Tip redakcii
Lekárnikom chcú sťažiť život, tí sa búria: My nie sme podnikatelia! Zatvoria sa lekárne?
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Rozhodovanie o väzbe Mariana Kočnera a Pavla Ruska na Špecializovanom súde v Banskej Bystrici.
Správy
JE ROZHODNUTÉ! Kočner a Rusko sa po ôsmich hodinách dozvedeli od sudcu verdikt
Nikki úraz celkom zmenil život, hlavne ten intímny.
Rady a tipy
LEN PRE DOSPELÝCH: Sex s cudzími chlapmi jej partner dovolí! Pochopíte, keď spoznáte tento príbeh
Cassie Masonová.
FOTO Najsexi trénerku sveta môže aj roztrhnúť. Z mobilu jej ukradli pornozábery: Na rozkroku skrýva veľké prekvapenie!
Svadba slovenského futbalového reprezentanta Adama Nemca a Miss Universe Zuzany Kollárovej v bratislavskom dóme Svätého Martina. Na snímke Zuzana Kollárová a Adam Nemec prichádzajú na svadobnú hostinu v koči ťahanom koňmi v obci Čereňany.
EXKLUZÍVNE FOTO zo svadby futbalistu Nemca: Megavýstrih nevesty, pilot Škrtel, známa modelka ako v župane
Premiér Peter Pellegrini.
Správy
Premiér Pellegrini je hnevom celý bez seba: Obul sa do novinárov, farmárov a naložil aj samotnému prezidentovi!
Zlatica Švajdová Puškárová
Šoubiznis
Puškárová, ako ju nepoznáte: Kvôli tomuto si ukradla čas od detí!
Speváčka sa zranila po páde zo svojho bicykla.
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Známa slovenská speváčka mala vážnu nehodu: Tá selfie vám vyrazí dych!
Zuzana Plačková
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Zuzana Plačková prvýkrát ukázala zmenšené silikóny: Tomu sa povie zmena k lepšiemu!
Den otvorenych dveri SND
Šarm
Prezradila tajomstvo: Zuzana Kocúriková začala svoju kariéru poriadnym TRAPASOM

Lekárnikom chcú sťažiť život, tí sa búria: My nie sme podnikatelia! Zatvoria sa lekárne?

Lekárnici už nebudú len vydávať lieky, ale budú musieť aj riadiť lekáreň.

Momentálny návrh novely zákona o lekárenskej starostlivosti hovorí, že po novom už lekárnik nebude zodpovedať len za odbornú činnosť lekárne, ale bude musieť byť aj jej zriaďovateľom. Najväčšie siete lekární na Slovensku sa búria. Nie každý farmaceut chce byť aj podnikateľom!

Prevádzkovateľom lekárne majú byť len farmaceuti v prípade fyzickej osoby a v prípade právnickej osoby by mali byť väčšinovým vlastníkom. Ako zodpovedné osoby tak budú môcť byť aj trestaní a dostávať sankcie. „Farmaceut ako osoba by mal byť garantom kvality, nie iba formálnou postavou,“ povedal Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK).

VEĽKÉ zmeny v lekárňach: Otvorené budú mať aj v noci!

Podľa Sukeľa sa stáva, že zodpovedný farmaceut v lekárni ani nie je, dokonca sa objavil prípad, kedy za lekáreň ručil bezdomovec. Lekárnici by tak mali vyššie zodpovednosti, okrem odbornej činnosti by sa napríklad za lekárne museli zaručiť svojím majetkom.

„Lieky a zdravotnícke pomôcky môže v lekárňach podľa zákona vydávať len odborne spôsobilá osoba,“ povedal Sína Niku, obchodný riaditeľ lekární Dr. Max. To podľa neho dostatočne zaručuje kvalitu služieb v lekárňach. Okrem toho sa farmaceuti pravidelne školia, kontrolujú ich a nie je teda dôvod na obavu zlej lekárenskej starostlivosti. Lekárnikov nové povinnosti administratívne zaťažia, budú musieť vypĺňať daňové priznania a vybavovať ďalšiu agendu spojenú s podnikaním.

„Ak je cieľom zvýšenie odbornosti a zabezpečenie kvality poskytovanej lekárenskej starostlivosti, tak toto je kontraproduktívne. Povinnosti členov štatutárneho orgánu sú úplne iné. Je to záťaž pre farmaceutov, ktorá im v konečnom dôsledku môže znemožniť venovať sa dostatočne starostlivosti o lieky,“ upozorňuje Róbert Nemčický, zástupca lekární Benu.

„Existuje dôvodná obava, že nie každý obchodný zástupca lekárne bude chcieť vykonávať zároveň aj funkciu konateľa a ručiť za lekáreň svojím majetkom. To v konečnom dôsledku môže viesť ku zníženiu lekárenskej starostlivosti alebo k jej nedostupnosti,“ varuje Tomáš Slechan, generálny riaditeľ Dr. Max na Slovensku.

Siete lekární Benu a Dr. Max navrhujú zlepšiť mechanizmus kontrolovania odbornosti a poskytovania kvalitnej lekárenskej starostlivosti, nie spraviť z lekárnikov podnikateľov. Návrh novely je momentálne v pripomienkovom konaní. Nemocničných lekární sa netýka.

Podľa zdravotného analytika Dušana Zachara z INEKO ak neexistujú argumenty, že v určitom type lekární dochádza k pochybeniam, tak „zavádzanie prísnejších regulácií obmedzuje efektívnu súťaž na trhu a dostupnosť a tiež aj kvalitu lekárenských služieb pre verejnosť, nakoľko nižšia konkurencia nenúti zabetónované subjekty na trhu inovovať a skvalitňovať služby.”

VIDEO Exkluzívna spoveď bývalého markizáka: Ako sa pasujem s rakovinou!

Lekári sa búria, lebo majú ordinovať 7 hodín denne: Nezaslúžime si skapať v ambulanciách!

Z drogérií DM sťahujú mydlo, sú v ňom nebezpečné mikróby. Máte ho doma aj vy?

    PlusTV