Reklama

BIZARNOSŤ Čudný zvyk i nevkus Rómov: Párty a oslavy sviatkov na cintoríne!

Reklama

Koncom januára prekvapila Trnavčanov neuveriteľná udalosť. Neznámi zlodeji vykradli hrob miestneho rómskeho vajdu. Keďže Bartolomej Lakatoš patril medzi smotánku nielen vo svojej komunite, zlodeji zrejme išli na istotu, vedeli, že tam nájdu predmety obrovskej hodnoty. Rodina vajdu, ani polícia nechcú špecifikovať, čo sa z hrobu "stratilo".

Znalci rómskych zvykov a tradícií hovoria, že dary pre nebožtíkov sú v týchto rodinách honosné a poriadne drahé.

Význam drahých darov

Ivan Hriczko, odborník na rómsku problematiku zdôrazňuje, že tu nejde ani tak o honor, či predvádzanie sa pred okolím. "Taký zvyk v týchto rodinách vždy bol, je, a určite sa bude praktizovať aj v budúcnosti. Majorita sa čuduje, či nie je škoda vkladať do hrobu luxusné šperky, drahé kamene a iné cennosti, ba dokonca nemalú finančnú hotovosť. Rómovia to vidia ináč. Materiálne hľadisko ide stranou, prvoradý je citový vzťah nebohého k týmto veciam," vysvetľuje Hriczko.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Rómsky kráľ odkazuje tým, ktorí vykradli hrob trnavského vajdu

    Za rumunskými Rómami naši zaostávajú

    Spresňuje, že snahou najbližších je vypraviť svojho príbuzného na druhý svet s tým, čo mal najradšej, a zároveň zohľadniť tým jeho postavenie, ktoré na zemi mal. "Rómski králi, princovi, vajdovia, hudobníci, ale aj členovia iných bohatých rómskych rodín odchádzajú tak, ako žili, obklopení bohatstvom. Najhonosnejšie pohreby som zažil v Rumunsku, konkrétne v Temešvári. Tam budujú na cintoríne také hrobky, že príbuzní do nich pokojne vložia kompletnú spálňu nebohého. Tá je rozložená v priestore a vyzerá ako riadna izba. Sarkofág uložia buď do zeme, alebo je na povrchu," vysvetľuje odborník.

    Hodovanie medzi hrobmi

    Rovnaký zvyk zachovávajú aj na Ukrajine i v Rusku. Nitranka Marína Kiss, ktorá žije dlhé roky v Bukurešti hovorí, že tam zažila situáciu akú predtým, ani potom nikde nevidela. "V rámci práce sa venujem rôznym cyklom. Jeden z nich som venovala cintorínom. Pri návšteve pietneho miesta som myslela, že má klame zrak. Medzi hrobmi bol obrovský stôl, na ňom plno jedla a pitia. Opýtala som sa hodujúcich, z ktorých mnohí už boli riadne podgurážení, čo "oslavujú". Jeden z Rómov mi povedal, že jeho žena by sa dožila okrúhleho jubilea, tak jej prišla rodina "zablahoželať".  Neskôr som sa dozvedela, že to nie je nič mimoriadne. Okrem karu, tak etnikum oslavuje neraz aj veľkonočné, či iné sviatky."

    Nový trend

    Podľa slov Hriczka v našom prostredí Rómovia už nechcú hrobky, ale osvojili si najnovší hit zo zahraničia. "V móde sú 2-3 metrové pomníky s reálnou podobizňou nebohého. Mnohé z nich pripomínajú umelecké diela, keďže rodina na nich nešetrí," uzavrel svoje rozprávanie o málo známych zvykoch Rómov.

    Prípad vykradnutia hrobu trnavského vajdu Tula Lakatoša Bartolomeja Pepa, polícia stále neuzavrela. "Doposiaľ sa vyšetrovaním nepodarilo ustáliť a stotožniť osoby, ktoré sú zodpovedné za tento skutok," uviedla pre Plus JEDEN DEŇ trnavská krajská policajná hovorkyňa Mária Linkešová. 

    Užijú si zlodeji lup?

    Rómsky kráľ Róbert I. Botoš tesne po spáchaní činu odsúdil konanie zlodejov. "Tí, ktorí to spravili, nech čakajú cigánsku kliatbu nielen na sebe, ale celom svojom rode. Nikdy nebudú mať osoh z toho, čo ukradli. Ich život poznačia choroby, tragédie, nešťastia a smrť. Aj nebohý príde za nimi, aby mu vrátili to, čo ukradli!"

    Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

    Anketa

    Ste zástancom toho, aby sa dávali do hrobov a hrobiek cennosti, peniaze, či dokonca nábytok?

    Mohlo by vás zaujímať:

    Vyberáme pre vás niečo PLUS