VIDEO Ďalší trapas RTVS: Pozrite, čo stváral moderátor pri rozhovore s Kuzminovou!
VIDEO Ďalší trapas RTVS: Pozrite, čo stváral moderátor pri rozhovore s Kuzminovou!
V chmeľovskej osade doteraz nikdy neboli problémy, jej obyvatelia žijú slušne.
Krimi
KRVAVÁ bitka v Chmeľove: TOTO je dôvod, pre ktorý zbili ľudia poslanca!
Trnavský župan Jozef Viskupič stíha aj dve akcie za jeden večer.
Správy
Na dvoch akciách v jeden večer: A to všetko zvládol Viskupič v TOMTO oblečení!
Zdravé, ale aj presolené. Pozor, čo dávate deťom.
Rady a tipy
TEST soli v potravinách: Presolené sú aj sladkosti, ktoré dávate svojim deťom!
Melania strká hlavu do piesku a tvrdí, že o ničom nevie.
Správy
Nový škandál v Bielom dome: Ani prvá dáma Melania Trump nie je žiadne neviniatko!
Celebrity V siedmom nebi ukazujú druhú tvár!
Šoubiznis
Celebrity V siedmom nebi ukazujú aj svoju druhú tvár: Hantuchová s rýľom a Sisa ako robotník!
Priateľmi sú nie len pred kamerami ale aj v súkromí.
Šoubiznis
Marek Fašiang a Mary Havranová z markizáckych Oteckov tvrdia, že netvoria pár: Čo však potom znamenajú tieto romantické zábery?
Nechutné! Tieto svetové celebrity mali poriadne hnilé zuby. Pozrite, vymenili ich za hollywoodsky úsmev
EMMA
Nechutné! Tieto svetové celebrity mali poriadne hnilé zuby. Pozrite, vymenili ich za hollywoodsky úsmev
Aj brat Naste Kuzminovej chcel bojovať o medailu, zakázali mu to! Poslal jej odkaz, z ktorého naskakujú zimomriavky
Aj brat Naste Kuzminovej chcel bojovať o medailu, zakázali mu to! Poslal jej odkaz, z ktorého naskakujú zimomriavky

Lekárnikom chcú sťažiť život, tí sa búria: My nie sme podnikatelia! Zatvoria sa lekárne?

Momentálny návrh novely zákona o lekárenskej starostlivosti hovorí, že po novom už lekárnik nebude zodpovedať len za odbornú činnosť lekárne, ale bude musieť byť aj jej zriaďovateľom. Najväčšie siete lekární na Slovensku sa búria. Nie každý farmaceut chce byť aj podnikateľom!

Prevádzkovateľom lekárne majú byť len farmaceuti v prípade fyzickej osoby a v prípade právnickej osoby by mali byť väčšinovým vlastníkom. Ako zodpovedné osoby tak budú môcť byť aj trestaní a dostávať sankcie. „Farmaceut ako osoba by mal byť garantom kvality, nie iba formálnou postavou,“ povedal Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK).

VEĽKÉ zmeny v lekárňach: Otvorené budú mať aj v noci!

Podľa Sukeľa sa stáva, že zodpovedný farmaceut v lekárni ani nie je, dokonca sa objavil prípad, kedy za lekáreň ručil bezdomovec. Lekárnici by tak mali vyššie zodpovednosti, okrem odbornej činnosti by sa napríklad za lekárne museli zaručiť svojím majetkom.

„Lieky a zdravotnícke pomôcky môže v lekárňach podľa zákona vydávať len odborne spôsobilá osoba,“ povedal Sína Niku, obchodný riaditeľ lekární Dr. Max. To podľa neho dostatočne zaručuje kvalitu služieb v lekárňach. Okrem toho sa farmaceuti pravidelne školia, kontrolujú ich a nie je teda dôvod na obavu zlej lekárenskej starostlivosti. Lekárnikov nové povinnosti administratívne zaťažia, budú musieť vypĺňať daňové priznania a vybavovať ďalšiu agendu spojenú s podnikaním.

„Ak je cieľom zvýšenie odbornosti a zabezpečenie kvality poskytovanej lekárenskej starostlivosti, tak toto je kontraproduktívne. Povinnosti členov štatutárneho orgánu sú úplne iné. Je to záťaž pre farmaceutov, ktorá im v konečnom dôsledku môže znemožniť venovať sa dostatočne starostlivosti o lieky,“ upozorňuje Róbert Nemčický, zástupca lekární Benu.

„Existuje dôvodná obava, že nie každý obchodný zástupca lekárne bude chcieť vykonávať zároveň aj funkciu konateľa a ručiť za lekáreň svojím majetkom. To v konečnom dôsledku môže viesť ku zníženiu lekárenskej starostlivosti alebo k jej nedostupnosti,“ varuje Tomáš Slechan, generálny riaditeľ Dr. Max na Slovensku.

Siete lekární Benu a Dr. Max navrhujú zlepšiť mechanizmus kontrolovania odbornosti a poskytovania kvalitnej lekárenskej starostlivosti, nie spraviť z lekárnikov podnikateľov. Návrh novely je momentálne v pripomienkovom konaní. Nemocničných lekární sa netýka.

Podľa zdravotného analytika Dušana Zachara z INEKO ak neexistujú argumenty, že v určitom type lekární dochádza k pochybeniam, tak „zavádzanie prísnejších regulácií obmedzuje efektívnu súťaž na trhu a dostupnosť a tiež aj kvalitu lekárenských služieb pre verejnosť, nakoľko nižšia konkurencia nenúti zabetónované subjekty na trhu inovovať a skvalitňovať služby.”

VIDEO Exkluzívna spoveď bývalého markizáka: Ako sa pasujem s rakovinou!

Lekári sa búria, lebo majú ordinovať 7 hodín denne: Nezaslúžime si skapať v ambulanciách!

Z drogérií DM sťahujú mydlo, sú v ňom nebezpečné mikróby. Máte ho doma aj vy?

Odporúčame