografie, ako jej exmanžel spolu s aktuálnym vlastníkom firmy vykladajú osobne tehlu po tehle práve zo spomínaného kamióna. Aj jeho fotku v záplave rastlín konope.
Šoféroval nadrogovaný?
Peter bol vraj v minulosti vo Švajčiarsku prichytený a odsúdený za šoférovanie pod vplyvom drog. Napriek tomu humenský súd v konaní o úpravu povinností k maloletej dcére prisúdil dieťa jemu.
V máji neprávoplatným rozsudkom maloleté dieťa zveril otcovi. Matke povolil telefonovať svojej dcére každú stredu a nedeľu v určenom čase. "Osobný styk matky s maloletým dieťaťom neupravil,” informovala hovorkyňa prešovských súdov Ivana Petrufová. “Deti neodoberú ani poslednej matke v najzaostalejšej rómskej osade. U mňa deti mali všetko a mne ich vezmú? Prečo? Lebo som mala odvahu udať mafiánov a zmariť medzinárodný obchod s drogami,” zamýšľa sa nešťastná žena.
Pri rozhodovaní súdu vraj zavážilo to, že dievčatko je u svojho otca od septembra 2023. “Matka od tej doby dieťa sama nijakým spôsobom nekontaktuje,” napísala hovorkyňa. A dodala, že nezistili, že by voči otcovi bolo vedené trestné stíhanie, ani že bol v zahraničí odsúdený za šoférovanie pod vplyvom drog: "Takýto dôkaz ani v rovine informácie súd nemá k dispozícii."
Zdroj: NMH
Tmavovlasá Mia bojuje o svoju dcérku.
Má však rozsudok o odsúdení spomínaných troch mužov po zadržaní kamióna spoločnosti založenej otcom dieťaťa, v ktorom našli hašiš. No to vraj s otcom dieťaťa nijako nesúvisí: “Nebola vyšetrovaná osoba, ktorá by priamo alebo nepriamo odkazovala na túto spoločnosť a vozidlo v jej vlastníctve bolo okamžite prepustené a vrátené."
Priestor na vyjadrenie sme ponúkli aj jemu. Pýtali sme sa ho, čo hovorí na výpovede exmanželky proti nemu, prečo požiadal o zverenie dieťaťa do jeho starostlivosti, prečo nesúhlasí so stretávaním dcérky s svojou matkou, aký má na to dôvod. "Pretože má dva znalecké posudky z odboru psychiatrie a psychológie. A čo sa vás týka, tak vás budem žalovať,” odpísal dva vety.
Vedeli, že je v ochrane
Súd mal informácie o spoluprácii Mii s políciou u nás či protidrogovou centrálou v Prahe. Aj o tom, že bola v krátkodobej ochrane. A teda, logicky, nemohla dieťa kontaktovať: “A ešte k tomu mi sudkyňa neodkladným opatrením zamedzila akýkoľvek kontakt s dcérou."
V spolupráci s policajným úradom špeciálnych služieb a operácií súd zabezpečil stretnutie matky s maloletou v máji tohto roku. “Priviezlo ma ozbrojené komando ochrankárov v nepriestrelnej veste,” opisuje Mia. Ako osoba, ktorá bola v ochrane ako hlavná svedkyňa a oznamovateľka medzinárodného obchodu s drogami, nemohla kontaktovať súdnych úradníkov kedy sa jej zachcelo: “Ale mám dôkazy o tom, ako som s nimi komunikovala, žiadala o stretnutie s dcérou."
V jednej miestnosti s exmanželom
Súd rozhoduje o zverení maloletej od roku 2021, už raz rozhodol o striedavej starostlivosti, krajský súd však rozsudok zrušil: “Z dôvodu potreby skúmania rodičovskej spôsobilosti matky maloletého dieťaťa na podklade predložených listinných dôkazov, najmä vyjadrení samotnej matky.” A tak do konania pribrali znalkyňu psychologičku. “Tá ma prinútila robiť test v jednej miestnosti s exmanželom. Pritom deň predtým som vypovedala proti nemu na NAKA a ona o tom vedela,” krúti znechutene hlavou Mia.
Nerozumie tomu, ako môžu zobrať matke dieťa bez akéhokoľvek upraveného styku: "Je to vydieranie a pomsta za moje svedectvo a zadržaní mafiánov a drog? Dva roky nebola sudkyňa schopná rozhodnúť. Prečo? Čakala, kým ma dá exmanžel zabiť alebo dostane do basy? Prečo jeden posudok pred zadržaním kamióna s drogami hovorí, že som schopná sa postarať o dieťa a po chytení kamióna už nie som. Prečo mi ako svedkyni dala znalkyňa vypracovať test pred páchateľom v tej istej miestnosti a pred očami ich dieťaťa?"
Zdroj: archív M.
Exmanžel Mie.
Nechápe, prečo si súd nikdy nevyžiadal odpis z registra trestov jej muža, hoci mal aj potvrdenie z polície vo Švajčiarsku o jeho zadržaní.
Polícia odmietla k prípadu, v ktorom poskytuje svedectvo Sninčanka, poskytnúť informácie. Potvrdila však, že začali trestné stíhanie za obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi. Ale vyšetrovanie začali až koncom novembra minulého roka, rok a pol po tom, ako začala Mia vypovedať.
Obrovské obchodovanie s drogami zo Španielska prechádzalo cez Castellanzu. V októbri minulého roka zatkla polícia 58 ľudí a zaistila 129 miliónov eur. Vyšetrovatelia antimafie zrekonštruovali prepravu medzi Španielskom a niektorými skladmi v Parabiago, Cardano al Campo, Casorezzo a Garbagnate. "Okresné riaditeľstvo boja proti mafii v Miláne uzavrelo vyšetrovanie a formalizovalo obvinenia proti medzinárodnému zločineckému spolku, ktorý pôsobí najmä v provinciách Miláno a Varese, s dôsledkami v Španielsku a Maroku,” napísali miestne noviny Varese News.
Sieť tvorilo podľa obžaloby 86 ľudí, na ktorých má prokurátor v úmysle podať obžalobu. Zločineckú skupinu vinia z organizovania rozsiahleho obchodovania s drogami, dovozu, predaja, distribúcie, obchodovania, nákupu, prepravy a nezákonného držania ton hašiša a marihuany.
Podľa Varese News k obchodovaniu s drogami dochádzalo najmä prostredníctvom systematických zásielok z Európy, najmä zo Španielska do Talianska. Náklad sa prepravoval dodávkami, kĺbovými vozidlami s dvojitým dnom a člnmi ťahanými na vozíkoch. Dovozcovia využívali sofistikované techniky, aby sa vyhli odpočúvaniu, vrátane šifrovanej komunikácie ako aj nástrojov na detekciu odpočúvania.