Reklama

Tatry ako liek – poznáte účinky klimatoterapie?

Ilustračné foto.

Zdroj: Martin Maličký

Reklama

PR článok

Vedeli ste, že už len prechádzka na čerstvom tatranskom vzduchu je svojim spôsobom liečebná procedúra? S pribúdajúcou nadmorskou výškou sa menia takmer všetky komponenty vzduchu, a to obsah kyslíka, teplota vzduchu a vlhkosť klesajú, naopak slnečný svit a priemerná rýchlosť vetra stúpajú. Pobyt v krásnej tatranskej prírode ulahodí nielen telu ale aj duši.

Zaneprázdnený manažér či vyhorený študent?

Príroda priaznivo pôsobí na zlepšenie nálady, na sociálne väzby, sebavedomie. Je balzamom na preťaženú psychiku – ľahko dostupným zdrojom obnovy duševnej energie, priestorom na hlbokú relaxáciu, pôsobí proti mentálnej vyčerpanosti, stresu a strate výkonu, zmierňuje prejavy psychických ochorení. Rozvíja pozornosť, pracovnú pamäť, flexibilitu myslenia, kreativitu, vplýva na reguláciu emócií – už po 90-minútovej prechádzke významne klesá aktivita kolobehu negatívnych emócií. U ľudí žijúcich v meste je riziko úzkostných porúch o 20% vyššie oproti ľuďom žijúcim na vidieku. Lepší pracovný  či študijný výkon dosiahnete, ak mestský ruch nahradíte zvukmi prírody – štebotom vtákov či žblnkaním potokov.

Viac o výnimočnej tatranskej klimatoterapii

Veľa návštevníkov Vysokých Tatier ani nevie, v akom výnimočnom prostredí sa pohybujú. A to nehovoríme ani o tom, že je to najstarší národný park na Slovensku či najmenšie veľhory ako ich radi nazývame alebo že sa tu vyskytujú vzácne druhy rastlín a živočíchov.  Máme na mysli výnimočnú klímu, ktorá práve v spojení s aktívnym pohybom tvorí základ liečebnej metódy klimatoterapie. Najúčinnejšia je vtedy, keď je jej charakteristika odlišná od klímy v trvalom bydlisku.

O čo teda ide? Optimálna poloha kúpeľných osád vo Vysokých Tatrách – ich nadmorská výška a otvorená poloha na juh vytvárajú priaznivé faktory pre túto liečbu, najmä ochorení dýchacieho systému. Za klimaticky priaznivé sa považujú miesta s malým množstvom alergénov, dostatočným slnečným žiarením, čistým vzduchom, zníženou tenziou kyslíka (redší vzduch) či výskytom aerosólov.

Nadmorská výška je jedným zo základných faktorov, ktoré priaznivo ovplyvňujú charakter klímy. S nadmorskou výškou dochádza totiž k poklesu voľných častíc a k presýteniu ovzdušia ozónom. Nezabúdajme ani na zvýšenú intenzitu slnečného žiarenia, ktoré je najmä v zimných mesiacoch ešte viac výrazné vďaka teplotnej inverzii. Teda javu, kedy teplota s výškou neklesá, ale stúpa a tým pádom si na južných svahoch našich veľhôr môžeme vychutnávať viac slnečného žiarenia a výhľad na podtatranskú kotlinu v oblakoch. Práve vďaka tomuto javu bolo možné v tatranských sanatóriách zriadiť aj zimnú prevádzku a Vysoké Tatry sa tak stali celoročným rekreačným strediskom. Nie je preto divu, že viaceré tatranské osady majú v erboch práve slnko. Klasickou súčasťou tradičných liečebných domov boli lehárne otočené na juh. Aj väčšina dnešných moderných hotelov má balkóny otočené na slnečnú stranu, podobne ako terasy reštaurácií. Niektorí návštevníci sú možno sklamaní, že nemajú výhľad na Tatry, no na južných svahoch Tatier to inakšie nejde.

Taktiež prichádza k zníženej tenzii kyslíka čo sa vyznačuje nízkym tlakom vzduchu, nižšou priemernou teplotou a presýtenosťou tatranského ovzdušia ozónom. Vysoké Tatry preto ponúkajú mnoho možností ako tieto výhody spojiť v nejednu krásnu vychádzku s výhľadmi na slovenské štíty v príjemnom lesnom prostredí, ktoré ponúka primeranú vlahu a presýtenosť celého tatranského ovzdušia. Klimatoterapia pôsobí priaznivo najmä vtedy, keď je iná ako podnebie, v ktorom sa človek bežne pohybuje a za výhodné sa považujú lokality s nadmorskou výškou od 600 do 2500 m. n. m.

Ďalšou nezanedbateľnou výhodou je oneskorené vegetačné obdobie, vďaka ktorému majú alergici možnosť doslova utiecť v období najväčších zdravotných ťažkostí z domu a tak prečkať obdobie alergie bez potreby liekov. Všeobecne platí, že všetky alergény, či už zvieracieho alebo rastlinného pôvodu sa vyskytujú vo vysokohorskom prostredí významne vzácnejšie, alebo sa nevyskytujú vôbec, čo priaznivo pôsobí na chorých s alergickým ochorením.

Najlepšou možnosťou je podstúpiť individuálnu klimatickú liečbu v kúpeľných zariadeniach, ktorá je na vysokej medicínskej úrovni a jej základom je práve spomínaná klimatoterapia, teda pohyb na vzduchu. V liečebnom pláne na základe podrobného diagnostického vyšetrenia však nájdete aj liečebnú rehabilitáciu, inhalačnú liečbu či iné špecifické procedúry podľa zdravotného stavu pacienta, všetko pod dohľadom lekára.

Ubytovať sa a využívať benefity tatranskej prírody však nemusíte iba v kúpeľoch.  Kvalitné hotely , apartmánové ubytovanie či rodinné penzióny vám radi poskytnú možnosť bezpečnej dovolenky. Vymažte stereotyp, zmeňte prostredie a užívajte si služby ubytovacích zariadení, ale i množstva kaviarničiek, cukrární, či reštaurácií.  Naše tipy nájdete na stránke www.regiontatry.sk

Uvoľnite a zabavte sa!

Vyplňte svoj program návštevou známych či menej známych miest a atrakcií, skombinujte pobyt v prírode s výletmi lanovkami, wellnessu či rôznych interaktívnych galérií, múzeí, kultúrnych stánkov a historických objektov, ktorých je v Regióne Vysoké Tatry široká paleta. Navštívte aj Poprad a spojte mestskú turistiku s pobytom v termálnom aquaparku, či vyskúšajte kryoterapiu.

Blahodarné zmeny

Počas návštevy Vysokých Tatier sa nadmorskej výške, naše telo prispôsobuje takmer okamžite. Štúdie zamerané predovšetkým na športovcov ukázali, že za týždeň strávený vo vysokohorskom prostredí sa hladina hemoglobínu zvýši. Tento fakt sa následne prejavuje na zlepšení telesnej výkonnosti o jedno až tri percentá. Zmeny, ktoré spôsobuje aj zvýšená intenzita slnečného žiarenia zvyšuje aj celkové množstvo krvi. Vysoké Tatry, a predovšetkým okolie Štrbského plesa, ponúkajú teda jedinečnú príležitosť pre lepšie športové výkony s bonusom krásnej prírody.

Táto aktivita je realizovaná s podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej Republiky.

PR článok