Reklama

Viktória, známa z Nákupných maniačiek: Po poháriku v bare V BEZVEDOMÍ! Čo sa s ňou dialo?

Reklama

Myslíte si, že takéto niečo sa môže stať iba vo filme? Omyl, Viktória je dôkazom toho, že zdrogovať vás môžu už aj na Slovensku. Ako sama zistila, desiatky takýchto prípadov sú len v Košiciach. Ako to rieši polícia?

Viktória (23), ktorá sa už dostala do povedomia verejnosti v šou Nákupné maniačky, bola minulý týždeň v piatok so svojou kamarátkou v jednom z košických podnikov. Chcela sa zabaviť, ako každé normálne mladé dievča. Dostala sa však do veľmi nebezpečnej situácie.

Niekto jej totiž hodil do nápoja neznámu látku, pravdepodobne drogu GHB, čo je kyselina gama-hydroxybutyrátová. Nabrala však odvahu a na sociálnej sieti zverejnila svoj príbeh, aby varovala ďalšie ženy, ktoré by sa mohli stať rovnakou obeťou ako ona.

„Nevedela som sama chodiť, nevedela som sama rozprávať. Našťastie ma kamarátka doniesla až úplne domov do postele. Tam ma neskôr našla mamka v bezvedomí," opísala vo videu hrozné chvíle, ktoré zažila.

Zdroj: Instagram/viktoria.huk

Viktória je dôkazom toho, že zdrogovať vás môžu už kdekoľvek na Slovensku.

"Mamka ma nevedela prebrať, aj napriek tomu, že so mnou triasla, dala mi facku, nedalo sa ma prebrať. Až po niekoľkonásobnom pokuse som sa prebrala, no nevedela som sama prejsť ani do sprchy,“ pokračovala.

Nie je to ojedinelý prípad

Viktória si nevie vôbec vysvetliť, kto a kedy jej mohol dať drogu do nápoja. "Na svoj pohár si dávam pozor, takže neviem, kedy sa mi to do nápoja mohlo dostať," potvrdila nám na začiatku rozhovoru. "Nedovolím si ani len tipovať, kto to mohol byť. Od istej hodiny si nepamätám vôbec nič," pokračovala.

"Moje kamarátky z toho ostali zhrozené, až neveriacky sa ma pýtali, čo sa vlastne stalo. Doteraz som nevedela o tom, že by sa to dialo v Košiciach," prezradila. Zistila to až po zverejnení videa na sociálnej sieti, keď sa jej ozvali aj ďalšie obete zdrogovania.

Zdroj: Instagram/viktoria.huk

Takto mala rozšírené zreničky.

Dostala to tak do povedomia ostatným ľuďom. "Začali sa mi ozývať desiatky dievčat, že sa im to rovnako stalo a prežívali to isté. Niektoré dopadli ešte horšie. Dokonca mi písali aj chlapci," potvrdila. Je prekvapená, že sa toto vôbec nerieši.

Droga podľa jej slov účinkovala približne šesť hodín, od polnoci do šiestej ráno. "Týchto šesť hodín si vôbec nepamätám. Domov som prišla okolo pol druhej ráno. Mamka bola celú noc pri mne, keďže videla, že nie som v poriadku," povedala Viktória. Práve mama jej povedala, že okolo šiestej už začala normálne rozprávať, dovtedy bola v bezvedomí. Potvrdila nám, že rodičia boli z jej stavu veľmi vystrašení.

Viktória to na polícii neohlásila, nemala totiž žiaden dôkaz. "Keď som bola na toxikológii, tak sme zistili, že na drogu GHB sa testy nerobia, a tým pádom mi vyšiel na všetky ostatné látky negatívny test," vysvetlila. Navyše, na toxikológiu prišla až o 20 hodín neskôr. Ďalšie dva dni potom prespala.

Zdroj: ilustračné, profimedia.sk

Ako spozorovať, že vám dal niekto do nápoja GHB?

  • GHB (kyselina gama-hydroxybutyrátová) nemá výraznú chuť ani zápach, v nápoji ju teda ťažko spoznať
  • GHB rýchlo spôsobí stratu koordinácie, ťažkosti s rečou a dokonca aj bezvedomie
  • Ak niečo také spozorujte, či už na sebe alebo na kamarátkach, neberte to na ľahkú váhu a pokúste sa zavolať si pomoc
  • Odíďte z nebezpečnej situácie
  • Zločinci totiž GHB používajú ako drogu na znásilnenie

Má len fotky svojich očí, ako mala rozšírené zreničky, tiež video o tom, ako nevedela chodiť a rozprávať. "Ledva som vedela vydať zvuk, moje rečové centrum bolo nejakým spôsobom odstavené," priznala.

Deje sa to po celých Košiciach?

Názov podniku, kde sa jej to stalo, zverejňovať nechce. "Mne nešlo o to nejakým spôsobom podnik zhodiť, mne išlo o to, upozorniť na túto skutočnosť širokú verejnosť, aby si dávali pozor všade, nielen v jednom podniku," objasňuje.

"Najhoršie na tom je to, že sa to deje po celých Košiciach," priznala. Dievčatá, ktoré sa vďaka videu ozvali, Viktórii spomínali rôzne podniky v Košiciach, ktoré sú známejšie, ale aj menej známe, kde sa to tiež deje. Ako však prezradila, v tom podniku, kde ju zdrogovali, sa to už viackrát v minulosti stalo aj iným dievčatám.

Čo na to hovorí odborník na drogovú politiku?

Prípady známe aj ako spiking, teda prisypávania drog do nápojov, nie sú na Slovensku ničím novým. K tejto téme sa pre tvnoviny.sk vyjadril aj odborník na drogovú politiku Jakub Popík: „Nemáme takú štatistiku, aby sme vedeli povedať, o akú drogu ide. Z týchto mediálnych prípadov ale môžeme odčítať, že niekedy bol použitý rohypnol, inokedy xanax."

Niektoré látky v tele sa už po niekoľkých hodinách zisťujú len ťažko.
Varuje, že v prípade znásilnenia by prítomnosť drogy mohla byť skôr na škodu.

Nahráva zákon zločincom?

Podľa Popíka je to totiž na obeti, aby dokázala, že si drogu nevzala dobrovoľne. „Polícia to často berie ako priťažujúcu okolnosť. Akoby si to obeť spôsobila sama," vysvetľuje.

"Je to určite na úrovni znásilnenia, ale v slovenskom trestnom zákone definuje znásilnenie použitie násilia a nie nedostatok súhlasu,“ vysvetľuje Popík.

Autor článku

"Odkedy som sa naučil písať a čítať, odvtedy píšem a čítam. Kedysi som písal o všetkom, čo bolo zaujímavé, dnes píšem hlavne o ľuďoch a ich životných príbehoch. Najkrajšie, najzaujímavejšie, ale i veľmi smutné príbehy vie naozaj napísať len život."