Strava

Kŕmili ich pohankou, bravčovou pečeňou a rybami v konzervách, ktoré však predtým prevarili. „Prečo to robili, neviem, ale až potom sme si z nich mohli nabrať koľko sme chceli.“

Výmysly "tovariščov"

Denne im merali hodnoty ožiarenia. Kto dosiahol súčet 25 röntgenov, toho prepustili domov. „Počas môjho pobytu sa v našej brigáde vystriedali traja dôstojníci. Každý z nich bol tam veľmi krátko, pre veľké ožiarenie odišiel. Len ja a ďalší, ktorí sme robili takmer pri reaktore, sme stále mali nízke hodnoty." Domov odchádzal s 23,4 röntgenu. „Vtedy som sa dozvedel, že „merači“ dostali príkaz od súdruhov, aby dôstojníkom písali vyšší stupeň zamorenia ako obyčajným vojakom. Dôvod bol nielen ich kratší pobyt v oblasti, ale aj nárok na odškodné,“ vysvetľuje Sergej. Obetavého muža dodnes neodškodnili, keďže hodnota jeho zamorenia podľa oficiálnych záznamov nedosiahla hodnotu 25 röntgenov. Rezničenkovci sú presvedčení, že pravda bola úplne iná.

Černobyľské peklo.
Zdroj: TASR/AP

Mizerná starostlivosť o „pešiakov“

Likvidátori pracovali každý deň bez dlhšej prestávky, bez ochranných pomôcok. Mali iba jeden pracovný odev. Keď sa sťažovali, že potrebujú ďalší na výmenu, nedostali erárny, ale museli si ho kúpiť za vlastné. Aj prali si sami. Mnohé "sovietske" ženy poučené skúsenosťami rodín prvých likvidátorov,  v snahe pomôcť  životným partnerom vyhnúť  sa "vojenským manévrom"  v Černobyle, týchto zatajovali. Tvrdili, že sú v rozvodovom konaní, sú  rozvadení aj preto nevedia, kde sú momentálne ich chlapi.

List Gorbačovovi i zakopaná uniforma... viac sa dozviete TU ►►►►►