Reklama

Milan LUČANSKÝ: Ako to vyzeralo v jeho cele vo väzení? A čo povedali DOZORCOVIA

Reklama
Ingrid Timková

Ingrid Timková

Redaktorka

Dva dni pred koncom roka 2020 sa v prešovskej väznici stala tragédia. Bývalý policajný prezident Milan Lučanský (†51) za záhadných okolností utrpel zranenie, ktorým na druhý deň podľahol. A hoci už prešiel rok, prípad stále nemá jasné rozuzlenie. Aké sú doteraz známe fakty a v akom štádiu je vyšetrovanie?

Vyšetrovanie úmrtia bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského ešte neukončili. Rekonštrukcia udalostí, ktoré viedli k jeho smrti, by sa mala uskutočniť v druhej polovici januára 2022. Potvrdil to hovorca Krajskej prokuratúry (KP) Prešov Marián Spišák.  "Po jej vykonaní a vyhodnotení všetkých zabezpečených dôkazov v priebehu vyšetrovania bude možné zákonne rozhodnúť," podotkol hovorca.

Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa mal 29. decembra 2020 v ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody v Prešove pokúsiť o samovraždu. Vo väzbe bol pre obvinenia z korupčnej trestnej činnosti.

Prípadom sa zaoberala aj nezávislá kontrolná komisia. Nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali verziu, že príčinou smrti Lučanského bol samovražedný pokus. Komisiu tvorilo takmer 20 členov. Okrem politikov boli jej súčasťou tiež experti.

Čo sa dialo vo väznici

Dozorcovia v prešovskom ústave na výkon väzby spustili poplach v utorok 29. decembra okolo pol piatej podvečer, keď  pri rozdávaní stravy objavili Lučanského nehybne ležiaceho v cele, v ktorej bol sám. Ihneď začali s jeho oživovaním, privolali k nemu záchranárov, tí ho resuscitovali a v kritickom stave ho previezli do prešovskej nemocnice.

Tam na tamojšom anesteziologicko-resuscitačnom oddelení bojoval o život, strážili ho ozbrojení strážcovia, okrem manželky a zdravotníkov k nemu nikoho nepustili. A hoci ešte žil, podľa nášho zdroja jeho zreničky nereagovali. Nastala u neho mozgová smrť. 

Z prvotných informácií a vyšetrovania vyplynulo, že Lučanský sa pokúsil o samovraždu obesením na teplátovej bunde zaviazanej na posteli.

Generálneho prokurátora Maroša Žilinku o udalosti ihneď informovali, ten sa okamžite vybral do Prešova. Na druhý deň  na brífingu informoval, že sa s krajským prokurátorom (KP)dohodli na ďalšom postupe pri objasňovaní veci a že na obhliadke miesta činu bol prítomný aj námestník KP, aby "tieto prvotné a neopakovateľné úkony nemohli byť žiadnym spôsobom spochybnené." Ešte v ten deň sa začalo trestné stíhanie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pozrite sa ako ich pobrali! Očista polície a justície v roku 2020

    Lučanský bol v kolúznej väzbe. Mal teda prísne kontrolovaný režim,  v cele bol sám, na spoločné aktivity nesmel byť predvádzaný. Paradoxom je, že v prešovskej base, pár metrov od jeho cely, je aj spoločenská miestnosť, kde bola vedená časť súdneho procesu s Mikulášom Černákom, neskôr na doživotie odsúdeným mafiánom. Práve Lučanský bol jedným z tých, ktorí sa podieľali na vyšetrovaní trestnej činnosti černákovcov. 

    Milana Lučanského zadržala vlani začiatkom decembra NAKA po tom, ako sa vrátil z Chorvátska a sám sa prihlásil na polícii. Deň predtým totiž zadržali a spolu s ním obvinili bývalých policajných funkcionárov a tajnej služby z korupcie, ohrozovania utajovanej skutočnosti alebo vydierania.

    Proti Lučanskému vypovedal aj jeho bývalý podriadený. Policajného exprezidenta vinili z toho, že vzal úplatky spolu, až  pol milióna eur. Vypovedal proti nemu najmä František Böhm († 49). Onedlho po výpovedi si však sám siahol na život.

    Čo predchádzalo pokusu o samovraždu a ako pokračuje vyšetrovanie čítajte na ďalšej strane>>>

    Podozrivej samovražde Lučanského koncom roka predchádzal iný incident už krátko po jeho uväznení, ktoré spolu s obvinením a samotkou v malom priestore údajne veľmi ťažko zvládal. V noci z 8. na 8. decembra vraj nervózne pochodoval hore-dole po cele. To, že je zranený,  zistil príslušník Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) pri rannej previerke. Lučanský mal zranené oko. Dozorcom povedal, že zranenie po neopatrnom páde na kovovú posteľ podcenil a potom od nervozity ešte klikoval.

