Pred 70. rokmi sa skončila II. svetová vojna: Všetko o kapitulácii Japonska
31. 8. 2015, 16:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 20:20)

Zdroj: Profimedia
Dohoda najvyšších predstaviteľov spojencov, Stalina, Roosevelta a Churchilla, bola jasná. Podmienkou skončenia druhej svetovej vojny musí byť bezpodmienečná kapitulácia nepriateľa. Iné riešenie neprichádza do úvahy.
V prípade nacistického Nemecka sa tak stalo 8. mája 1945. Japonsko však vo vojne pokračovalo. Napriek Postupimskej deklarácii, v ktorej dostalo posledné varovanie: Ak sa ríša vychádzajúceho slnka nevzdá, bude úplne zničená. V Tokiu tomu neverili. Presvedčili ich až atómové bomby zvrhnuté na Hirošimu a Nagasaki. A masívny útok Červenej armády v Mandžusku.
Takže 15. augusta 1945 sa stalo dovtedy čosi nevídané. Cisár Hirohito, považovaný za žijúce božstvo, prehovoril v rozhlase. Japonci prvýkrát v živote počuli hlas svojho panovníka. Štyri minúty mlčky stáli v pozore a po tvárach im stekali slzy. Cisárove slová boli pre nich ľadovou sprchou.
Japonci počúvali Hirohitov prejav so slzami v očiach.
Foto: Profimedia
Sfanatizovaný národ totiž pokladal mier za horšie zlo ako vojnu. A Hirohito vyzval ozbrojené sily Japonska, aby okamžite zastavili paľbu. V kapitulačnom posolstve povedal, že sa „vojnová situácia nevyvinula, ako sa predpokladalo, a aby sa zabránilo „úplnému zničeniu ľudskej civilizácie“, Japonsko bude musieť „zniesť, čo je neznesiteľné, a vytrpieť to, čo sa nedá vytrpieť“.
Definitívnu bodku za druhou svetovou vojnou urobilo písomné potvrdenie kapitulácie na palube americkej vojnovej lode Missouri. Obrovský oceľový kolos vplával do Tokijského zálivu 29. augusta 1945. Slávnostný akt, trvajúci 23 minút, sa uskutočnil 2. septembra 1945. Okolo Missouri kotvilo ďalších 257 spojeneckých lodí a oblohu križovali stovky spojeneckých stíhačiek a bombardérov.
Jošidžiró Umezu podpisuje bezpodmienečnú kapituláciu.
Foto: Profimedia
Krátko po ôsmej ráno sa na vyzdobenú palubu Missouri nalodili reprezentanti víťazov, veliteľ spojeneckých vojsk bojujúcich v Pacifiku generál Douglas MacArthur a najvyšší veliteľ amerického vojenského námorníctva Chester Nimitz.
Veľkú Britániu reprezentoval admirál Bruce Fraser, Francúzsko generál Philippe Leclerc, ZSSR generál Kuzma Derevjanko, Čínu generál Hsu Jung-Chang, Austráliiu generál Thomas Blamey, Holandsko admirál Conrad Helfricht, Nový Zéland zastupoval letecký vicemaršal Leonard Isitt a Kanadu plukovník Lawrence Moore-Cosgrave.
Slávna loď Missouri na dôchodku.
Foto: Profimedia
Japonskú delegáciu priviezol krátko pred deviatou hodinou americký torpédoborec Lansdowne. Viedol ju minister zahraničia Mamoru Šigemicu a armádu zastupoval náčelník generálneho štábu generál Jošidžiró Umezu. Počas ceremoniálu museli Japonci prehltnúť ešte jednu trpkú pilulku.
Museli hľadieť aj na historickú americkú zástavu s 31 hviezdami, aká v roku 1853 viala na palube lode komodora Matthewa Calbraitha Perryho. Aj vtedy boli Japonci donútení kapitulovať.