Reklama

VIDEO Exkluzívna spoveď bývalého markizáka: Ako sa pasujem s rakovinou!

Novinár Maroš Havran mal v šťastie v nešťastí. Keď mu zistili rakovinu, na trhu už bol liek, ktorý ju úspešne lieči.

Zdroj: Martin Domok

Reklama

Keď bývalému redaktorovi Markízy Marošovi Havranovi (41) zistili leukémiu, s rovnakým ochorením už bojovala aj jeho stará mama. Krutá diagnóza ho zaskočila o to viac, že jeho manželka bola tehotná. Vyhliadky neboli veľmi povzbudzujúce, väčšina pacientov na toto ochorenie zomierala do 5 rokov. Jemu však pomohla nová liečba!

Okrem Maroša sú už dnes na Slovensku prví pacienti, ktorí sa z leukémie úplne vyliečili, a to len pomocou tabletky!

„Keď mi pred 11 rokmi diagnostikovali chronickú myelocytovú leukémiu, boli to najťažšie chvíle v mojom živote. Zrazu som nevedel, či uvidím vyrastať svojho prvého syna,“ spomína exmarkizák Maroš Havran.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Bývalý redaktor Tv Markíza o tom ako sa vyliečil z rakoviny krvi

    Na Slovensku ročne pribudne 60 pacientov s týmto druhom leukémie, spolu ich je asi 500. Častejšie sa objaví u mužov, ale priebeh ochorenia je rovnaký u mužov aj žien.

    „Mojím prvým príznakom bola únava. Myslel som si, že je to preto, lebo som dosiahol vek tridsať rokov a kondícia sa v tomto veku láme,“ vysvetľuje ďalej. Jeho nešťastím bolo, že sa leukémia začala prejavovať počas leta a tak nepripisoval väčší význam tomu, že sa potí, motá sa a má horúčkovité stavy.

    „Aktívne som hrával volejbal, mal som pocit, že mám svalovicu na bruchu, no neprechádzala ani po dvoch týždňoch,“ hovorí Havran. Navštívil teda doktora. „Doslova mu vyleteli oči. Povedal mi, že mám šesťnásobne zväčšenú slezinu,“ opisuje. Nasledoval kolotoč vyšetrení, kedy už bolo viac-menej jasné, že má chronickú leukémiu.

    Mal však šťastie v nešťastí. Vedci objavili liek s molekulárne cielenou terapiou, ktorý blokoval tvorbu bielkoviny, zodpovednej za leukemické bunky.

    „Pacienti môžu žiť teraz veľa rokov. Je to práve vďaka liekom s názvom inhibítory tyrozínkinázy, ktoré opravia to, čo je pokazené v chromozómoch a zabránia tomu, aby vznikol ďalší nesprávny gén a bielkovina a v podstate nastolia v kostnej dreni normálnu tvorbu krviniek,“ vysvetľuje doktorka Katarína Slezáková z Kliniky hematológie a transfuziológie v Bratislave.

    „Je to fascinujúce vzhľadom na fakt, že 20 rokov dozadu len necelá tretina pacientov prežívala viac ako 5 rokov,“ pokračuje lekárka. Možnosti liečby boli v minulosti obmedzené len na málo účinnú terapiu či transplantáciu kostnej drene. Marošovi Havranovi stačilo raz za deň užiť tabletku a chodiť na pravidelné kontroly. Po roku bol v remisii, v tele ostalo menej ako 0,1 percenta škodlivých krviniek. „Nová liečba mi umožnila viesť takmer plnohodnotný život, pracovať, viesť pacientsku organizáciu a starať sa o tri krásne deti,“ teší sa dnes.

    V súčasnosti prebieha štúdia, kde niektorým pacientom už úplne vysadili lieky a choroba sa nevrátila u viac ako 52 percent pacientov. Každý druhý sa teda zbavil hrozby!

    Chronická myelocytová leukémia

    Ide o jedno zo štyroch hlavných typov leukémie. Toto zhubné ochorenie sa vyvíja pomaly. V kostnej dreni sa tvorí nadmerné množstvo bielych krviniek, ktoré sa potom vyplavujú do krvi a prejavom je leukocytóza. Okrem zdravých bielych krviniek sa tvoria aj nezrelé, akoby „bábätká“, ktoré sú patologické a nedokážu si splniť svoju funkciu. Spôsobuje to zmena génu kmeňovej bunky v kostnej dreni.