Starosta Vyšného Mirošova (okres Svidník) Michal Petraník sedí od apríla v base. Odpykáva si po siedmich rokoch súdnych ťahaníc trest za finačné machinácie. Obžalovaný je v ďalších procesoch a ešte k tomu ho polícia stíha pre ďalšie skutky.

Navyše, ako súkromná osoba stojí ako spolu so svojou manželkou pred Špecializovaným trestným súdom a čelí obžalobe z daňového podvodu za takmer 2-milióny eur pre kšefty s mäsom.

V starostovskej funkcie sa za roky, kedy už bol stíhaný pre finančné podvody, mal dopustiť ďalších skutkov. Na krku má obžalobu pre výrub stromov, pre pokračujúci zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a ďalšiu pre taký istý skutok. Keď bol vo vyšetrovacej väzbe pre daňové podvody s mäsom, dedinčania zistili, že podpísal v mene obce štyri zmenky, ktoré mali byť krytím pre zmluvy o pôžičke od neštátnych spoločností.

Pokračovanie na ďalšej strane >>>

Po tom, ako v apríli tohto roka nastúpil do výkonu trestu za skutky súvisiace s neoprávneným nakladaním s obecnými peniazmi, vyplávali na povrch ďalšie šokujúce skutočnosti. “Účelovo viazané peniaze na výstavbu chodníkov z ministerstva rozvoja vo výške 145-tisíc eur previedol z dotačného účtu na bežný účet a minul ich. Chodníky staval bez povolenia, časť z nich je na súkromných pozemkoch. Nevyúčtoval peniaze, teraz ich musíme vrátiť štátu,” vraví poslankyňa Renáta Savčáková s tým, že obec dlhuje aj stavebnej firme, ktorá chodníky stavala. Dovedna obec s počtom necelých 700 obyvateľov a s bežnými príjmami vo výške 447-tisíc eur dlhuje 450-tisíc eur.

Opatrovník obce Peter Bochnovič požiadal ministerstvo financií o zavedenie nútenej správy. A upozorňuje aj na to, že Petraník dal v obci postaviť trojnásobne predražené multifunkčné ihrisko, za ktoré nezaplatil. A že v pokladni chýba 16-tisíc eur.

Starosta si deň pred vyhlásením rozsudku zvolil za svojho zástupcu švagra - manžela svojej sestry Jany, ktorá tiež vo víkendových voľbách kandidovala. Bola jednou zo štyroch kandidátov. Vo V. Mirošove je väčšina voličov z tamojšej rómskej osady.

Kto vyhral vo Vyšnom Mirošove voľby na starostu? Čítajte v GALÉRII >>>

Obec už niekoľko rokov nemá hlavného kontrolóra a nebol vykonaný audit. Hoci jej to vyplýva zo zákona tak, ako všetkým ostatným obciam. “Ukazuje sa, že ten zákon bezzubý. Lebo zrejme neexistujú žiadne konkrétne postihy. Zákon predpokladal, že ak obec niečo musí mať, tak to automaticky splní,” zamýšľa odborník na samosprávu Michal Kaliňák.

Prečítajte si aj: