Polícia prípad rieši, ale bez výrazného úspechu. "Doposiaľ sa vyšetrovaním nepodarilo ustáliť a stotožniť osoby, ktoré sú zodpovedné za tento skutok. Na objasnení prípadu naďalej pracujeme," uviedla pre Plus JEDEN DEŇ trnavská krajská policajná hovorkyňa Mária Linkešová

K odsúdenia hodnodnému prípadu sa vyjadril aj rómsky kráľ Róber Botoš, ktorý je zhrozený z toho, čo sa stalo na cintoríne v Trnave. „Nemôžem na to povedať nič iné, len to, že vyrabovať a tým zneuctiť hrob je hyenizmus a neúcta voči nebohému i jeho rodine. Odsudzujem to, a nielen pre to, že Tulo Pepo bol vajda, ale to isté by som hovoril, keby sa to stalo na hrobe kohokoľvek,“ hnevá sa Róbert Botoš.

Poškodený hrob trnavského vajdu.
Zdroj: TV Markíza

Kliatba, akú si neviete predstaviť

„Som presvedčený, že za to môže aj doba, ktorú žijeme, keďže mnohí stratili prácu, prišli o príjem a tým schudobneli. Rodiny hladujú a v takejto situácii niekto urobí zúfalý čin," uvažuje Botoš. Dodáva, že na druhej strane, okradnúť nebohého je niečo neodpustiteľné a u Rómov obzvlášť. "Tí, ktorí to vykonali, nech čakajú veľkú cigánsku kliatbu nielen na sebe, ale celom svojom rode. Nikdy nebudú mať osoh z toho, čo ukradli. Ich život poznačia choroby, tragédie, nešťastie a smrť. Aj nebohý príde za nimi, aby vrátili to, čo mu zobrali," vyriekne desivé proroctvo.

Pri kaplnke na svojom dvore sa Róbert I. veľmi rád modlí alebo premýšľa.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Ospravedlnenie rodina neakceptuje

Botoš hovorí, že zlodeji týmto skutkom obnovili bolesť rodiny a tá akoby znovu prežívala odchod blízkeho. „Nikto im to neodpustí. A keby im napadlo prísť za rodinou, s cieľom vrátiť lup, neodporúčal by som im to, lebo skončia veľmi, ale veľmi zle…!“

Kto sú vinníci?

O tom, kto by to mohol urobiť, si myslí svoje. „Rómovia také niečo nikdy nespravia, vedia, že by ich postihlo obrovské nešťastie. Boja sa kliatby a keďže sú veriaci, aj božieho trestu. V minulosti sa stalo, či na Slovensku alebo v Čechách, že vykradli hroby vajdov alebo bohatých Rómov a vyšetrovaním sa preukázalo, že to boli tí, ktorí zabezpečovali veci okolo pohrebu. Niekedy to spravili priamo oni, inokedy dali tip svojim kumpánom. Nikoho neobviňujem, len som presvedčený, že o Rómov určite nešlo,“ obhajuje svoju verziu.

TU sa dozviete, prečo mal vajda v hrobe toľké bohatstvo i to, ako teraz Rómovia chránia hroby pred rabovaním!►►