Monarcha je zhrozený z toho, čo sa stalo na cintoríne v Trnave. „Nemôžem na to povedať nič iné, len to, že vyrabovať a tým zneuctiť hrob je hyenizmus a neúcta voči nebohému i jeho rodine. Odsudzujem to, a nielen pre to, že Tulo Pepo bol vajda, ale to isté by som hovoril, keby sa to stalo na hrobe kohokoľvek,“ hnevá sa Róbert Botoš.

Poškodený hrob trnavského vajdu.
Zdroj: TV Markíza

Kliatba, akú si neviete predstaviť

„Som presvedčený, že za to môže aj doba, ktorú žijeme, keďže mnohí stratili prácu, prišli o príjem a tým schudobneli. Rodiny hladujú a v takejto situácii niekto urobí zúfalý čin," uvažuje Botoš. Dodáva, že na druhej strane, okradnúť nebohého je niečo neodpustiteľné a u Rómov obzvlášť. "Tí, ktorí to vykonali, nech čakajú veľkú cigánsku kliatbu nielen na sebe, ale celom svojom rode. Nikdy nebudú mať osoh z toho, čo ukradli. Ich život poznačia choroby, tragédie, nešťastie a smrť. Aj nebohý príde za nimi, aby vrátili to, čo mu zobrali," vyriekne desivé proroctvo.

Pri kaplnke na svojom dvore sa Róbert I. veľmi rád modlí alebo premýšľa.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Ospravedlnenie rodina neakceptuje

Botoš hovorí, že zlodeji týmto skutkom obnovili bolesť rodiny a tá akoby znovu prežívala odchod blízkeho. „Nikto im to neodpustí. A keby im napadlo prísť za rodinou, s cieľom vrátiť lup, neodporúčal by som im to, lebo skončia veľmi, ale veľmi zle…!“

Kto sú vinníci?

O tom, kto by to mohol urobiť, si myslí svoje. „Rómovia také niečo nikdy nespravia, vedia, že by ich postihlo obrovské nešťastie. Boja sa kliatby a keďže sú veriaci, aj božieho trestu. V minulosti sa stalo, či na Slovensku alebo v Čechách, že vykradli hroby vajdov alebo bohatých Rómov a vyšetrovaním sa preukázalo, že to boli tí, ktorí zabezpečovali veci okolo pohrebu. Niekedy to spravili priamo oni, inokedy dali tip svojim kumpánom. Nikoho neobviňujem, len som presvedčený, že o Rómov určite nešlo,“ obhajuje svoju verziu.

Nie ako bedár, ale faraón

S tým, že bohatí príbuzní by nemali dávať nebožtíkovi do hrobu cenné veci alebo peniaze, a tak predchádzať vykrádaniu hrobov, nesúhlasí. "Keď tu ten človek žil v bohatstve a hojnosti, nemôže odísť na druhý svet ako chudák. Prirovnal by som to k pochovávaniu faraóna. Na onom svete sa musí preukázať, že je „niekto“, a tiež potrebuje zaplatiť prievozníkovi za prechod do večnosti,“ znie mystické zdôvodnenie počínania Rómov.

Honosné zlaté šperky sú odznakom moci nielen rómskeho kráľa, ale aj vajdov.
Zdroj: archív

Balvan v hrobe

Spomenie, že ich kráľov, vajdov a iných významných Rómov pochovávajú s odznakmi ich moci, či postavenia – prsteňom, reťazou, medailónom a väčším obnosom peňazí. „Okrem toho sa dávajú do truhly aj drobnosti, ktoré pripomínajú, čo mal nebohý rád počas života, napríklad fľaša alkoholu, karty, cigary, obrázky svätcov a podobne. V snahe predísť vykradnutiu hrobu to mnohé rodiny teraz riešia tak, že na platňu v hrobe dajú bagrom privaliť balvan, ktorý rukami neodstránite ani nevyzdvihnete. Potrebný je nejaký stroj, ktorý by si však určite niekto všimol a krádež by prekazil,“ hovorí o najnovších opatreniach.

Občianske i cigánske

Zaujalo nás meno nebohého trnavského vajdu, ktoré znie Tulo Lakatoš Bartolomej Pepo. „Okrem občianskeho mena Bartolomej Lakatoš dostal aj dve cigánske. Pepo je po niekom z rodiny. Znamená, že sa možno podobal, alebo mal povahu či zvyky ako niekto z jeho príbuzných (strýko, otec, krstný, dedo – poznámka redakcie), a Tulo znamená tučný. Medzi Rómami je bežné, že majú viac mien a tie sú potom uvedené aj na náhrobnom kameni,“ uzatvára svoje rozprávanie rómsky kráľ Róbert I.

Viac fotografií nájdete TU

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

Anketa
Mali by ste odvahu zobrať niečo z hrobu, či areálu cintorína?

Mohlo by vás zaujímať: