DOVOLENKA s BODYGARDMI v pätách: HANBLIVÁ ČAPUTOVÁ, pri SCHUSTEROVI ochrankári robili CIRKUS!
1. 8. 2024, 12:01 (aktualizované: 1. 8. 2024, 13:22)

Zdroj: FB/Televízna Regina RTVS
Na komfortné súkromie môže bývalá hlava štátu zabudnúť nielen počas svojho pracovného programu, ale napríklad aj na pláži pri mori. Ochrankárov majú prezidenti neustále v pätách a je nemožné, aby si na dovolenke dovolili všetko, na čo si zmyslia.
Zdroj: archív NMH
Zdroj: IVAN KOVÁČ
Zdroj: IVAN KOVÁČ
Galéria k článku
Poznávací či pobytový zájazd, zahraničie či domáca destinácia? Aj politici sú iba ľudia, ktorí potrebujú nabrať nové sily, oddýchnuť si, jednoducho, ako sa hovorí, dobiť si baterky. Viacerí známi zákonodarcovia sa v lete radi pochvália na sociálnych sieťach miestami, kde dovolenkujú. Týždenník PLUS 7 DNÍ sa pokúsil zistiť, kde pôjde oddychovať Peter Pellegrini už ako nový prezident, je to totiž jeho prvé leto v najvyššej ústavnej funkcii. Z Prezidentského paláca odpoveď neprišla. Týždenník však z kuloárnych zdrojov zistil, že Pelllegrini má zrejme osobné plány, no ešte nevie, ako sa mu ich podarí zrealizovať. „On ani v minulosti, keď niekam išiel, nikdy nepovedal kam a my sme sa nepýtali,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ človek z jeho blízkeho okolia s tým, že bývalý líder Hlasu si rád dopraje pasívny oddych pri vode, ale aj turistiku na horách.
Každý z nich vopred vedel, do čoho ide
Aj keď teda zatiaľ nie je jasné, kde si bude Peter Pellegrini tento rok takpovediac dobíjať baterky, isté je, že to bude iná dovolenka, na akú bol donedávna zvyknutý. Dôvod? Pellegrini je prezident, a tak nemá šancu na úplné súkromie, v pätách má totiž vždy niekoľko príslušníkov z Úradu na ochranu ústavných činiteľov.
Pellegriniho predchodcovia v úrade – od Rudolfa Schustera cez Ivana Gašparoviča až po Andreja Kisku – sa zhodujú v tom, že to vnímali ako veľké osobné obmedzenie, s ktorým sa museli – v rámci služby krajine – vyrovnať. „Každý jeden z tých, pri ktorých som počas dovolenky bol, sa chcel dohodnúť a mať súkromie. A každému jednému sme vysvetlili, že to nie je možné,“ hovorí Peter Krajčírovič, ktorý pôsobil v Úrade na ochranu ústavných činiteľov 20 rokov.
Z toho vyplýva jediné. Prezident môže, samozrejme, dovolenkovať, avšak vždy musí počítať s tým, že na úplné súkromie môže zabudnúť aj vo voľnom čase - a teda aj počas pobytu na dovolenke. Bez ohľadu na cieľovú destináciu má všade v pätách bodyg
rdov Hlavu štátu vždy čaká celý rad obmedzení. Hrozba potenciálneho nebezpečenstvo sa totiž nedá vylúčiť nikde a nikdy.
Schuster priznal, že ochrankári nie sú obľúbení spoločníci
„Ochranka bola u mňa vždy najväčší problém. Považujem to za najväčšiu záťaž,“ zveril sa týždenníku pri spomienkach na výkon funkcie prezidenta Rudolf Schuster, ktorý bol hlavou štátu v rokoch 1999 až 2004.„Prezidentovi ako človeku rovnako veľmi prekáža, že ste stále pod kontrolou a že ochrankári vedia aj to, čo by nemali vedieť. Nemyslím vojenské tajomstvo. Ale viete, raz máte v rodine zdravotný problém, inokedy sa pohádate s manželkou, s deťmi, tak to normálne chodí medzi ľuďmi, no prezident to neudrží za dverami, nemá súkromie,“ objasňuje.
Schuster dovolenky považuje za samostatnú kapitolu. Nedokázal si na nich oddýchnuť práve pre spoločnosť ochrancov, ktorú neustále riešil. Vnímal to ako podvedomý tlak, že nie je sám. A keďže Rudolf Schuster bol ešte aj veľký dobrodruh, je jasné, že aj ochrankári museli byť v neustálom strehu. „Boli sme v Chorvátsku s manželkou a deťmi a bolo to nepríjemné. Chcel som sa ponárať a fotiť dno. Keby ste videli, čo tí tam so mnou robili za cirkus… Báli sa, že sa utopím, nech to nerobím,“ spomína na prítomnosť mužov z bezpečnostných zložiek s tým, že sa dlho handrkovali, kým dospeli ku kompromisu, aby boli spokojné obe strany.
