Reklama

Viktórii (23) niekto nasypal omamnú látku do drinku: Opísala hrozné chvíle, ktoré prežila

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TAKTO ma zdrogovali: Viktória rozpovedala svoj príbeh, aby varovala aj iné dievčatá!
    Zdroj: Instagram/viktoria.huk
    Reklama

    Pred pár dňami sme vás informovali o tom, že k hádzaniu neznámych látok do drinkov v bare, tzv. spikingu, dochádza aj na Slovensku. Viktória (23) z Košíc zverejnila video a opísala hrozné chvíle, ktoré zažila na vlastnej koži. Zaujímavé je, že polícia zatiaľ o takýchto prípadoch nevie.

    Viktória bola v piatok 23. augusta so svojou kamarátkou v jednom z košických podnikov. Chcela sa zabaviť, ako každé normálne mladé dievča. Dostala sa však do veľmi nebezpečnej situácie.

    Niekto jej totiž hodil do nápoja neznámu látku, pravdepodobne drogu GHB, čo je kyselina gama-hydroxybutyrátová. Nabrala však odvahu a na sociálnej sieti zverejnila svoj príbeh, aby varovala ďalšie ženy, ktoré by sa mohli stať rovnakou obeťou ako ona.

    Ako dlho droga účinkovala?

    Viktória to na polícii neohlásila, nemala totiž žiaden dôkaz. "Keď som bola na toxikológii, tak sme zistili, že na drogu GHB sa testy nerobia, a tým pádom mi vyšiel na všetky ostatné látky negatívny test," vysvetlila. Navyše, na toxikológiu prišla až o 20 hodín neskôr. Ďalšie dva dni potom prespala.

    Droga podľa jej slov účinkovala približne šesť hodín, od polnoci do šiestej ráno. "Týchto šesť hodín si vôbec nepamätám. Domov som prišla okolo pol druhej ráno. Mamka bola celú noc pri mne, keďže videla, že nie som v poriadku," povedala Viktória. Práve mama jej povedala, že okolo šiestej už začala normálne rozprávať, dovtedy bola v bezvedomí. Potvrdila nám, že rodičia boli z jej stavu veľmi vystrašení.

    Keď Viktória zverejnila na sociálnej sieti svoje varovanie, začali sa jej podľa vlastných slov ozývať mladé ženy a dokonca aj muži z Košíc, že sa im stalo niečo podobné.

    Ako to rieši polícia?

    Opýtali sme sa aj Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach, či má o prípadoch zdrogovania mladých ľudí vedomosť, a či už takéto prípady vyšetrovala.

    "V medializovaných informáciách neodznelo, v ktorom z košických podnikov ani v akej dobe malo k udalosti dôjsť. Po preverení žiadny z útvarov v pôsobnosti celého Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach do dnešného dňa neprijal oznámenie o možnom tzv. spikingu," informovala nás hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach Lenka Ivanová.

    Názov podniku Viktória nemala v úmysle povedať ani nám, pretože jej nešlo o to "nejakým spôsobom podnik zhodiť," skôr jej išlo o to, aby na nebezpečenstvo upozornila. A hneď, ako to dostala do povedomia ďalším ľuďom, bola prekvapená, koľko ich už bolo podobne zdrogovaných. Preto ju aj zarazilo, že sa to vôbec nerieši. Zdá sa však, že to poškodení vôbec na polícii neohlásili.

    Zdroj: Instagram/viktoria.huk

    Takto mala rozšírené zreničky.

    "Za situáciu v prevádzke je zodpovedný predovšetkým majiteľ/prevádzkar, prípadne súkromná bezpečnostná služba, ktorí by mali mať vedomosť, aké zloženie návštevníkov ju navštevuje. V prípade, ak zistia, že sa v priestoroch prevádzky vyskytujú aj návykové látky, mali by to taktiež bezodkladne oznámiť Policajnému zboru," poukázala hovorkyňa.

    V prípade, ak k takémuto skutku došlo, prípadne v budúcnosti dôjde, je potrebné to čo najskôr oznámiť polícii. "Polícia tak následne môže urobiť príslušné opatrenia a vec riadne a včas vyšetriť," dodala.

    Zdroj: ilustračné, profimedia.sk

    Ako spozorovať, že vám dal niekto do nápoja GHB?

    • GHB (kyselina gama-hydroxybutyrátová) nemá výraznú chuť ani zápach, v nápoji ju teda ťažko spoznať
    • GHB rýchlo spôsobí stratu koordinácie, ťažkosti s rečou a dokonca aj bezvedomie
    • Ak niečo také spozorujte, či už na sebe alebo na kamarátkach, neberte to na ľahkú váhu a pokúste sa zavolať si pomoc
    • Odíďte z nebezpečnej situácie
    • Zločinci totiž GHB používajú ako drogu na znásilnenie

    Čo na to hovorí odborník? Nahráva zákon zločincom?

    Prípady známe aj ako spiking, teda prisypávania drog do nápojov, nie sú na Slovensku ničím novým. K tejto téme sa pre tvnoviny.sk vyjadril aj odborník na drogovú politiku Jakub Popík: „Nemáme takú štatistiku, aby sme vedeli povedať, o akú drogu ide. Z týchto mediálnych prípadov ale môžeme odčítať, že niekedy bol použitý rohypnol, inokedy xanax."

    Niektoré látky v tele sa už po niekoľkých hodinách zisťujú len ťažko. Varuje, že v prípade znásilnenia by prítomnosť drogy mohla byť skôr na škodu.

    Podľa Popíka je to totiž na obeti, aby dokázala, že si drogu nevzala dobrovoľne. „Polícia to často berie ako priťažujúcu okolnosť. Akoby si to obeť spôsobila sama," vysvetľuje. "V slovenskom trestnom zákone totiž definuje znásilnenie použitie násilia a nie nedostatok súhlasu,“ vysvetľuje Popík.

    Autor článku

    "Odkedy som sa naučil písať a čítať, odvtedy píšem a čítam. Kedysi som písal o všetkom, čo bolo zaujímavé, dnes píšem hlavne o ľuďoch a ich životných príbehoch. Najkrajšie, najzaujímavejšie, ale i veľmi smutné príbehy vie naozaj napísať len život."