SMRŤ Lučanského († 51): Prečo bol súčasťou komisie na vyšetrovanie lekár zo SÚKROMNEJ firmy?
16. 5. 2022, 11:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 12:36)
Otázniky neubúdajú! Hoci od smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského prešiel už takmer rok a pol, prípad stále nemá definitívne rozuzlenie. Najnovšie pochybnosti vzbudzuje jeden z členov kontrolnej komisie zriadenej ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou.
Zdroj: facebook
Zdroj: facebook
Zdroj: tim
Galéria k článku
Do prešovského ústavu na výkon väzby sa dostal bývalý šéf polície Lučanský predvlani na Mikuláša. V utorok 29. decembra 2020 okolo pol piatej podvečer tam nastala panika, kedy ho pri rozdávaní stravy objavili nehybne ležiaceho na posteli a nereagoval. Bol v cele sám, spoluväzňa nemal. Ihneď začali s jeho oživovaním a zavolali záchranárov.

Tí ho resuscitovaním oživili, no jeho stav bol kritický a urýchlene ho previezli do prešovskej nemocnice na anesteziologicko-resuscitačné oddelenie. Strážili ho ozbrojení strážcovia, okrem manželky a zdravotníkov k nemu nikoho nepustili. Jeho zreničky už vtedy nereagovali, mozog bol mŕtvy, srdce dobojovalo na druhý deň.
Z prvotných informácií aj následného vyšetrovania vyplynulo, že sa Lučanský pokúsil o samovraždu obesením na teplátovej bunde zaviazanej na posteli. Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa ešte v ten deň vybral do Prešova, bolo začaté trestné stíhanie vo veci. Kontrolnú komisiu na prešetrenie udalosti vytvorila aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Komisia mala 19 členov, medzi nimi mal medicínsku oblasť zastupovať znalec z odboru súdne lekárstvo. Šokovalo však, že zástupca bol zo súkromnej firmy.
Ministerka si vybrala človeka z ústavu, ktorý reálne ani nevykonáva pitvy. „Robia tam iba papierovú robotu, nerobia výskum, píšu odborné články týkajúce sa práva a nie medicíny," prezradil náš zdroj. Na Slovensku máme tri lekárske fakulty a tri ústavy súdneho lekárstva, v ktorých pôsobia uznávaní znalci.
Odborníci si preto kladú tri otázky: Prečo ministerka neoslovila človeka z oblasti súdneho lekárstva? Prečo neoslovila hlavného odborníka, ktorý je odborným garantom alebo Slovenskú súdnolekársku spoločnosť? Prečo neoslovila akademických odborníkov, ktorí majú docentúru či profesúru zo súdneho lekárstva? Odpovede na otázky sme sa pokúšali získať priamo na ministerstve spravodlivosti.
V stanovisku, ktoré nám rezort poslal, bol odkopírovaný článok zo štatútu o zriadení komisie s uvedením, z ktorých orgánov sú jej zástupcovia a v akom počte. Na opakovanú otázku, prečo neboli do komisie oslovení vyššie spomínaní odborníci, ale súkromná firma, neodpovedali. Kontrolná komisia vlani v apríli vydala záverečnú správu: „Komisia nekonštatuje žiadne zistenia, ktoré by poukazovali na akúkoľvek účasť inej osoby na udalosti zo dňa 29. decembra 2020. Členovia komisie nezistili pri vypočutí zúčastnených osôb žiadne podozrenie na prítomnosť takých poranení na tele, ktoré by poukazovali na aktívnu obranu, či okolnosti poukazujúce na nežiaducu manipuláciu inej osoby či osôb s jeho telom." Prokuratúra prípad Lučanského stále neuzatvorila.
Samotku v malom priestore Lučanský podľa našich informácií údajne veľmi ťažko zvládal. Prvý raz si ublížil iba tri dni po vzatí do väzby. To, že je zranený, vtedy zistil príslušník Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) pri rannej previerke. Dozorcom Lučanský povedal, že v noci nervózne pochodoval hore-dole po cele a zranenie po neopatrnom páde na kovovú posteľ podcenil.
