Slovenka svedčí proti mafiánom z Cosa Nostry pre drogy: Kráska Mia (43) je na dne. Prečo?
13. 8. 2024, 18:10 (aktualizované: 5. 3. 2025, 14:09)

Zdroj: NMH
Peniaze, zbrane a drogy od talianskej mafie, ochrana svedkov, odtrhnutie od malého dieťaťa, strach o vlastný život a rozdielny prístup policajtov z cudzích štátov a našej. Toto všetko je súčasťou príbehu Sninčanky, ktorá vypovedá o tom, ako jej manžel spolupracoval s Cosa Nostrou. Pre nečinnosť našej polície je v ohrození života!
Zdroj: NMH
Zdroj: NMH
Zdroj: NMH
Galéria k článku
Príbeh Mie (43) pochádzajúcej zo Sniny je ako zo zlého filmu o mafii. Začalo to jej vydajom za humenského podnikateľa, s ktorým odišla s ním žiť do Švajčiarska spolu s ich dcérkou. Tam však čoskoro zistila, že jej muž pracuje pre taliansku Cosa Nostru. Keď sa k nim jedného dňa nasťahoval “obchodný” partner manžela, ktorý sa musel narýchlo vysťahovať zo svojho bytu, rozhodla sa odísť. Nemienila nechať dieťa v prostredí plnom drog, zbraní a všade ukrytých peňazí. Cesta za slobodou z prostredia drog a zbraní však nebola jednoduchá.

Zdroj: youtube @World Movie Trailer Channel
Kým sa to Mii podarilo, zbierala dôkazy, všetko fotila a čakala na vhodnú chvíľu, ako sa z toho vymaniť. Časom sa presťahovali do Prahy, bývali v centre mesta, bola obklopená luxusom. Iné by sa takéhoto života rozhodne nemienili vzdať, no nebol to jej prípad. Pri prvej príležitosti sa rozhodla aj s dcérou odísť. Lenže jej muž to odmietol akceptovať a vzal jej dieťa. “Deväť mesiacov som ju nevidela. Bola som v programe na ochranu svedkov. Neviete si predstaviť, čo to je,” začala svoje rozprávanie zúfalá žena, ktorá má ťažké srdce na slovenských policajtov.
Všetky informácie o medzinárodnom obchode s drogami odovzdala slovenskej Národnej kriminálnej agentúre v júli 2022. "Rok nikto nič nerobil. Majú priamu svedkyňu, dôkazy, zadržaný kamión s hašišom a potvrdenia od polícií z ostatných krajín, ktorá zorganizovala medzinárodnú spoluprácu,” krúti hlavou žena, ktorá prejavila odvahu vypovedať proti špičkám zločineckej organizácie o ktorých vie iba zopár ľudí.
A ako je známe, talianska mafia sa voči informátorom polície vedia zachovať beštiálne. Napriek tomu Mii ako jedinej priamej svedkyni zamietli policajnú ochranu. O pomoc prosila aj nadriadených orgánov činných v trestnom konaní. Chvíľu bola v krátkodobom programe na ochrane svedkov: “Trvalý mi zamietli.” A tak páchatelia, ktorým hrozia za organizovaný zločin vysoké tresty, majú voľnú roku.
Zdroj: NMH
O úspešnom zadržaní niekoľkých členovv švajčiarskej a talianskej drogovej scény informovali tamojšie médiá.
Lenže kým naša polícia postupovala svojsky, Švajčiari, Taliani a Česi sa k tomu postavili inak. Ihneď rozbehli vyšetrovanie a sledovačky. Výsledkom bolo zaistenie kamióna s 220 kilogramami hašišu. Spomínaný kamión patril firme jej exmanžela, ktorú pred dvomi rokmi previedol na príbuzného. Lenže, pri čine chytili policajti šoférov a on tvrdí, že s dodávkou hašišu nemá nič spoločné. V minulosti bol pritom vo Švajčiarsku prichytený a odsúdený za šoférovanie pod vplyvom drog.
