Reklama

Radíme: Kedy sa oplatí celoročné cestovné poistenie?

Ilustračné foto

Zdroj: Komunálna poisťovňa

Reklama

PR článok

Cestovné poistenie už dávno nie je len doménou letnej sezóny. Ak k susedom za hranice chodievate pracovne, na nákupy alebo krátke výlety, určite zvážte aj celoročné poistenie.

Na Európsky preukaz sa nespoliehajte 
Akútne zdravotné problémy, nehody a úrazy – to všetko vám môže skomplikovať nielen dovolenku, ale aj služobnú cestu, nákupy v pohraničí či obyčajný cyklistický výlet pár kilometrov od hraníc. Hoci nárok na nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť v štátnych zdravotníckych zariadeniach vám garantuje Európsky preukaz zdravotného poistenia, nemusí pokryť všetky výdavky. „Mnoho zariadení vyžaduje rôzne príplatky, prípadne doplatky za vyšetrenia a lieky. Pri vážnejších úrazoch alebo zdravotných problémoch možno budete potrebovať prevoz na Slovensko a takéto náklady už Európsky preukaz  zdravotného poistenia nekryje,“ upozorňuje Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia v KOMUNÁLNEJ poisťovni. Preto odporúča mať pri cestách za hranice uzatvorené vždy aj cestovné poistenie. Jeho výhodou je, že kryje aj ďalšie náklady, ktoré môžu vzniknúť v súvislosti s vašim zdravotným stavom – napríklad náklady na hospitalizáciu, nevyhnutnú operáciu alebo náklady záchrannej služby pri úraze. V prípade náhleho ochorenia alebo úrazu máte s cestovným poistením k dispozícii aj asistenčnú službu, ktorá funguje 24 hodín denne a vyhľadá vám najbližšie zdravotnícke zariadenie. 

Aj pokazené auto vás môže vyjsť draho  
Cestovné poistenie neznamená len poistné krytie liečebných nákladov. K poisteniu liečebných nákladov si môžete doplniť aj poistenie ďalších rizík, presne podľa vašich potrieb. Medzi tie najbežnejšie patrí poistenie batožiny, vrátane odcudzenia dokladov, či úrazové poistenie. „Nepodceňoval by som predovšetkým riziko zodpovednosti za škodu, ktorú môžete neúmyselne spôsobiť niekomu inému – či už ide o škody na zdraví tretej osobe, alebo na majetku. Poistiť sa môžete aj pre prípad manuálnej práce v zahraničí,“ pokračuje špecialista na neživotné poistenie. Ak cestujete autom, krytie si môžete rozšíriť aj o poistenie nepojazdného motorového vozidla a súvisiacich asistenčných služieb. „Ak nemáte uzavreté havarijné poistenie, určite túto možnosť zvážte. Toto pripoistenie kryje náklady spojené s odtiahnutím vozidla do opravovne, prepravu do miesta trvalého bydliska alebo náhradné ubytovanie v mieste opravovania vozidla,“ hovorí D. Zemánek. 

Kedy sa oplatí celoročné poistenie? 
Ak patríte k ľuďom, ktorí za hranice vyrážajú skôr výnimočne, je pre vás vhodné krátkodobé cestovné poistenie. Ak ste však v zahraničí častejšie, cestujete na letnú aj zimnú dovolenku, chodíte nakupovať, absolvujete pravidelné služobné cesty alebo dokonca denne dochádzate do práce za hranicami, komfortnejším riešením pre vás môže byť celoročné cestovné poistenie. Vďaka nemu môžete opakovane vycestovať do zahraničia až na dobu 90 dní na jeden pobyt, pričom do poistnej zmluvy môžete zahrnúť aj rodinných príslušníkov. Navyše, pri celoročnom cestovnom poistení máte k dispozícii asistenčné služby rozšírené o druhý lekársky názor, teda možnosť vypracovania nezávislého zdravotného názoru zahraničným špecialistom s prekladom do slovenského jazyka. Pre výpočet môžete použiť online kalkulačku. 

Viac na www.kpas.sk  

PR článok