Reklama

Nový HIT v meste. Včely chovajú od východu na západ, tie exprezidentky Čaputovej dostali padáka

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nový HIT v meste. Včely chovajú od východu na západ, tie exprezidentky Čaputovej dostali padáka
    Zdroj: tami
    Reklama

    Včely v mestách sa aktuálne stávajú na Slovensku hitom. Viaceré samosprávy sa dali na ich chov a med si nevedia vynachváliť. V Dubnici nad Váhom stáčajú tento rok med už po druhýkrát. Kým v Dubnici sa tešia, včely z prezidentského paláca, ktoré tu chovala exprezidentka Čaputová, dostali vyhadzov.

    Mestské včelnice sa nachádzajú v Dubnici, v Myjave, Nitre, Partizánskom, ale aj na východe krajiny. Mestá si vlastné včely pochvaľujú a chutným medom obdarúvajú návštevy. V Dubnici nad Váhom stáčali tento rok med už po druhýkrát a vyskúšať si to prišiel rovno primátor mesta Peter Wolf.

    Včely v Dubnici chovajú v areáli Technických služieb mesta, ktorý sa nachádza na okraji Dubnice, už rok. "Bolo príjemné pozerať sa na to, koľko včielky, ktoré sú naozaj veľmi pracovité, tu na Technických službách zabezpečili medu. Aktuálne ho stáčame a je predpoklad, že budeme mať dvadsať kilogramov medu," povedal primátor mesta.

    Ten dodal, že medom vždy potešia a obdarujú návštevy mesta. "Je to veľmi pekná myšlienka, s ktorou prišiel vedúci stavebného úradu a v spolupráci s technickými službami sa podarilo takýmto spôsobom dislokovať sem až 6 včelích rodín, pričom jedna z nich je dokonca odchytená priamo v Dubnici nad Váhom," povedal primátor.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Mesto sa dalo na chov včiel. Med z mestskej včelnice si tento rok užívajú už po druhýkrát
      Zdroj: tami

      O včely v Dubnici sa stará vedúci stavebného úradu mesta Jozef Králik. "Dnes sme v tomto roku už druhýkrát stáčali med. Podarilo sa nám od troch včelích rodín zobrať 18 rámikov, odhadom stočíme 20 až 22 kilogramov. Prvýkrát to bolo 15 kilogramov, takže produktivita sa zvyšuje," povedal J. Králik.

      Ten vraví, že areál technických služieb je najvhodnejší priestor pre chov včiel. "Je to okrajová časť. Uvidíme, možno nájdete v meste ešte iné zaujímavé lokality. Máme tu momentálne 6 rodín, štyri sú produktívne, jedna je odloženec a jeden roj sme chytili na sídlisku," uzavrel J. Králik.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Mesto Dubnica nad Váhom sa teší z vlastného medu. Mestské včely chovajú už rok
        Zdroj: tami

        Včely chovajú aj v Myjave, v časti Turá Lúka. Tu mesto pre ne vyčlenilo rozsiahly oplotený areál nasťahovalo doň až 30 úľových zostáv. Pre včely tiež v areáli vysadili 46 líp. Prvýkrát stáčali med stáčať už na jeseň roku 2022 a podarilo sa im ho vytočiť až 490 kilogramov.

        Včely štyri roky chovala v prezidentskej záhrade aj bývalá prezidentka Zuzana Čaputová. Hostila ním svoje návštevy. Novozvolený prezident Peter Pellegrini však včely chovať nebude, informoval portál sme.sk. Dôvodom je, že ich vlastníci úľov, občianske združenie, ktoré projekt zastreľovalo, ich po skončení Čaputovej mandátu zo záhrady odnieslo.