Tip redakcii
DESIVÉ odhalenie testu: Ryžové chlebíčky a kaše pre bábätká sú plné nebezpečného jedu!
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Dagmar Havlová
Správy
Dagmar Havlová prežíva obrovskú bolesť: Oplakáva smrť veľmi blízkeho človeka!
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár
Správy
 aktualizované
PRÁVE TERAZ Čižnár sa opäť rozohnil! Veď z toho bučí, že chcú obtiahnuť štát
Niektorí seniori sa nevedia sami najesť, treba im so všetkým pomáhať.
Rady a tipy
Čo sa deje za dverami starobinca: Naša redaktorka sa tam zamestnala ako opatrovateľka, aby to zistila
prezidenti
FOTO Chorvátska prezidentka opäť strhla na seba všetku pozornosť: Pozrite, čo si dovolila počas finále MS vo futbale
Peter Sagan
FOTO Pravá tvár Petra Sagana na Tour de France: Takéto správanie by ste od neho možno ani nečakali!
Mária Bartalos práve dovolenkuje.
Šoubiznis
FOTO Po tajnej svadbe medové týždne! Hviezda markizáckych Oteckov si užíva v exotickej Afrike
Patrí k najlepšie obliekajúcim sa ženám nášho šoubiznisu, no vždy pôsobí krehko a nevinne. Mária však vie byť aj pekelne sexi a svoje dokonalé telo predviedla aj na svojom Instagrame.
EMMA
Mária Čírová sa ukázala v inom svetle: TAKÚTO fotku sme od nej nečakali!
otec
Wanda.sk
Hľadáte ideálneho otca pre svoje dieťa? Zverokruh vám napovie
futbal, fanúšička
Šarm
Sexi prezidentka, porno nevesta a simulant – pohľad na majstrovstvá sveta aj pre tých, ktorí futbal bežne nesledujú

DESIVÉ odhalenie testu: Ryžové chlebíčky a kaše pre bábätká sú plné nebezpečného jedu!

V laboratóriách testovali obsah nebezpečného kovu v ryžových potravinách pre deti.

Bábätká a malé deti by mali prijímať čo najviac živín a vitamínov. Zarážajú preto výsledky ryžových potravín, na ktoré sa zameral nemecký spotrebiteľský test. Vo všetkých produktoch určených pre najmenších namerali nemalé množstvo nebezpčeného arzénu!

Bábätká by mali jedávať len zdraviu bezpečné potraviny, keďže ešte nemajú plne vyvinutú imunitu. V teste ryžových potravín pre deti však pohoreli všetky výrobky aj značky. Nemecká spotrebiteľská organizácia Foodwatch si posvietila na produkty obsahujúce ryžu, či už to boli kaše alebo chlebíčky pre deti od ôsmeho mesiaca.

V potravinách, ktoré denne jeme, našli jedovatý arzén. Kde je najviac tohto karcinogénu?
Do testu zahrnuli 18 výrobkov známych značiek ako Hipp, Bebivita, dm, Holle, Alnatura, Rossmann alebo Sunval. Každú ryžovú pochutinu nakúpili vo viacerých obchodoch, aby výsledky mali čo najvyššiu hodnotu. Zistili, že všetky ryžové potraviny obsahujú nebezpečný arzén!

Arzén

Ide o nebezpečnú chemickú látku, ktorá sa do ryže dostáva v dôsledku priemyselnej výroby. Najmä anorganická forma je veľmi jedovatá. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny tento ťažký kov klasifikovala ako rakovinotvornú látku! Prejavuje sa najviac kožnými ekzémami, môže byť príčinou komplikácií v tehotenstve a spôsobiť neurologické problémy u malých detí. Ukazuje sa, že má svoj podiel na rakovine pľúc, kože či močového mechúra.

Kaše

Ryžové vločky tiež obsahovali nebezpečný arzén.
Ryžové vločky tiež obsahovali nebezpečný arzén.
Foto: Foodwatch


Najviac arzénu v skupine ryžových vločiek, z ktorých sa pripravuje kaša, obsahoval produkt Bio-Babybrei Reisflocken značky Holle. Na kilogram hmotnosti obsahoval 0,11 miligramu arzénu! To je štyrikrát viac ako vločky od Sun Baby Bio Reisbrei od značky Sunval, ktoré malý najnižší obsah arzénu - 0,028 miligramu.

Ryžové chlebíčky

Ryžové chlebíčky, ktoré obsahovali najviac a najmenej arzénu.
Ryžové chlebíčky, ktoré obsahovali najviac a najmenej arzénu.
Foto: Foodwatch


Najhoršie dopadol produkt Apfel Reiswaffeln značky Hipp. V dvoch baleniach v laboratóriu namerali 0,111 miligramu arzénu na kilogram hmotnosti! Takmer trojnásobne menšiu porciu rakovinotvornej látky - 0,039 miligramu na kilogram hmotnosti - obsahovali chlebíčky Reiswaffel Apfel-Mango od spoločnosti Bebivita.

VIDEORECEPT Vianočné dobroty si urobíte aj bez drahých vajec: Vyskúšajte, neoľutujete!
„Bábätká a malé deti musia byť čo najviac chránené pred karcinogénnymi látkami, ako je anorganický arzén. Je na zodpovednosti výrobcov detských potravín zredukovať arzén na nevyhnutné minimum,“ zhodnotil výsledky testu Johannes Heeg z organizácie Foodwatch a dodáva: „Nedá sa akceptovať, že niektoré výrobky obsahujú tri- až štyrikrát viac arzénu ako ostatné.“

Arzén môže u detí spôsobiť vážne zdravotné problémy.
Arzén môže u detí spôsobiť vážne zdravotné problémy.
Foto: Shutterstock


„Existuje európska norma pre ťažké kovy, ktorá hovorí o tom, koľko ich môžu potraviny obsahovať,“ vysvetľuje šéf potravinárov Jozef Bíreš. Od 1. januára 2016 v Európskej únii platia limity pre množstvo arzénu v ryži. Pre surovú lúpanú ryžu je to 0,2 mg/kg, pre predparenú (parboiled) ryžu je to 0,25 mg/kg a pre ryžové chlebíčky a výrobky im podobné 0,3 mg/kg. Najprísnejšie povolené množstvo arzénu je pre jedlo určené dojčatám a malým deťom. Môže obsahovať najviac 0,1 mg/kg.

Osud obľúbeného fastfoodu spečatený: Takto rozhodli páni z Bruselu!
Ani jedna ryžová potravina pre deti síce výrazne neprekročila normy EÚ, ide však o nebezpečnú látku a výrobcovia by mali zvážiť jej riziko. „Výrobcovia detskej výživy sú povinní znížiť jej zaťaženie arzénom na nevyhnutné minimum,“ tvrdí Johannes Heeg.

    PlusTV