Reklama

Smutné výročie: Pred 35 rokmi sa v Leopoldove odohrala najväčšia vzbura väzňov

Aj keď podľa ďalšieho exvyšetrovateľa Petra Vačoka je to už veľký odstup času, pamätá si, že bol poverený časťou vyšetrovania a dva týždne viedol malú skupinku.

Vypočúvali sme približne 100 až 120 väzňov, ktorí boli prevezení do Želiezoviec a ktorých sme v podstate museli na položené a pripravené otázky vypočuť. Výsluchy trvali zhruba dva týždne. Výsledky vyšetrovania sme potom odovzdali základnému tímu. Čo si pamätám, bolo to obdobie, kde išlo o veľkú eufóriu po roku 1989 a táto viedla aj k vzbure väzňov. Všetci sme sa všetkého a každého báli, báli sme sa budúcnosti,“ povedal pre TASR bývalý vyšetrovateľ a v súčasnosti advokát Peter Vačok.

Od októbra 1992 nasledoval najväčší proces v dejinách slovenského súdnictva, na ktorom sa za skutky zodpovedalo 69 vzbúrencov. Počas megaprocesu, ktorý sa odohrával v kinosále väzenia v Leopoldove, ich strážilo až 175 príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže. O priebehu pojednávania bola verejnosť priebežne informovaná.

Zdroj: ZVJS

Od októbra 1992 nasledoval najväčší proces v dejinách slovenského súdnictva, na ktorom sa za skutky zodpovedalo 69 vzbúrencov. Počas megaprocesu, ktorý sa odohrával v kinosále väzenia v Leopoldove, ich strážilo až 175 príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže. O priebehu pojednávania bola verejnosť priebežne informovaná.

Od októbra 1992 nasledoval najväčší proces v dejinách slovenského súdnictva, na ktorom sa za skutky zodpovedalo 69 vzbúrencov. Počas megaprocesu, ktorý sa odohrával v kinosále väzenia v Leopoldove, ich strážilo až 175 príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže. O priebehu pojednávania bola verejnosť priebežne informovaná. Prenos z pojednávacej miestnosti bol zakázaný.

V zmysle rozsudku Krajského súdu v Bratislave v roku 1993 boli 60 účastníkom vzbury uložené viacročné tresty odňatia slobody a ochranné opatrenia.

Tragédia v Leopoldove

Ako záverom dodal Vačok, exprezident Havel chcel dať väzňom možnosť, aby sa polepšili, ale mnohé veci sa podcenili. O vzbure, ale aj niektorých udalostiach, ktoré jej predchádzali, vznikol v roku 2019 slovenský film s názvom Amnestie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Hlavný aktér krvavého masakra dozorcov v Leopoldove chce obnovu konania

    Za múrmi leopoldovskej väznice sa neskôr, v novembri roku 1991, udiala aj najtragickejšia udalosť v dejinách väzenstva bývalého Československa. Počas úteku siedmich odsúdených, vrátane Polgáriho, zahynuli piati príslušníci zboru väzenskej stráže a dvaja utrpeli zranenia. Troch účastníkov úteku a masakru dozorcov odsúdili na doživotie a štyroch na viacročné tresty odňatia slobody.

    Samotný Polgári žiadal obnovu konania v roku 2023 na Krajskom súde v Bratislave. Nepochodil však. Jeho žiadosť bola zamietnutá. „Som sklamaný. Na tom celom prípade mali podiel aj dozorcovia. Vymenili dozorcov tam na bráne a pri tom to neprekážalo,“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ Polgári, keď opustil pojednávaciu miestnosť. Čo tým chcel povedať, sme sa však nedozvedeli, lebo viac už nepovedal.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Ako reportér sa väčšinou venuje kriminálnym a súdnym prípadom, ktoré rezonujú vo verejnosti. Venuje sa aj horúcim aktualitám v regióne.
    Reklama