viac magazínov
Iniciatívy sa po zrušení zhromaždenia chopili slovenskí študenti.
Správy
Organizátor zhromaždení v Bratislave prehovoril: Pre TOTO sme piatkovú akciu zrušili!
Ženy majú väčšinou problém s vyjednávaním o plate.
Rady a tipy
Tu je dôvod, prečo ženy na Slovensku zarábajú menej, ako muži: Pozrite sa, na čo doplácajú
Peter Sagan.
FOTO Namiesto víťazstva má dieru na zadku. Sagan sa hneval: Súperi sa so mnou hrali!
Zasadnutie parlamentu k vyjadreniu dôvery novo zostavenej vláde pod vedením Petra Pellegriniho. Na snímke zľava je Marek Maďarič a Juraj Blanár.
Správy
Parlamentná schôdza úplne prekryla dôležitý moment v živote poslanca Marka Maďariča. Čo sa stalo?
Smutná správa.
Regióny
AKTUÁLNE Po ťažkej chorobe zomrel Harabin (†60): V jeho rodisku zavládol veľký žiaľ!
Juraško si opäť vyrobil trapas.
Šoubiznis
Obrovský TRAPAS Juraška v priamom prenose: Šóošová sa zmohla iba na jedno: Romčo, to nemyslíš vážne!
Oľga Feldeková
Šoubiznis
Veľký trapas v relácii Sedem: Feldeková chcela byť za múdru, no pre Pellegriniho zažila hanbu ako hrom!
Juraj Lelkes a Ján Gordulič.
Šoubiznis
Páni z OTO očami stylistu: Trblietavý Lelkes to s medúzou poriadne prehnal a Gordulič... to si radšej prečítajte sami!
Sexi moderátorky.
FOTO Športové moderátorky dostávajú fanúšikov do varu: Sexi Slovenky strčia svojimi krivkami všetky do vrecka

DESIVÉ odhalenie testu: Ryžové chlebíčky a kaše pre bábätká sú plné nebezpečného jedu!

Bábätká a malé deti by mali prijímať čo najviac živín a vitamínov. Zarážajú preto výsledky ryžových potravín, na ktoré sa zameral nemecký spotrebiteľský test. Vo všetkých produktoch určených pre najmenších namerali nemalé množstvo nebezpčeného arzénu!

Bábätká by mali jedávať len zdraviu bezpečné potraviny, keďže ešte nemajú plne vyvinutú imunitu. V teste ryžových potravín pre deti však pohoreli všetky výrobky aj značky. Nemecká spotrebiteľská organizácia Foodwatch si posvietila na produkty obsahujúce ryžu, či už to boli kaše alebo chlebíčky pre deti od ôsmeho mesiaca.

V potravinách, ktoré denne jeme, našli jedovatý arzén. Kde je najviac tohto karcinogénu?
Do testu zahrnuli 18 výrobkov známych značiek ako Hipp, Bebivita, dm, Holle, Alnatura, Rossmann alebo Sunval. Každú ryžovú pochutinu nakúpili vo viacerých obchodoch, aby výsledky mali čo najvyššiu hodnotu. Zistili, že všetky ryžové potraviny obsahujú nebezpečný arzén!

Arzén

Ide o nebezpečnú chemickú látku, ktorá sa do ryže dostáva v dôsledku priemyselnej výroby. Najmä anorganická forma je veľmi jedovatá. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny tento ťažký kov klasifikovala ako rakovinotvornú látku! Prejavuje sa najviac kožnými ekzémami, môže byť príčinou komplikácií v tehotenstve a spôsobiť neurologické problémy u malých detí. Ukazuje sa, že má svoj podiel na rakovine pľúc, kože či močového mechúra.

Kaše

Ryžové vločky tiež obsahovali nebezpečný arzén.
Ryžové vločky tiež obsahovali nebezpečný arzén.
Foto: Foodwatch


Najviac arzénu v skupine ryžových vločiek, z ktorých sa pripravuje kaša, obsahoval produkt Bio-Babybrei Reisflocken značky Holle. Na kilogram hmotnosti obsahoval 0,11 miligramu arzénu! To je štyrikrát viac ako vločky od Sun Baby Bio Reisbrei od značky Sunval, ktoré malý najnižší obsah arzénu - 0,028 miligramu.

Ryžové chlebíčky

Ryžové chlebíčky, ktoré obsahovali najviac a najmenej arzénu.
Ryžové chlebíčky, ktoré obsahovali najviac a najmenej arzénu.
Foto: Foodwatch


Najhoršie dopadol produkt Apfel Reiswaffeln značky Hipp. V dvoch baleniach v laboratóriu namerali 0,111 miligramu arzénu na kilogram hmotnosti! Takmer trojnásobne menšiu porciu rakovinotvornej látky - 0,039 miligramu na kilogram hmotnosti - obsahovali chlebíčky Reiswaffel Apfel-Mango od spoločnosti Bebivita.

VIDEORECEPT Vianočné dobroty si urobíte aj bez drahých vajec: Vyskúšajte, neoľutujete!
„Bábätká a malé deti musia byť čo najviac chránené pred karcinogénnymi látkami, ako je anorganický arzén. Je na zodpovednosti výrobcov detských potravín zredukovať arzén na nevyhnutné minimum,“ zhodnotil výsledky testu Johannes Heeg z organizácie Foodwatch a dodáva: „Nedá sa akceptovať, že niektoré výrobky obsahujú tri- až štyrikrát viac arzénu ako ostatné.“

Arzén môže u detí spôsobiť vážne zdravotné problémy.
Arzén môže u detí spôsobiť vážne zdravotné problémy.
Foto: Shutterstock


„Existuje európska norma pre ťažké kovy, ktorá hovorí o tom, koľko ich môžu potraviny obsahovať,“ vysvetľuje šéf potravinárov Jozef Bíreš. Od 1. januára 2016 v Európskej únii platia limity pre množstvo arzénu v ryži. Pre surovú lúpanú ryžu je to 0,2 mg/kg, pre predparenú (parboiled) ryžu je to 0,25 mg/kg a pre ryžové chlebíčky a výrobky im podobné 0,3 mg/kg. Najprísnejšie povolené množstvo arzénu je pre jedlo určené dojčatám a malým deťom. Môže obsahovať najviac 0,1 mg/kg.

Osud obľúbeného fastfoodu spečatený: Takto rozhodli páni z Bruselu!
Ani jedna ryžová potravina pre deti síce výrazne neprekročila normy EÚ, ide však o nebezpečnú látku a výrobcovia by mali zvážiť jej riziko. „Výrobcovia detskej výživy sú povinní znížiť jej zaťaženie arzénom na nevyhnutné minimum,“ tvrdí Johannes Heeg.