Panika na východnom Slovensku: V nemocnici leží žena s podozrením na OPIČIE kiahne!
14. 6. 2022, 11:52 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:22)
Prvý prípad opičích kiahní na Slovensku? V prešovskej nemocnici leží žena, u ktorej lekári majú podozrenie, že je nakazená opičími kiahňami.
Zdroj: archív
Zdroj: Gettyimages
Zdroj: archív
Galéria k článku
S pozitívnou cestovateľskou ananmnézou a s podozrením na opičie kiahne bola v prešovskej nemocnici hospitalizovaná žena na oddelení infektológie. Aktuálne lekári čakajú na výsledky laboratórnych testov.
V prípade, že sa ochorenie u ženy z popradského okresu potvrdí, bude to prvý prípad opičích kiahní na Slovensku. Regionálny úrad verejného zdravotníctva je kompetentný na prijatie opatrení k prípadným kontaktom pacientky a o podozrení na spomínané ochorenie už bol informovaný od zamestnancov nemocnice.
Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa bol o tomto prípade Úrad verejného zdravotníctva SR informovaný dnes v dopoludňajších hodinách: "Odobratá vzorka od osoby bola zaslaná na vyšetrenie do Bratislavy. O prípadnej pozitivite na opičie kiahne budeme verejnosť informovať. Evidovali sme už podozrenia na opičie kiahne, rádovo v jednotkách prípadov. Hoci klinický obraz alebo osobná anamnéza nenasvedčovali vysokej pravdepodobnosti potvrdenia diagnózy opičích kiahní, v záujme úplnej istoty sa osobám odobrali vzorky a boli vyšetrené. Ani v jednom prípade sa opičie kiahne zatiaľ nepotvrdili. Na Slovensku aktuálne nemáme potvrdený prípad výskytu opičích kiahní."
Vírus opičích kiahní sa môže do ľudského organizmu dostať dýchacími cestami, cez sliznice alebo pri poranení kože. K prenos z človeka na človeka dochádza kontaktom - vyrážkami, telesnými tekutinami, kvapôčkami priamo z tváre do tváre počas priameho a dlhodobého kontaktu. Ale aj nepriamo - kontaminovanou posteľnou bielizňou či oblečením.