Reklama

Poštové známky za milióny: Kedysi doklad o zaplatení, dnes vynikajúca investícia

Poštové známky majú dnes veľkú hodnotu.

Zdroj: archív

Reklama

Kým pošta a doručovanie správ fungovali už pred tisíc rokmi, poštové známky majú oveľa mladšiu históriu. Lenže dnes sú už mnohé legendami a majú obrovskú hodnotu. A sú preto výbornou investíciou.

Známky prvýkrát použili v roku 1840. Najprv boli len dokladom o zaplatení poštovného. Neskôr zaujali zberateľov - filatelistov. Niektoré známky sú dnes raritou a majú miliónové hodnoty. Najdrahšiu známku vydražili v roku 2014 za rekordných 9,5 milióna dolárov (7 mil. eur) v newyorskom aukčnom dome Sotheby‘s.


Magenta - najdrahšia známka.
Foto: archív

Je to jednocentová známka známa ako magenta, vydaná v roku 1856 v Britskej Guayane. Je jediná svojho druhu na svete a niektorí filatelisti ju považujú za najvzácnejšiu. Vydali ju v nízkom náklade a dnes z nej existuje iba jediný známy exemplár. Na tmavopurpurovom podklade je čiernou farbou vytlačený motív plávajúcej lode a motto britskej kolónie v latinčine: „Damus Petimus Que Vicissim“. Známka nie je perforovaná.

Ďalšie vzácne známky

Čierna penyovka: prvá známka sveta v nominálnej hodnote 1 penny vydaná vo Veľkej Británii 6. mája 1840. Nemala však uvedený názov krajiny. Maurícius, modrý a ružový: známky vydané v roku 1847 v nominálnej hodnote 1 a 2 penny. Na ľavom okraji vytlačili text POST OFFICE. Týchto kúskov však bolo iba niekoľko, preto sú také vzácne.


Merkúr: prvá novinová známka, ktorá vyšla v roku 1851. Známky vyšli v troch farbách: modrej, žltej a ružovej. Najvzácnejší je merkúr ružovej farby.
Foto: archív

Zo známok za 2 penny sa zachovali 4 nepoužité a 8 použitých exemplárov. Známok v hodnote 1 penny sa zachovali 2 nepoužité a 12 použitých exemplárov. Tieto známky patria medzi najdrahšie známky. Jeden modrý maurícius má aj britská kráľovná Alžbeta II. Pred piatimi rokmi kúpil jedného Boris Kollár. Prezradil, že zaň dal 6-cifernú sumu. Zvykne sa však pohybovať okolo 3 miliónov dolárov.

Poštové schránky


Historické schránky sú pôvabné.

Foto: pixabay

Poštové schránky sú relatívne mladé. Používame ich iba dve storočia. Na rozdiel od poštových úradov vznikli iba v 19. storočí. Každý štát ich má iné, často roky v rovnakých farbách. Napríklad v Česku, Estónsku a v Poľsku sú oranžové, vo Švajčiarsku, Švédsku a v Nemecku žlté. Vo Veľkej Británii majú rôzne tvary, v USA sa rôznia tvary i farby.