Toto je pravá tvár Tutanchamóna: Faraón so ženskými bokmi a predkusom
21. 10. 2014, 17:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 20:42)

Zdroj: YouTube, profimedia
Moderné technológie prepisujú históriu a rúcajú mýty. Egyptológovia prostredníctvom počítačových skenov odhalili pravú tvár legendárneho faraóna Tutanchamóna. Veru, nebol to žiadny krásavec.
Dedičné ochorenia ukryl za pozlátenou maskou. Tvár faraóna Tutanchamóna, ktorý zomrel v 14. storočí pred Kristom ešte ako tínedžer, nebola taká krásna, ako ho zobrazili na posmrtnej zlatej maske.
Skutočnú tvár odhalili až vedci, ktorí svoje poznatky predstavili v programe televízie BBC Tutanchamón: Odhalená pravda. Faraón mal podľa nich výrazný predkus, konskú nohu a dievčenské boky. Tieto šokujúce detaily odhalila virtuálna pitva, ktorú vedci uskutočnili vďaka 2 tisíckam počítačových skenov faraónovej múmie.
Skúmali aj DNA mŕtveho chlapca. Tá odhalila, že za jeho hendikep môžu rodičia, ktorí boli súrodenci. To zrejme viedlo aj k jeho predčasnej smrti. Albert Zink z Inštitútu pre múmie v Taliansku zistil, že jeho otec Achnaton mal vzťah so svojou sestrou. U starovekých Egypťanov to nebolo nič výnimočné.
Zdroj: youtube
Potomok súrodencov: Tutanchamón trpel vrodenými degeneráciami. Možno aj preto zomrel v takom mladom veku.
Potomok súrodencov: Tutanchamón trpel vrodenými degeneráciami. Možno aj preto zomrel v takom mladom veku.
Foto: youtube (screenshot)
Nepoznali incest a ani jeho zdravotné dôsledky pre potomkov. Vedci tak vyvrátili viaceré mýty. Pre viaceré fraktúry na jeho kostre tvrdili, že Tutanchamóna zavraždili alebo že zahynul pri pretekoch kočov.
Pretekanie však nebolo možné, pretože faraón bez palice nespravil ani krok. Bránila mu v tom jeho deformovaná noha. Tento fakt potvrdil aj nález z jeho hrobky. Mladého panovníka totiž pochovali so 130 vychádzkovými palicami.
Čítajte viac:
Vládol už od deviatich rokov
Faraón Tutanchamón patril do 18. dynastie egyptských panovníkov. Na trón nastúpil ako deväťročný približne okolo roku 1333 pred Kristom. Zomrel o desať rokov neskôr. Jeho vláda však nebola významná. Stal sa totiž bábkou v rukách kňazov kultu boha Amóna. Za ženu mal svoju nevlastnú sestru Anchesenamon, ktorá bola dcérou krásnej kráľovnej Nefertiti.
Nález hrobky bol prelomový
Hoci Tutanchamón nepatril k „veľkým“ faraónom, pre nás je asi najvýznamnejším. Hrob s jeho múmiou je totiž najzachovalejší.
Zdroj: profimedia
Howard Carter: Podaril sa mu jeden z najdôležitejších objavov v histórii archeológie.
O jeho nález sa zaslúžil britský archeológ Howard Carter, ktorý ho v roku 1922 objavil v Údolí kráľov v Luxore. V hrobke bola zachovaná takmer kompletná pohrebná výbava so zlatými pokladmi. Telo Tutanchamóna našiel Carter až v roku 1925. Jeho sarkofág bol v štyroch pozlátených skriniach a troch rakvách.
Tá posledná bola celá zo zlata a vážila vyše 110 kíl. To mu vyslúžilo prezývku Zlatý chlapec. Celý prieskum hrobky trval päť rokov a bádatelia tam museli dokonca zaviesť aj elektrinu. Spolu s faraónom pri jeho nohách v osobitných rakvách našli aj pochované dve embryá. Doteraz sa nevie, či išlo o jeho nenarodených potomkov. Celý faraónov poklad je vystavený v múzeu v Káhire a zaberá 12 miestností.