Reklama

Vojna policajtov nemá konca: Parlament bude rokovať o zbavení mlčanlivosti šéfa NBÚ!

Reklama

Blížil sa termín predčasných parlamentných volieb a kauza Rozuzlenie bola poslednou veľkou akciou Národnej kriminálnej agentúry. Veď policajti sa snažili zadržať dvoch šéfov SIS – Vladimíra Pčolinského a Michala Aláča, riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Romana Konečného. Ten jediný si udržal svoje miesto a parlament by mal dokonca riešiť, či ho zbaví mlčanlivosti. Aj tak sa však kauza skončila vlastne hanbou.

Už keď sa kauza vlani v auguste rozbiehala, vtedajšia opozícia hovorila o podozrení, že by mohlo ísť o ovplyvňovanie výsledku volieb. Po roku už nikto nie je obvinený, pretože generálny prokurátor ešte 6. augusta zrušil uznesenie o obvinení posledných dvoch obvinených.

Policajti sa najskôr pokúšali zadržať AláčaKonečného, aby až na mieste zistili, že sú na dovolenke a služobnej ceste. Zadržali aj bývalých členov inšpekčného tímu Oblúk Jozefa KhandlaMichala Vyšvádera. Oblúk vyšetroval tzv. čurillovcov, ktorí sa mali snažiť manipulovať výpovede svedkov. Okrem toho vyhlásili pátranie po Petrovi Koščovi alebo „Pánovi X“.

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

sídlo Slovenskej informačnej služby v Bratislave

Začiatok akcie nebol veľmi úspešný. Košč mal podľa obvinenia stáť na čele zločineckej skupiny, v ktorej boli Aláč, Pčolinský, bývalý vyšetrovateľ Ján Kaľavský, bývalý člen SIS Martin Ciriak. Celá táto skupina mala mariť vyšetrovanie veľkých káuz a diskreditovať vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu. Okrem toho sa šéf NBÚ Konečný a Pčolinský mali dohadovať na „vytvorení nepravdivej správy SIS“ a zbavovať sa nepohodlných príslušníkov NBÚ.

Článok pokračuje na ďalšej strane! >>> >>> >>>

O správe SIS, ktorá upozorňovala na manipuláciu niektorých citlivých káuz, sa hovorilo na tajnom stretnutí, na ktorom bola aj vtedajšia prezidentka Zuzana Čaputová. Potom správu na tajnom mimoriadnom rokovaní počuli aj poslanci Národnej rady. Dokonca chceli, aby do parlamentu priviedli exšéfa SIS Pčolinského, ktorý bol v tom čase vo väzbe.

Zdroj: TASR/ Jaroslav Novák

Exprezidentka Zuzana Čaputová

O akcii informoval vtedajší policajný prezident Štefan Hamran na tlačovej konferencii, pričom na veľkoplošnú obrazovku premietal obrázok zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na obláčiku, pričom odkazujú dolu na zem „Nevzdávajte sa!“ Hamran vtedy povedal, že uznesenie o začatí trestného stíhania je z októbra 2021, o vznesení obvinenia sa rozhodlo 17. augusta 2023. Vyšetrovateľ podľa neho vychádzal z 20 výsluchov svedkov, vlani v auguste mal vypovedať aj utajený svedok. Spis mal podľa neho päť zväzkov a 1 200 strán, obsahoval aj utajované prílohy.

Zdroj: TASR/ Jakub Kotian

Takto Štefan Hamran informoval o akcii Rozuzlenie. Mala ukončiť vojnu v polícii.

Po obvinení Čaputová odvolala Aláča z čela SIS, odvtedy tajní nemajú riadneho šéfa. Aláč sa obrátil na Ústavný súd a namietal svoje odvolanie. Súd však jeho žiadosti nevyhovel. Preto požiadal Generálnu prokuratúru o preskúmanie a zrušenie obvinenia na základe paragrafu 363 a uspel. Generálny prokurátor takto stopol postupne obvinenia aj v prípade Konečného, Pčolinského, Kaľavského, Ciriaka aj Košča.

Článok pokračuje na ďalšej strane! >>> >>> >>>

Bude sa musieť Slovenská republika verejne ospravedlniť?

Konečný, šéf NBÚ, už na jar avizoval, že sa bude aktívne brániť. Aktuálne má od 6. augusta Národná rada na stole žiadosť o zbavenie mlčanlivosti Konečného. Žiadosť policajnej inšpekcie musí najskôr prerokovať parlamentný výbor na kontrolu činnosti NBÚ, potom by sa ňou malo zaoberať plénum.

Zdroj: PPZ

Generálny prokurátor Maroš Žilinka zrušil stíhanie Petra Koščca.

O zbavenie mlčanlivosti žiada policajná inšpekcia. Konečný totiž podal trestné oznámenie za zneužívanie právomoci verejného činiteľa vyšetrovateľmi aj dozorovým prokurátorom v kauze Rozuzlenie. Šéf NBÚ okrem iného žiada ospravedlnenie od SR a odškodnenie za poškodenie dobrého mena. Je možné, že podobne bude postupovať aj odvolaný šéf SIS Michal Aláč.
Stíhanie ostatných dvoch obvinených Petra Košča a Jána Kaľavského, z ktorých sa ani jeden nezdržuje na Slovensku, zastavil generálny prokurátor Maroš Žilinka teraz 6. augusta. V ich prípade však nejde o paragraf 363, generálny prokurátor vychádzal zo sťažnosti proti vzneseniu obvinenia. Kaľavský, ktorý je neprávoplatne odsúdený za úplatky a vynášanie informácií, žije v Bosne a Hercegovine. Košč je obvinený z podplácania a je dlhodobo na úteku.
Kauza Rozuzlenie mala dať jednoznačnú bodku za vojnou policajtov. Zatiaľ však všetko len zauzľuje.