Prezident z Košíc vedel ochrankárov „ukecať"
„A ešte horšie to bolo v Brazílii. Pôvodne som išiel na oficiálnu návštevu, keď som však vybavil oficiality, lietadlo som poslal naspäť a ja som tam ostal na dovolenke. Prišla za mnou aj rodina. Žiaľ, ochrankárov som nemohol poslať lietadlom na Slovensko, a tak sme sa neustále sporili. Ja som mal môj zámer, chcel som si nafilmovať niektoré veci a im sa tá džungľa zdala nebezpečná a riskantná. Bol s nimi veľký problém,“ spomína Schuster. „Niektorí chlapci to berú príliš poctivo, niektorí uvoľnenejšie, závisí to od človeka. Príliš precízne všetko dodržiavať je niekedy veľmi nepríjemné. Ale boli, našťastie, aj niektorí, s ktorými som sa vedel dohodnúť. Keby sa dačo stalo, bol by však problém,“ uvedomuje si s odstupom času Rudolf Schuster.
Gašparovič si užíval v súkromnej rezidencii
Menej problematický vzťah mal s ochrankou dvojnásobný prezident Ivan Gašparovič, v úrade bol v rokoch 2004 až 2014. Ani jemu sa však podľa našich informácií celkom nepozdávalo, keď ochrankári stáli pred hotelovou izbou. Vyriešil to nakoniec veľmi prakticky a niekoľkokrát navštívil rezidenciu, ktorú poskytuje na rekreačné účely iným hlavám štátov úradujúci chorvátsky prezident. Ide o prezidentskú vilu Jadranka na ostrovoch Brijuni.
„Ak som už na dovolenku uprostred leta mohol ísť, vždy som si vybral obľúbený Jadran a pobyt v Chorvátsku pri mori. Ochranka si robila svoju prácu a ja som sa snažil rekreovať. Užíval som si, že som mohol byť mimo verejnosti sám s manželkou a trochu vypnúť, zrelaxovať. Nechodil som každý rok, ale ani som nemenil miesto. Chodil som tam, kde som sa cítil dobre. Nič som si nemusel odoprieť, ale nebol som ani náročný. Stačilo more, slnko a rodina. A v tom čase nemať žiadne starosti,“ spomína Ivan Gašparovič. Súčasťou ostrova je aj safari, kde návštevníkom predvádzajú zvieratá žijúce vo voľnej prírode. Ivan Gašparovič je známy tým, že mal vynikajúce vzťahy s bývalým chorvátskym prezidentom Stipem Mesičom, takže dovolenka to bývala aj priateľská.
Kiska so zdvojenou ochranou
Za najviac „rozdovolenkovaného“ prezidenta je považovaný Andrej Kiska, ktorý prezidentoval v rokoch 2014 až 2019. Zrejme preto, že mal rodinu s malými deťmi, na dovolenky vyrážal pomerne často. Už po zvolení za prezidenta a pred nástupom do úradu ho médiá načapali v Dubaji, kde bol s celou rodinou ešte bez akejkoľvek ochranky. Po nástupe do úradu sa to zmenilo.
„Vždy, keď sme išli na dovolenku, išla ochranka s nami. Keď sme išli do zahraničia, napríklad sme boli v Španielsku, tak príslušný štát dáva ešte aj svoju ochranku. To znamená, že ochrana je akoby zdvojená,“ objasňuje nám prítomnosť mužov za chrbtom Andrej Kiska. V pamäti mu utkvelo najmä Poľsko, kde majú veľmi prísne bezpečnostné pravidlá, takže sa mu počet ľudí za chrbtom až strojnásobil.
V Poľsku sa rozhodol, keďže ho tam nikto nepozná, že v pokoji nakúpi vianočné darčeky. „Lenže to som nečakal, že poľská ochranka je taká asertívna, oni začali priam odháňať ľudí z uličky, vošli do každej skúšobnej kabínky, tak som si povedal dosť, išiel som radšej na kávu a počkal na manželku.“
Kiska dovolenkoval s rodinou všelikde – okrem slovenských Tatier v Turecku, Taliansku, Grécku, na Malorke . „Išiel som už do funkcie s tým, že musím rátať s obmedzeniami. Ale keď prídete na pláž a šesť metrov za vami sa rozloží ďalších niekoľko ľudí, štyria až šiesti ochrankári, tak si asi viete predstaviť, že pocity sú všelijaké. Hlavne pre manželku a deti to nebolo zrovna príjemné. Tak som sa vždy len zasmial a povedal som, buďte radi, že nie som poľský prezident, bolo by ich tu s nami dvanásť.“
Podobne ako Ivan Gašparovič, aj on navštívil vilu na ostrovoch Brijuni. „Bol som tam raz na pozvanie chorvátskej pani prezidentky,“ spomína s tým, že vie, že tam bol aj prezident Schuster.
