Bez záujmu: Ples v opere pritiahol pred Slovenské národné divadlo zopár zvedavcov, prítomní policajti medzi sebou rozoberali, kam sa chystajú s rodinou na letnú dovolenku.
Ľudia
ODVRÁTENÁ TVÁR Plesu v opere: Čo všetko sa nemal obyčajný ľud dozvedieť o najhonosnejšej udalosti roka
Ilustračné foto
Zahraničie
Autobus v plameňoch! Podľa predbežných informácií zomrelo 52 ľudí
Čo spája tragický útok psov na ornitológa Petra (†34) so zmiznutím zoologičky Mirky (45)?
Krimi
ZÁHADY v okolí Devínskeho jazera? ODBORNÍCI v tom majú jasno! Čo spája tragický útok psov na ornitológa Petra (†34) so zmiznutím zoologičky Mirky (45)?
Saška, ktorá sa narodila počas snehovej kalamity už má rok.
Zaujímavosti
Toto krásne dievčatko (1) sa na svet vypýtalo počas vlaňajšej snehovej KALAMITY: Neuveríte, ako ju volajú!
Peter Sagan s manželkou Katkou a synom Marlonom.
Šport
FOTO Sagan ukázal Marlona: Pri detailnom pohľade na jeho synčeka vám padne sánka!
Úspešná tenistka Dominika Cibulková otvorene: ,,Tenisu mám plné zuby, nie som stroj!"
EMMA
Úspešná tenistka Dominika Cibulková otvorene: ,,Tenisu mám plné zuby, nie som stroj!"
Sisa Lelkes Sklovská
Šoubiznis
Sisa Lelkes Sklovska dorazila na akciu a tam jej to oznámili: Všetko sa zomlelo za pár minút!
Hlavní hrdinovia seriálu Oteckovia.
Šoubiznis
FOTO Zákulisie nového markizáckeho seriálu Oteckovia odhalené: Pozrite sa, čo stvárajú herci mimo kamier!
Má vlastné mónde impérium a teraz dokazuje, že sa stále cíti ako modelka.
Šoubiznis
"Škandalózne" FOTO VNÚTRI: Victoria Beckham vyšla s kožou na trh... doslova!

DESIVÉ odhalenie testu: Ryžové chlebíčky a kaše pre bábätká sú plné nebezpečného jedu!

Bábätká a malé deti by mali prijímať čo najviac živín a vitamínov. Zarážajú preto výsledky ryžových potravín, na ktoré sa zameral nemecký spotrebiteľský test. Vo všetkých produktoch určených pre najmenších namerali nemalé množstvo nebezpčeného arzénu!

Bábätká by mali jedávať len zdraviu bezpečné potraviny, keďže ešte nemajú plne vyvinutú imunitu. V teste ryžových potravín pre deti však pohoreli všetky výrobky aj značky. Nemecká spotrebiteľská organizácia Foodwatch si posvietila na produkty obsahujúce ryžu, či už to boli kaše alebo chlebíčky pre deti od ôsmeho mesiaca.

V potravinách, ktoré denne jeme, našli jedovatý arzén. Kde je najviac tohto karcinogénu?
Do testu zahrnuli 18 výrobkov známych značiek ako Hipp, Bebivita, dm, Holle, Alnatura, Rossmann alebo Sunval. Každú ryžovú pochutinu nakúpili vo viacerých obchodoch, aby výsledky mali čo najvyššiu hodnotu. Zistili, že všetky ryžové potraviny obsahujú nebezpečný arzén!

Arzén

Ide o nebezpečnú chemickú látku, ktorá sa do ryže dostáva v dôsledku priemyselnej výroby. Najmä anorganická forma je veľmi jedovatá. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny tento ťažký kov klasifikovala ako rakovinotvornú látku! Prejavuje sa najviac kožnými ekzémami, môže byť príčinou komplikácií v tehotenstve a spôsobiť neurologické problémy u malých detí. Ukazuje sa, že má svoj podiel na rakovine pľúc, kože či močového mechúra.

Kaše

Ryžové vločky tiež obsahovali nebezpečný arzén.
Ryžové vločky tiež obsahovali nebezpečný arzén.
Foto: Foodwatch


Najviac arzénu v skupine ryžových vločiek, z ktorých sa pripravuje kaša, obsahoval produkt Bio-Babybrei Reisflocken značky Holle. Na kilogram hmotnosti obsahoval 0,11 miligramu arzénu! To je štyrikrát viac ako vločky od Sun Baby Bio Reisbrei od značky Sunval, ktoré malý najnižší obsah arzénu - 0,028 miligramu.

Ryžové chlebíčky

Ryžové chlebíčky, ktoré obsahovali najviac a najmenej arzénu.
Ryžové chlebíčky, ktoré obsahovali najviac a najmenej arzénu.
Foto: Foodwatch


Najhoršie dopadol produkt Apfel Reiswaffeln značky Hipp. V dvoch baleniach v laboratóriu namerali 0,111 miligramu arzénu na kilogram hmotnosti! Takmer trojnásobne menšiu porciu rakovinotvornej látky - 0,039 miligramu na kilogram hmotnosti - obsahovali chlebíčky Reiswaffel Apfel-Mango od spoločnosti Bebivita.

VIDEORECEPT Vianočné dobroty si urobíte aj bez drahých vajec: Vyskúšajte, neoľutujete!
„Bábätká a malé deti musia byť čo najviac chránené pred karcinogénnymi látkami, ako je anorganický arzén. Je na zodpovednosti výrobcov detských potravín zredukovať arzén na nevyhnutné minimum,“ zhodnotil výsledky testu Johannes Heeg z organizácie Foodwatch a dodáva: „Nedá sa akceptovať, že niektoré výrobky obsahujú tri- až štyrikrát viac arzénu ako ostatné.“

Arzén môže u detí spôsobiť vážne zdravotné problémy.
Arzén môže u detí spôsobiť vážne zdravotné problémy.
Foto: Shutterstock


„Existuje európska norma pre ťažké kovy, ktorá hovorí o tom, koľko ich môžu potraviny obsahovať,“ vysvetľuje šéf potravinárov Jozef Bíreš. Od 1. januára 2016 v Európskej únii platia limity pre množstvo arzénu v ryži. Pre surovú lúpanú ryžu je to 0,2 mg/kg, pre predparenú (parboiled) ryžu je to 0,25 mg/kg a pre ryžové chlebíčky a výrobky im podobné 0,3 mg/kg. Najprísnejšie povolené množstvo arzénu je pre jedlo určené dojčatám a malým deťom. Môže obsahovať najviac 0,1 mg/kg.

Osud obľúbeného fastfoodu spečatený: Takto rozhodli páni z Bruselu!
Ani jedna ryžová potravina pre deti síce výrazne neprekročila normy EÚ, ide však o nebezpečnú látku a výrobcovia by mali zvážiť jej riziko. „Výrobcovia detskej výživy sú povinní znížiť jej zaťaženie arzénom na nevyhnutné minimum,“ tvrdí Johannes Heeg.

Odporúčame