Treskúca zima sa nečakane vkradla do celej Európy a neobišla ani inak takmer celý rok nádherne zelené Írsko. To však DUBLINU nevzalo nič na jeho ostrovnom pôvabe.
Zdroj: IVAN JANKO
Zdroj: IVAN JANKO
Zdroj: IVAN JANKO
Galéria k článku
"Vlani sa dalo chodiť v tričku ešte aj v polovici decembra,“ hromžil nad nečakane studeným počasím Steve v centre zasneženého hlavného mesta Írska. Tento rok totiž v Dubline nasnežilo už posledný novembrový víkend, a keďže teplota v meste klesala aj cez deň hlboko pod bod mrazu, sneh sa udržal nečakane dlho.
Život okolo rieky
Predvianočnému mestu však biela nádhera neuškodila. Práve naopak. A turisti, pokiaľ sa nechceli presúvať po celej krajine, mohli si naplno užívať nečakané výhľady. „Sneh je tu skutočnou raritou, iba tá doprava je teraz o čosi komplikovanejšia,“ tvrdili svorne domáci, ktorí svojmu rodisku vravia aj Baile Átha Cliath. Žije v ňom zhruba pol milióna obyvateľov, no v celej aglomerácii ich je skoro až milión. A to je na Írsko poriadne veľký počet, veď predstavuje šestinu celej írskej populácie. Postavené je okolo rieky Liffey, okolo ktorej sa točí celý hlavný ruch tohto už na prvý pohľad zaujímavého veľkomesta.
Britská história
Jeho vznik siaha do roku 140 nášho letopočtu, ale významnejšiu úlohu začalo hrať asi až o tisíc rokov neskôr. V roku 1030 bola v tamojšej vikingskej osade založená katedrála Christ Church, čo v podstate odštartovalo veľkolepú históriu mesta. To sa postupne rozrastalo a krásu starých čias môžete aj dnes obdivovať na viacerých miestach. A nielen v starovekých katedrálach. V centre mesta si zaručene nedajte ujsť návštevu legendárnej írskej univerzity Trinity College, ktorú, keďže v tom čase Írsko patrilo pod správu britskej monarchie, v roku 1592 založila anglická panovníčka Alžbeta I.
Pubová kultúra
Potulky mestom môžete začať okolo rieky Liffey, kde sa dá túlať hoci aj niekoľko dní. Obdivovať môžete napríklad budovu Four Courts, kde sa začala írska občianska vojna krátko po vyhlásení írskej nezávislosti od britskej koruny. Ulice v okolí rieky lemujú, tak ako je to v Írsku zvykom, desiatky tradičných pubov. No ak hľadáte tú pravú klasiku, vyberte sa do štvrte Tempe Bar. Už len prechádzka v starobylých uličkách pomedzi neraz gýčovo vyzdobené puby stojí za námahu.
Ak sa pôjdete niekam zohriať, počítajte s tým, že írske ceny sú pre naše peňaženky mimoriadne kruté. Za pintu piva (o čosi viac, ako je náš polliter) dáte minimálne štyri eurá. Za kávu či čaj zhruba dve a hlavné jedlo vám naservírujú od 10 eur. Ale v čase obeda môžete využiť špeciálne menu ponuky a chutne sa najete už za 5 eur.
Ak by ste chceli nakúpiť nejaké vianočné darčeky, tak si určite nechajte čas na dôkladné spoznávanie ponuky na Grafton Street. K dublinskej pešej zóne sa navyše pripája množstvo ďalších uličiek plných obchodov, takže sa tam poľahky zamotáte hoci aj na pol dňa.
Cesta do Dublinu
Letenky do Írska sa pohybujú v rôznych cenách. Ak si ich rezervujete v dostatočnom predstihu, môžete mať spiatočný let vrátane poplatkov aj za 100 eur, no ak by ste si kupovali letenky na poslednú chvíľu, počítajte s cenami okolo 250 eur.
Lacnejšie hotely v širšom centre ponúkajú izby od 30 eur na osobu a noc, no raňajky sú zvyčajne za príplatok 10 eur. Ceny za ubytovanie sa však dramaticky menia počas víkendov, keď aj tie jednoduchšie izby stoja aj 100 eur na noc. Za jedlo dáte denne v priemere od 25 eur.