Pellegriniho predchodkyňa Zuzana Čaputová (v úrade 2019 až 2024) je na dovolenke aj so svojím priateľom Jurajom Rizmanom, a preto jej skúsenosti neprinášame. Ako hlava štátu však často dovolenkovala v horách, ale aj v talianskom Toskánsku či na ostrove Maurícius. V minulosti sa vyjadrila, že v úvode „prezidentovania“ jej nebolo dvakrát príjemné, keď sa s ochrancami ocitla na pláži, lebo netúžila, aby ju v plavkách videli cudzí muži. „Ale človek si musí zvyknúť,“ okomentovala Čaputová, čo prekonávala.
Bývalý šéf ochrankárov: Prezident nemôže podpísať reverz
Peter Krajčírovič, bývalý riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov, „sťažnosti“ prezidentov na nedostatok súkromia pozná. Zákon však podľa neho hovorí jasne: „Má nárok na kompletnú ochranu 24 hodín denne doma i v zahraničí. Ochrankári s ním cestujú všade. Prezident neprestáva byť prezidentom ani v noci, ani počas sviatkov, ani počas dovolenky, je nonstop chránený. Nemôže podpísať reverz, aby sa ochranky zbavil.“
Útočisko prezidentov: Vila Jadranka
Najobľúbenejšia destinácia Ivana Gašparoviča, ktorú navštívili aj ďalší slovenskí prezidenti, je vila Jadranka na ostrovoch Brijuni v Chorvátsku. Do tejto prezidentskej vily hostia môžu prísť len na pozvanie chorvátskeho prezidenta. Vybrali sme sa pozrieť, ako to tam vyzerá.
Brijunské ostrovy sa nachádzajú hneď vedľa chorvátskeho polostrova Istria. Súostrovie tvoria dva veľké ostrovy – Veliki Brijun, Mali Brijun – a dvanásť malých ostrovčekov. Od roku 1983 je oblasť vyhlásená za národný park. Pre turistov sú prístupné iba dva najväčšie ostrovy. Trajekt tam chodí zhruba každú hodinu. Najväčší ostrov Veliki Brijun je pre verejnosť otvorený len čiastočne, značná časť územia, ktorú spravuje chorvátske ministerstvo obrany, je pre verejnosť uzavretá. Lokalita totiž slúži pre rezidenčné potreby chorvátskeho prezidenta, premiéra a členov vlády.
Miestna sprievodkyňa Marija nám vysveľuje: „Na tomto ostrove sú tri významné rezidentské vily – Jadranka, Brionka a Bijela vila. Využívajú sa hlavne na protokolárne návštevy. Zhruba 95 percent času sú prázdne.“ Potvrdzuje, že súkromie dovolenkujúcich je absolútne zachované. „Sú umiestnené tak, aby ich nebolo vidieť z ostrova, okolo je les. Vidno ich len z mora. Sú strážené armádou,“ objasňuje Marija.
My sme sa vybrali loďou, aby sme videli čo najviac, ale je fakt, že stromy prekrývali výhľad. „Ani z mora sa k vile Jadranka nedostanete. Je vyhradené tristometrové pásmo od pobrežia, kde nemôže nikto vstúpiť. Ak ho niekto prekročí, zasiahnu vojaci,“ komentuje naše snahy Marija. Vedela dokonca aj o návštevách slovenských prezidentov. „Myslím si, že Gašparovič a Kiska, však? Chodia sem aj prezidenti z iných, najmä zo slovanských krajín, viac vám nemôžem povedať. Mám to zakázané,“ hovorí.
História ostrovov je spojená s osobou juhoslovanského prezidenta Josipa Broza Tita. Bijela vila slúžila ako jeho letné sídlo, hostil tam členov zahraničných delegácií a tí mu často ako dary priniesli exotické zvieratá. Preto bolo na ostrovoch viacero zoologických záhrad. Zachovala sa len jedna.Na Brijuni v minulosti zavítali viaceré významné osobnosti – britská kráľovná Alžbeta II. či herečky Elisabeth Taylor, Sophia Loren a Gina Lollobrigida. Bol tam aj líbyjský diktátor Muammar Kaddáfí, kubánsky revolucionár Fidel Castro či sovietsky vodca Leonid Brežnev.
Zaujíma vás, na čo ešte upozornil bývalý šéf štátnych ochrankárov Peter Krajčírovič? Prečítajte si celý článok na webe týždenníka PLUS 7 DNÍ.