“Mal tlak v oku celý deň, zakrvácané viečko, no vravel, že to nič nie je. Až popoludní sa sám žiadal na lekárske ošetrenie, lebo vraj od nervozity kľukoval a zhoršilo sa mu to," dozvedeli sme sa. Skončil na operácii oka, v nemocnici pri nasadaní spadol z vozíka, na ktorom zabudli zaistiť kolieska a udrel si hlavu.
Po operácii v Ružomberku ho previezli do trenčianskej nemocnice, kde ho pravidelne kontrolovali a bolo mu poskytované aj psychologické poradenstvo. Lučanský sa prostredníctvom svojho advokáta poďakoval nielen zdravotníkom, ale aj dozorcom za korektný prístup: "Chlapci sú zlatí!" Ostatný decembrový týždeň ho previezli späť do prešovskej basy, kde sa o pár dní, predposledný deň v roku, pravdepodobne pokúsil obesiť.
Kauza Judáš
Milana Lučanského zadržala NAKA začiatkom decembra po tom, ako sa vrátil z Chorvátska a sám sa prihlásil na polícii. Deň predtým totiž zadržali a spolu s ním obvinili bývalých policajných funkcionárov a tajnej služby z korupcie, ohrozovania utajovanej skutočnosti alebo vydierania. Proti Lučanskému vypovedal aj jeho bývalý podriadený. Policajného exprezidenta vinili z toho, že vzal úplatky dokopy až vo výške pol milióna eur.
Súd ho vzal do kolúznej väzby, ktorá má zamedziť tomu, aby obvinený nepôsobil na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených, alebo inak nemaril objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie. V malej cele vo väzbe je človek zatvorený 23 hodín. Hodinu má nárok na prechádzku na väzenskom dvore a z cely sa dostáva pri návštevách, predvádzaní na výsluch či na lekárske ošetrenie. Mnoho ľudí väzba zlomí, no sú aj odolné tipy, ktoré v nej strávili roky a prežili to bez ujmy.
Bachári z Prešova museli čeliť rôznym útokom, dokonca aj od svojich známych. V čase, keď sa Lučanský prvý raz zranil, slúžil na oddelení len jeden dozorca na chodbe, takzvaný chodbár, a jeden referent. Preto reči, ktoré kolovali o tom, že ho zbili štyria dozorcovia, považujú mnohí z nich za smiešne. Navyše, chodba do ciel je zaznamenávaná kamerami, zapínajú sa pri pohybe.
S Lučanským museli komunikovať súčasne naraz dvaja dozorcovia, aby nedošlo k nejakej nedovolenej komunikácii. To sú vraj bežné opatrenia pri prominentných klientoch. V deň, keď ho našli pri pokuse o samovraždu, pri vydávaní večere, museli pri tom tiež byť minimálne dvaja. Prečo odviezli Lučanského do ružomberskej nemocnice? Odpoveď z lekárskeho prostredia sa dozviete v popise fotky v GALÉRII.
Martina Lučanská, vdova po bývalom policajnom prezidentovi, upozornila, že keď bola pri jeho smrteľnej posteli, stopy na obesení na jeho krku nevidela. Aj z nemocničného prostredia preniklo, že nemal strangulačnú ryhu, teda ryhu po škrtení, obesení. “Nemusí byť, ak bola škrtidlom mäkká a široká tkanina. A môže sa objaviť až po smrti,” povedala nám súdna znalkyňa.
Navyše, dlhoročný tréner, ktorý sa venuje bojovým športom, vraví, že stačí malý tlak okolo krku a človek upadne do bezvedomia už pri jednoduchom 30-sekundovom škrtení.
A prečo ho pri nemocničnom lôžku po pokuse o samovraždu strážili príslušníci z väznice? “Po skúsenostiach z minulosti, keď bol pacient zastrelený v nemocnici cez okno, nechceli nič riskovať," vysvetľoval znalý pomerov.