Každý z nás má vo svojom okolí ľudí, na ktorých sa môže spoľahnúť. Ukázalo sa to aj v uplynulom neľahkom období.
Potvrdilo, že Slováci sú ľudia s iskrou v srdci a že nám šťastie iných nie je ľahostajné. Práve preto značka Šariš vybrala siedmich ľudí s iskrou, ktorých neobyčajné príbehy sú povzbudením pre nás všetkých. Touto svojou iniciatívou im chce poďakovať a inšpirovať ostatných. My vám tieto príbehy prinášame.
Všetci sme v uplynulých mesiacoch zažili množstvo náročných dní a týždňov, odlúčenia od svojich blízkych alebo sme sa museli vysporiadať s úplne novou situáciou. Obdobie karantény a sociálneho dištancu ukázalo, že Slováci si navzájom pomáhajú a sú zároveň veľmi kreatívni. „Mnohí z nás počas tohto obdobia vymysleli rôzne aktivity, ktorými potešili a vyčarili úsmev na tvárach ostatných. Vybrali sme preto sedem príbehov, ktorých protagonisti aj počas najnáročnejšieho obdobia šírili vo svojich komunitách radosť a dobrú náladu,“ povedal Pavol Encinger, brand manažér značky Šariš.
Zdroj: Šariš
Ilustračné foto.
Prvým takýmto príbehom iniciatívy Ľudia s iskrou značky Šariš je zoskupenie Paint people z Bratislavy. Je jedným z mála, ktoré u nás organizuje zážitkové maľovanie. Ide o tvorivú zábavnú aktivitu, počas ktorej si každý účastník namaľuje vlastný obraz zatiaľ čo popíja pivko s kamarátmi v podnikoch. Keďže počas uplynulého obdobia nebolo možné podobné aktivity organizovať, rozhodli sa ju záujemcom sprostredkovať pomocou online kurzov. Za menší poplatok priniesli všetky potreby na maľovanie vrátane plátna so stojanom až pred dvere účastníkov a tí sa následne pripojili na online hodinu s profesionálnymi maliarmi a obraz si tak vytvorili v pohodlí svojho domova. Online hodiny mali veľmi pozitívnu odozvu od účastníkov, z ktorých sa vďaka Paint People stali novopečení výtvarníci.
Zdroj: Šariš
Ilustračné foto.
Svojim susedom spríjemnil chvíle aj Jozef Gajdoš. V bratislavskej bytovke, v ktorej býva naukladal do spoločnej chodby knihy na zapožičanie pre všetkých. Ktokoľvek z jej obyvateľov si mohol knihy požičať a prečítať a objaviť nové tituly, vyskúšať si nové recepty z kuchárskych kníh či sa začať sa učiť nové jazyky. Susedia si knihy nielen požičiavali, ale po niekoľkých dňoch pridali ďalšie tituly a tak vznikla na chodbe bytovky susedská knižnica.
Stavanie mája patrí medzi najtypickejšie slovenské tradície. Folklórny súbor Zemplín stavia na námestí v Michalovciach krásny a bohato zdobený máj pre všetky obyvateľky každý rok. Nezastavila ich ani karanténa a svoj tradičný zvyk zachovali. Z pochopiteľných dôvodov sa sprievod mestom nemohol organizovať, a preto sa rozhodli tento zážitok sprostredkovať online. Spev či podávanie stužiek si tak obyvatelia mohli vychutnať prostredníctvom videa z pohodlia svojich domovov.
Zdroj: Šariš
Ilustračné foto.
Šikovné sesterské duo Veniec z Jaslovských Bohuníc tiež potvrdilo, že má iskru v srdci. Sestry Barbora a Veronika sa výrobe vencov venujú už dlhší čas. Na výrobu používajú rôzne materiály, no prevažujú najmä živé kvety. O svoje skúsenosti a nápady sa chceli podeliť, a preto sa rozhodli natočiť sériu video návodov, aby si každý mohol vytvoriť svoj vlastný veniec a spríjemniť si tak dlhé chvíle doma. Stačilo k tomu málo – či už ručne natrhané kvety alebo čokoľvek, čo sa dalo nájsť v domácnosti. V kombinácii s troškou kreativity boli jarné vence s veselými farbami hneď na svete!
Je známe, že zdravé telo so sebou prináša aj zdravého ducha. Nezabudli na to ani členovia folklórneho súboru Dúbrava z Prešova. Pomocou folklóru sa snažili nielen podporiť lásku k tradíciám, ale aj rozhýbať ľudí. Podarilo sa im to vďaka živým prenosom cvičení. Dievčatá zo súboru vo videách precvičovali unikátnu folklórnu tabatu. Je to kombinácia rôznych tradičných poskokov, pohybov a tancov, ktoré sa cvičia vo vysokej intenzite niekoľko minút. Slovenské tance napĺňajú energiou a zároveň sú ideálne na spevnenie tela. Priaznivci folklóru si tak určite prišli na svoje.
Zdroj: Šariš
Ilustračné foto.
O tom, že vek je len číslo svedčí aj motivujúci príbeh z Banskej Bystrice. 92-ročný Vladimír Strmeň krásne rozozvučal ulice mesta svojou hrou na harmonike a spevom. Účastník odboja z druhej svetovej vojny vyhrával susedom ľudové piesne a melódie priamo zo svojej záhrady a potešil tak nielen ľudí v bezprostrednom okolí, ale vďaka livestreamu si jeho domáce predstavenie pozreli tisícky divákov.
Náročné obdobie neodradilo ani členov slovenskej hudobnej kapely Sokoly, ktorá spája slovenské ľudové piesne a populárne piesne rôznych žánrov do jedného celku. Melódie ich piesní sú rezké, dodávajú energiu a iskru a keďže si na veľké koncerty budeme musieť ešte chvíľku počkať, členovia kapely divákom sprostredkovali svoje umenie aspoň prostredníctvom živých prenosov. Tí si tak mohli spolu s nimi zaspievať a zatancovať aspoň vo svojich obývačkách.
Všetky inšpiratívne príbehy, ktoré zozbieral a predstavil Šariš, nájdete aj na facebookovej stránke populárnej pivnej značky alebo na webovej stránke www.ludiasiskrou.sk.
Zdroj: Šariš
Ilustračné foto.
PR článok