Rozširujú sa do CELÉHO sveta! Opičie kiahne už strašia aj Európu, WHO varuje, bude HORŠIE!
22. 5. 2022, 9:28 (aktualizované: 1. 6. 2024, 12:38)
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) očakáva, že celosvetovo pribudnú ďalšie prípady nákazy opičími kiahňami. TASR správu prevzala od agentúry Reuters, ktorá o tom informovala v nedeľu.
Zdroj: AP
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Gettyimages
Galéria k článku
WHO v sobotu oznámila, že dosiaľ 12 členských štátov, kde sa táto choroba bežne nevyskytuje, hlásilo celkovo 92 potvrdených prípadov nákazy opičími kiahňami a 28 prípadov podozrenia na toto ochorenie. WHO dodala, že v najbližších dňoch poskytne krajinám ďalšie usmernenia a odporúčania o tom, ako zmierniť šírenie nákazy.
"Dostupné informácie naznačujú, že k prenosu z človeka na človeka dochádza prostredníctvom blízkeho fyzického kontaktu s nakazenými osobami, ktoré majú symptomatický priebeh ochorenia," dodala WHO.
Opičie kiahne zvyčajne nie sú smrteľné, často sa však prejavujú horúčkou, bolesťami svalov, opuchom lymfatických uzlín, zimomriavkami, vyčerpanosťou a vyrážkami podobnými ovčím kiahňam. Vírus sa môže prenášať kvapôčkami vo vzduchu, ale aj kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého.
Izrael hlási prvý prípad opičích kiahní, preveruje možné ďalšie
Izraelské úrady oznámili, že v krajine odhalili prvý prípad nákazy opičími kiahňami. Ide o muža, ktorý sa vrátil zo zahraničia. Preverujú tiež ďalšie prípady podozrenia na toto ochorenie, informovala v nedeľu agentúra AP.
Izraelské ministerstvo zdravotníctva v sobotu večer uviedlo, že muž s opičími kiahňami sa nachádza v nemocnici v Tel Avive a je v dobrom stave. Vyzvalo tiež každého, kto sa vráti so zahraničia s horúčkou a vyrážkami, aby navštívil lekára.
Vedúca odboru verejného zdravia ministerstva zdravotníctva Šaron Alrojová-Preisová v nedeľu pre armádny rozhlas povedala, že zdravotnícke tímy skúmajú ďalšie možné prípady opičích kiahní.
Zdroj: AP
WA 30 - Na snímke z elektrónového mikroskopu z roku 2003, ktorú sprístupnilo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), sú zobrazené zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo). Spojené štáty zaznamenali jeden prípad opičích kiahní. Nakazeným je obyvateľ amerického štátu Massachusetts na severovýchode krajiny, ktorý nedávno cestoval do Kanady, oznámilo Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC). C
Podľa AP je prípad nákazy v Izraeli zrejme tiež prvým identifikovaným na Blízkom východe. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v sobotu oznámila, že 12 členských štátov, kde sa táto choroba bežne nevyskytuje, hlásilo dosiaľ 92 potvrdených prípadov nákazy opičími kiahňami a 28 prípadov podozrenia na toto ochorenie. Organizácia očakáva, že ďalšie prípady infekcie pribudnú. V najbližších dňoch poskytne krajinám ďalšie usmernenia a odporúčania o tom, ako zmierniť šírenie nákazy.
Dostupné informácie podľa WHO naznačujú, že k prenosu z človeka na človeka dochádza prostredníctvom blízkeho fyzického kontaktu s nakazenými osobami, ktoré majú symptomatický priebeh ochorenia.
Opičie kiahne zvyčajne nie sú smrteľné, často sa však prejavujú horúčkou, bolesťami svalov, opuchom lymfatických uzlín, zimomriavkami, vyčerpanosťou a vyrážkami podobnými ovčím kiahňam. Vírus sa môže prenášať kvapôčkami vo vzduchu, ale aj kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého.