Reklama

Pred 260 rokmi sa narodil hudobný génius: Mozart žil krátko, ale vášnivo

Mozart ako zázračné dieťa očaril cisársky dvor.

Zdroj: Profimedia

Reklama

V troch rokoch sa naučil hrať na čembale, v štyroch hral na husliach a o rok neskôr komponoval vlastné drobné skladby. V ôsmich napísal prvú operu, v štrnástich sa stal koncertným majstrom. Génius. Zomrel však už ako 35–ročný a v úplnej chudobe.

Wolfgang Johannes Chrysostomus Teophilus (po latinsky Amadeus) Mozart sa narodil v rakúskom meste Salzburg. Jeho otec Leopold bol uznávaným hudobníkom a skladateľom na dvore grófa Schrattenbacha. Mozart mal sedem súrodencov, takmer všetci však zomreli v detskom veku. Okrem neho žila dlhšie iba rovnako nadaná staršia sestra Maria Anna.

Malý Wolfgang ako trojročný hral na čembale, o rok neskôr aj na husliach a o rok neskôr už komponoval. Andreas Schachtner, priateľ jeho otca, raz u nich hral na husliach a Mozart sa k nemu pridal druhým hlasom. Schachtner prestal hrať, aby si chlapca mohol vypočuť, a navrhol rodičom, aby dieťa predstavili Európe.


Géniov rodný dom v Salzburgu.
Foto: Profimedia

Wolfi mal šesť rokov, keď sa rodina vydala s geniálnym dieťaťom na trojročné turné. Hrával so sestrou dvojručne, niekedy so zakrytou klaviatúrou. Európa žasla. V nemeckom Mannheime sa zoznámili s rodinou Weberovcov, ktorá mala krásnu dcéru Aloisiu. S ňou chcel pokračovať v turné.

Otec však nemal pre synove vrtochy pochopenie, poslal ho s matkou do Paríža, kde mládenec hrával v módnych salónoch. Matka sa v Paríži nakazila týfusom a zomrela. Mozart znenávidel otca a takmer sa zrútil. Usídlil sa v rakúskom Salzburgu, no práca hudobníka pre dvor mu zväzovala ruky. Vrátil sa do Viedne, kde žil u Weberovcov.

Aloisia sa medzičasom vydala, ale Mozarta upútala jej sestra Constance. Po svadbe spolu žili v búrlivom vzťahu deväť rokov a mali sedem detí. Mozart bol geniálny skladateľ, presadzoval nemeckú hudbu pred talianskymi vplyvmi, komponoval koncerty, opery v nemeckom jazyku, symfónie, ale aj omše a chorály a komorné skladby.

Napísal 700 diel, z toho 49 symfónií a 22 opier. Písal veľmi rýchlo, na objednávku, vtedy, keď mu dali posledný termín. Bol to naozaj plodný, ibaže veľmi nedochvíľny skladateľ. Ako každý génius. Paradoxne, jeho najznámejšia skladba Malá nočná hudba, pôvodne Serenáda č. 13 pre sláčikový kvartet a kontrabas v G dur z roku 1787, vznikla ako rozcvička.

Umelec bol od roku 1785 členom viedenskej slobodomurárskej lóže Dobročinnosť. Zhudobňoval libretá s politickým obsahom.


Mozart na perokresbe.
Foto: Profimedia

Mozart viedol však aj príliš bohémsky život, nad pomery, takže sa napriek úspechom veľmi zadlžil. Jeho posledným dielom je nedokončené Requiem, ktoré písal vo veľmi zlých podmienkach. Pre dlhy vysťahovali rodinu z bytu, skončili v plesnivom príbytku, kde vážne ochorel. Nemali ani na lekára.

Klasicistický hudobný génius zomrel vo veku len 35 rokov, predpokladá sa, že na týfus, ale špekulovalo sa aj o otrave, pretože mal veľa hudobných konkurentov. Pochovali ho do spoločného hrobu viedenskej chudoby, takže sa dodnes nevie, kde tento veľduch leží.

Úžasný filmový súboj Mozarta a Salieriho

Jeden z najznámejších, najveľkolepejších a najoceňovanejších filmov o hudobnom géniovi sa volá jednoducho Amadeus. Vytvorili ho traja velikáni: režisér Miloš Forman, kameraman Miroslav Ondříček a kostýmový výtvarník Theodor Pištěk. Hoci pochádzajú z Česka, dosiahli medzinárodné úspechy a poznajú ich filmoví fanúšikovia po celom svete. Nie div, že ich Amadeus získal až 8 prestížnych Oscarov.

Film vznikol v roku 1984 podľa rovnomennej divadelnej hry Petra Shaffera. Tá sa tri roky pred sfilmovaním stala divadelným hitom. Príbeh je napohľad prostý: geniálneho muzikanta prenasleduje menej nadaný kolega, ktorý naňho žiarli. Antonio Salieri nad všetko na svete sa chce zbaviť podľa neho rozmaznaného a divokého Wolfganga Amadea Mozarta a usiluje o jeho život.

Treba však podotknúť, že film i jeho divadelná predloha sú v mnohom iba fikcia. Aj keď sa po Mozartovej smrti šírili reči, že ho otrávil Salieri, nikdy sa to nepotvrdilo. A zrejme aj vzťah týchto dvoch hudobníkov bol v skutočnosti predsa len trochu iný ako na plátne, lebo Salieri bol vo svojej dobe uznávaný.


Film Amadeus získal až 8 Oscarov.
Foto: archív

Napriek tomu je Amadeus najznámejšie a najúspešnejšie spracovanie Mozartovho osudu. Úspech filmu zaručil nielen zaujímavý scenár, ale Forman mal vynikajúci cit pri výbere hlavných predstaviteľov. F. Murray Abraham verne stvárnil zatrpknutého a závistlivého Salieriho, Tom Hulce sa vybláznil v úlohe detinského a pôžitkárskeho Amadea Mozarta.

Takže film oprávnene získal 8 Oscarov: za najlepší film, za najlepší scenár po-dľa predlohy, za výpravu, za masky a za zvuk. Miloš Forman si odniesol zlatú sošku za réžiu, F. Murray Abraham za mužský herecký výkon v hlavnej úlohe a Theodor Pištěk za kostýmy.

Miloš Forman si v časoch filmovania ako legálny vysťahovalec do USA vybojoval povolenie, aby mohol nakrúcať v Československu. Vo filme sa tak objavujú napríklad historické zákutia Prahy. K vernosti a originalite filmu prispeli aj skvelé kostýmy Theodora Pištěka. V Rakúsku pri projekcii filmu uvádzali podtitul „Zart wie Mozart“ (Nežný ako Mozart). Tom Hulce ho hral naozaj ako nežný blázon.