Slovenské orgány o tom vedia a majú k dispozícii listinné dôkazy - právoplatný rozsudok z Talianska z 21. septembra 2023 týkajúci zadržaných šoférov. Toto však na Slovensku v prípade Miinho exmažela neobstojí, pretože firma už jeho nie je. "V dôsledku toho nebola v predmetnom konaní nikdy vyšetrovaná žiadna osoba, ktorá by priamo alebo nepriamo odkazovala na túto spoločnosť a vozidlo vo vlastníctve spoločnosti bolo okamžite prepustené a vrátené,” informovala hovorkyňa prešovského súdu Ivana Petrufová, keď sme sa jej pýtali na prebiehajúce súdne konanie týkajúce sa starostlivosti o dcéru exmanželov.
Zdroj: twitter
Španielsko: Colníci v prístave Algeciras v apríli skonfiškovali 25 tón hašišu - ilustračná fotografia.
Mia vraví, že ju ustavične prenasledujú nejakí ľudia, vyhrážajú sa jej. "Keď sadám do auta, kontrolujem či tam nie je nejaká výbušnina. Nedávno ma v mojom bydlisku hľadal muž so zbraňou. Našla som si na aute nábojnicu aj ostrý náboj. Pred pár dňami ma napadli v aute a zbili mne neznámi ľudia, keď som išla zo stretnutia s operatívcami. Priložili mi zbraň k hlave. Podala som trestné oznámenie. Už som zo všetkého hotová,” opisuje svoju súčasnú situáciu žena, ktorá ovláda niekoľko jazykov, v minulosti vlastnila jazykové školy v niekoľkých mestách na východe.
Polícia potvrdila, že takýto prípad eviduje. Roman Hájek z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru SR uviedol, že vyšetrovateľ NAKA začal trestné stíhanie za obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi podľa Trestného zákona. "Bližšie informácie nie je možné aktuálne poskytnúť z dôvodu, aby nedošlo k zmareniu, alebo k sťaženiu vyšetrovania. Viac informácii poskytneme hneď, ako to procesná situácia dovolí” dodal. Po našej doplňujúcej otázke týkajúcej sa začiatku vyšetrovania, informoval, že v prípade bolo začaté trestné stíhanie koncom novembra minulého roka. Teda rok a pol po tom, ako začala Mia vypovedať.
Obrovské obchodovanie s drogami zo Španielska prechádzalo cez Castellanzu. V októbri minulého roka zatkla polícia 58 ľudí a zaistila 129 miliónov eur. Vyšetrovatelia antimafie zrekonštruovali prepravu medzi Španielskom a niektorými skladmi v Parabiago, Cardano al Campo, Casorezzo a Garbagnate. "Okresné riaditeľstvo boja proti mafii v Miláne uzavrelo vyšetrovanie a formalizovalo obvinenia proti medzinárodnému zločineckému spolku, ktorý pôsobí najmä v provinciách Miláno a Varese, s dôsledkami v Španielsku a Maroku,” napísali miestne noviny Varese News.
Sieť tvorilo podľa obžaloby 86 ľudí, pre ktorých má prokurátor v úmysle podať obžalobu. Zločinecká skupina vinia z organizovania rozsiahleho obchodovania s drogami, dovozu, predaja, distribúcie, obchodovania, nákupu, prepravy a nezákonného držania ton hašiša a marihuany.
Podľa Varese News k obchodovaniu s drogami dochádzalo najmä prostredníctvom systematických zásielok z Európy, najmä zo Španielska do Talianska. Náklad sa prepravoval dodávkami, kĺbovými vozidlami s dvojitým dnom a člnmi ťahanými na vozíkoch. Dovozcovia využívali sofistikované techniky, aby sa vyhli odpočúvaniu, vrátane šifrovanej komunikácie ako aj nástrojov na detekciu odpočúvania.