Rok 2022  nebol pre tieto druhy zeleniny veľmi priaznivý a môže za to minuloročné horúce leto. Zemiaky  pri vyšších teplotách spomaľujú  alebo dokonca zastavujú svoj rast, a svoje robí aj nižšia výmera pestovateľských plôch.

„Tá sa vlani na Slovensku znížila takmer o 10 percent a nastal aj medziročný pokles hektárových výnosov, čo sa prejavilo v poklese očakávanej úrody zemiakov,“ upozorňuje Jozef Šumichrast, predseda Zemiakarského a zeleninárskeho zväzu SR a dodáva, že poľnohospodárov zaskočil aj nárast elektrickej energie, ktorú využívajú pri zavlažovaní a skladovaní. „Vysoké ceny elektrickej energie sa prejavili aj na množstve skladovaných zemiakov, pretože náklady od minulého roka narástli 5 až 6 -násobne. Aj z týchto dôvodov pestovatelia veľmi zvažovali, ako a či vôbec zemiaky počas zimy uskladniť.“

Jeme ich stále viac

Lenže chutné halušky, chrumkavé placky či tradičné pirohy  ani tá najlepšia kuchárka neuvarí bez zemiakov. V predajniach Kauflandu ich zákazníci najčastejšie nakupujú prané a balené, ale najnovšie stúpa záujem aj o tie neprané, ktoré sú určené na zimné uskladnenie.
„Kým v roku 2016 sa na jedného obyvateľa Slovenska spotrebovalo 47,7 kilogramu, v roku 2020 sa spotreba zvýšila na 54, 2 kilogramu. V minulom roku sa zvýšil záujem aj o sadbové zemiaky, čo je trend, ktorý trvá od začiatku koronakrízy,“ vysvetľuje Jozef Šumichrast, ktorý tento rast spotreby vníma pozitívne.

Menšie úrody nespôsobia problémy

„Globálne otepľovanie a nevyspytateľný priebeh počasia spôsobuje poľnohospodárom každý rok veľké problémy,“ upozorňuje Jozef Zruban, obchodný riaditeľ spoločnosti Zeleninárska, ktorá združuje slovenských pestovateľov a zásobuje aj obchodný reťazec Kaufland. Slovenským pestovateľom v tejto situácii určite prídu vhod peniaze z európskych zdrojov, z ktorých je len na zemiaky vyčlenená suma 12,2 milióna eur a tiež štátna pomoc od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vo výške 15 miliónov určená pre pestovateľov zeleniny, ovocinárov, vinohradníkov aj zemiakarov.

„Naša spoločnosť pestuje zemiaky aj cibuľu iba na poliach so závlahou, ktorá funguje počas celej pestovateľskej sezóny, ale aj tak sa nám nepodarilo naplno vykompenzovať vodný deficit. To sa prejavilo na poklese úrody, ktorá bola nižšia ako po iné roky. K tomu treba pripočítať aj zvýšené ceny na prevádzku závlah, ktoré súvisia s nárastom cien vody aj elektriny,“ vysvetľuje Juraj Mačaj zo spoločnosti Agromačaj. Slovenská rodinná firma sa pestovaním zemiakov na gazdovstve v Kráľovej pri Senci preslávila už v medzivojnovom období a dodnes  patrí medzi ich najväčších dodávateľov. Zemiaky vysádza na výmere 1400 hektárov, cibuľu na výmere 600 hektárov a vlastnú produkciu sa snaží zvyšovať aj tým, že rozširuje pestovateľské plochy a využíva profesionálny personál aj špičkové technológie.

Ilustračné foto
Zdroj: Kaufland

Dostatočné zásoby po celý rok

„Zemiaky a cibuľu, ktoré nepredáme v lete, dokážeme uskladniť v klimatizovaných skladoch, takže nimi predajne Kaufland môžeme zásobovať takmer celoročne,“ pripomína skúsený pestovateľ J. Mačaj.  „V sezóne 2023, kedy sa v celej Európe prejavuje veľký nedostatok týchto plodín, je to obrovská výhoda, lebo obchodné reťazce, ktoré sa spoliehajú na dovoz, môžu mať problém zabezpečiť dostatok zásob  v požadovanej kvalite a bez prudkých cenových skokov.“

Zákazníci Kauflandu sa teda nemusia obávať, že by v regáloch chýbali. Okrem toho reťazec kladie dôraz na zdravú výživu, pravidelne rozširuje sortiment ovocia aj zeleniny a neustále spolupracuje so slovenskými pestovateľmi, ktorí ju dodávajú na domáci trh. Aj napriek nižšej úrode teda bude zemiakov a cibule v predajniach Kauflandu dostatok a spotrebitelia majú istotu, že tam nájdu aj zeleninu  vypestovanú na Slovensku.