Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Vztýčený prostredník: kde je pôvod tohto gesta? Ľudia sa ním urážali už v staroveku

Sochy ukazujúce prostredník.

Zdroj: reprofoto/Wikipédia

Reklama

Posunok, ktorému porozumie naozaj každý. Ukázať niekomu prostredník však nie je novodobý výdobytok – gesto má svoje korenie aspoň v staroveku.

Vztýčený prostredník je skutočne všeobecné gesto, ktorému rozumie asi každý človek na svete. Tento prejav je, pre niekoho možno viac, pre niekoho menej, no vždy braný ako urážka, signalizovaná od človeka, ktorý tento prst vztyčuje, voči nejakému cieľu – zvyčajne inému človeku.

To vieme všetci. No vedeli ste, že posunok sa používal na urážanie už pred tisíckami rokov? Možno dokonca i dlhšie. Najstarší písomný záznam máme zrejme zo starovekého Grécka, konkrétne z roku 419 pred Kristom.

V divadelnej komédií Oblaky od Aristofana je rozhovor medzi karikatúrou filozofa Sokrata a dlžníkom menom Strepsiades. Mysliteľ sa druhému mužovi snaží vysvetliť básnickú mieru, na čo Strepsiades reaguje vtipom: aby vytvoril rytmus „iným prstom“, než ukazovákom.

Posmech i vyhrážka

Preklady sa rozchádzajú – všeobecne sa uvádza, že dlžník myslí vztýčený prostredník, ktorý má symbolizovať mužský úd v pozore. V niektorých prekladoch sa dokonca uvádza, že Strepsiades doplní svoj vtip stiahnutím nohavíc a doslova ukáže, ako to myslel.

Tak či tak, Aristofanes bol vraj fanúšikom vztýčeného prostredníka, ktorý sa objavuje vo viacerých jeho hrách. Posunok nazýval „dlhý prst“. Gesto v zmysle urážky či obscénneho vtipu sa objavuje aj neskôr, napríklad v historickom diele od Diogéna Laertského. V ňom ktosi venoval prostredník aj s prívlastkom „demagóg“ politikovi a rečníkovi Demosténovi.

Vztyčovanie prostredníku sa nevyhnutne objavuje aj v starovekom Ríme, kde je známe ako „neslušný prst“. Podľa niektorých názorov bol doslova vyhrážkou, ako symbol análnej penetrácie iného muža.

Ochrana pred urieknutím

Posunok však nebol len urážkou – jeho vztýčením sa ľudia tiež bránili pred urieknutím od takzvaného zlého oka, po slovensky známe ako „z očí“. Toto použitie máme dokonca zachované na sochách z rímskeho obdobia, ktoré rukou robia takéto ochranné gesto.

Vo svojom urážlivom zmysle sa prostredník zvyčajne dáva so súvislosti s jeho podobnosťou (keď je vztýčený a zvyšne prsty sú skrútené dolu) k mužskému pohlavnému orgánu. K tomuto významu, prípadne jeho pôvodu, existujú viaceré nápovedy.

Historik a antropológ Desmond Morris, ktorý tento posunok študuje, sa vyjadril v roku 2012 pre britskú televíziu BBC, že pôvod treba hľadať práve v tejto podobnosti. „Hovorí, toto je penis, ktorý ukazujete ľuďom, je to veľmi starodávny posunok,“ myslí si Morris.

Prirodzene, naprieč stáročiami a kultúrami, sa presný pôvod posunku z myslí ľudí vytratil. Jeho význam však ostal živý – paradoxne, zrejme ešte viac, ako kedykoľvek predtým.

Vyberáme pre vás niečo PLUS