    Po vyšetrení v prešovskej nemocnici ho previezli do Ružomberka, kde sa podrobil operácii. Pri prevoze na vyšetrenia ho omámeného po operácii spútali a keď si sadal na nezaistený vozík spadol a udrel si hlavu. 

    To sa však stalo živnou pôdou pre rôzne podozrenia, konšpirátori tvrdili, že sa generál stal obeťou bitky dozorcov. Ničím nepodložené informácie sa šírili napriek tomu, že udalosť vyšetrovala komisia zriadená ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou a dokonca aj prokurátori na pokyn generálneho prokurátora.

    Obe komisie konštatovali, že zranenia Lučanskému nespôsobila žiadna iná osoba. Dokonca to potvrdil aj on sám prostredníctvom svojho advokáta. 

    Z Ružomberka ho odviezli do trenčianskej väzenskej nemocnice na pozorovanie jeho psychického stavu. Nič podozrivého nezistili. Odtiaľ potom znovu putoval do Prešova, dva dni pred Vianocami. O týždeň na to spáchal samovraždu, hoci o jeho väzbe ešte mal rozhodovať Najvyšší súd. 

    Čo nám povedali dozorcovia z prešovskej väznice  a ako pokračuje vyšetrovanie čítajte na ďalšej strane >>>

    Dozorcovia z prešovskej basy sa nestačili z klamlivých informácií čudovať. Museli čeliť rôznym útokom, dokonca aj od svojich známych. Preto sa rozhodli prehovoriť.  “Je to hrozne nespravodlivé. Medzi bacharmi mám kamarátov a nezaslúžia si, aby ich bez dôkazov takto osočovali. Dostávajú výhražné správy, dokonca aj od ľudí, s ktorými sa kamarátia, že zabili generála a že majú čakať to isté. Len preto, že si niekto napíše na internet čo sa mu prisnilo. Veď je to choré!,” tvrdí muž, ktorý sa na to už nemohol pozerať. Podľa neho v čase, keď sa Lučanský prvý raz zranil, slúžil na oddelení len jeden dozorca na chodbe, takzvaný chodbár, a jeden referent: “Informácie o tom, že ho zbili štyria, sú smiešne.”

    Jeho slová potvrdil aj jeden zo strážnikov, no viac sa z obavy o stratu zamestnania vyjadrovať nechcel:  “Mali by sme problém čo i len s tým, ak by sme hoci aj na toho najhoršieho väzňa zvýšili hlas. Vedenie by sa za nás nepostavilo a prišli by sme o prácu. Kto by toto dnes riskoval? A ešte v regióne, kde nájsť si prácu sa rovná zázraku!”

    Na vyšetrovanie jeho samovraždy zriadila ministerka spravodlivosti nezávislú komisiu zloženú aj z poslancov parlamentu. Tá potvrdila na základe záznamov z kamery či výpisu systému otvárania dvier a mreží, že Lučanský bol na cele sám a vylúčila, že by k nemu do miestnosti vstúpila iná osoba, ktorá by mu mohla spôsobiť zranenie: “Na videozáznamoch nebola zaznamenaná ani žiadna iná osoba, ktorá by sa nachádzala či zotrvala v chodbe v blízkosti cely.” Komisia skonštatovala, že dozorcovia na základe nariadeného zvýšeného dohľadu vizuálne kontrolovali Lučanského v pravidelných 30-minútových intervaloch a ocenili ich snahu o poskytnutie neodkladných život zachraňujúcich úkonov zraneného.

    Napriek záverom komisie policajné vyšetrovanie stále nie je ukončené: "V uvedenej veci koná Krajská prokuratúra Prešov," uviedol hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan. Dodal, že generálny prokurátor Maroš Žilinka by sa rád osobne zúčastnil rekonštrukcie prípadu, ktorá by mala byť až v samotnom závere vyšetrovania: "Termín rekonštrukcie vami uvádzaného skutku zatiaľ nie je známy."

    V GALÉRII SI MÔŽETE POZRIEŤ FOTO SPRED PREŠOVSKEJ NEMOCNICE, KEĎ TAM PRIVIEZLI LUČANSKÉHO V KRITICKOM STAVE A Z JEHO POHREBU. 

    Prečítajte si aj:

    Autor článku

    Ingrid Timková

    Redaktorka
    Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.