Podprsenka a rakovina prsníka: existuje medzi nimi spojitosť?!
8. 10. 2024, 0:00 (aktualizované: 9. 10. 2024, 9:02)

Zdroj: INTIMISSIMI
Dajme si do poriadku všetky fakty a mýty, aby sme vylepšili tú našu slovenskú štatistiku. Je alarmujúca: s touto diagnózou bojuje 30 000 Sloveniek a ročne nám zomiera 1000 žien.
Rakovinu prsníka diagnostikujú každej jedenástej Európanke. Je to pliaga, ktorá útočí aj na čoraz mladšie ženy: jedna z piatich žien s rakovinou prsníka má v čase diagnózy menej ako 50 rokov! Prečo v iných krajinách ubúda a u nás stúpa? Ako sa chrániť? Pluska.sk prináša a vyvracia najčastejšie „legendy“ o rakovine prsníka s pacientskym združením NIE RAKOVINE.
1. Môže za to podprsenka.
Mýty o podprsenkách s kosticami, ktoré stláčajú lymfatické žľazy, spôsobujú hromadenie toxínov a neskôr aj rakovinu, lekárska obec odmieta. Neexistujú štúdie, ktoré by to potvrdzovali.
2. Keď ma nič nebolí, nemám ju.
Omyl. Ak sa pravidelne nevenujete prevencii a samo vyšetreniu, nemusíte o nej vedieť. Sú typy nádorov, ktoré v prsníku rastú aj päť či šesť rokov, potom také, ktoré vyrastú v intervale medzi kontrolami – voláme ich intervalové a sú tu aj tie najagresívnejšie nádory, ktoré spôsobujú smrť do polroka.
3. Som mladá, nemám ju.
Najhorší omyl. Hoci sa karcinóm prsníka často diagnostikuje ženám okolo menopauzy, kedy dochádza k veľkým hormonálnym zmenám, majú ju aj dvadsiatničky, tridsiatničky… „Práve v tejto mladšej populácii je nárast novodiagnostikovaných ochorení výrazný v posledných desiatich rokoch,“ hovorí onkologička MUDr. Bibiána Vertáková Krakovská.
Zdroj: Mafer
MUDr. Bibiana Vertáková Krakovská, PhD. C.
4. Samovyšetrovanie stačí.
Je nesmierne dôležité, no nestačí. Samovyšetrenie raz mesačne, napríklad v sprche, je skvelá pomôcka, lebo vidíme tvar, zmeny na koži, začervenanie, vťahovanie kože či bradavky, zhrubnutie žľazy alebo vyslovene hmatnú hrčku… Skrátka nikto ich nepozná lepšie ako my samy. Treba ho však doplniť pravidelne o sonografiu resp. mamografiu.
5. Načo mamo? Stačí mi sono.
Nestačí. Platí pravidlo: mladé ženy = sono (ultrazvuk), ženy po 40tke = mamo. Po 40-tke je mamografia nevyhnutnosť a po 50-tke vám rovno príde pozvánka od vašej zdravotnej poisťovne. Mamografia je európsky a celosvetovo odsúhlasená jediná a najcitlivejšia diagnostická metóda, ktorá vie zachytiť rakovinu v najvčasnejších štádiách. Krajiny, kde chodia ženy na mamografiu poctivo už desiatky rokov, sú "prečesané," aby sa zachytila rakovina prsníka vo včasnom štádiu. Vďaka tomu ich umiera omnoho menej, než na Slovensku.
6. Na „Západe“ majú lepšie metódy.
Nemajú, my máme presne tie isté. Sme však nezodpovednejšie k svojmu telu a zdraviu, do ambulancií k svojim gynekológom prichádzame neskoro. Z celkového počtu obyvateľstva chodí na preventívne prehliadky menej ako tridsať percent ľudí. Je to mimoriadne nízke číslo. Platí pravidlo: mladé ženy = sono (ultrazvuk), ženy po 40tke = mamo.
7. Mamografia je škodlivá.
Toto je dávno vyvrátený mýtus - v dobe digitálnych mamografií je dávka žiarenia na úplnom minime. Radiačná záťaž je niekoľkonásobne nižšia a šetrnejšia, ako pri bežnom röntgene kostí alebo cétéčku.
8. Našla som si hrčku, určite je to rakovina.
„Nie každá hrčka je nebezpečná, ale každá musí byť vyšetrená," vraví onkologička MUDr. Bibiána Vertáková Krakovská. Hlavne nečakajte: v ôsmich z desiatich prípadov sa podozrenie na rakovinu nepotvrdí! A keď sa niečo zachytí včas, v prvom štádiu, je to vyliečiteľné takmer na deväťdesiat percent.
9. Keď dojčím, som chránená.
Dojčenie síce znižuje riziko vzniku tohto ochorenia, ale nechráni nás pred ním. Bohužiaľ čerstvým príkladom je hudobníčka Stanka Apfelová, ktorá podľahla rakovine prsníka v máji. Mala 35 rokov a nádor si objavila práve počas dojčenia.
10. Máme tu zastaralé lieky.
Aj diagnostika aj liečba sa stále zlepšujú. „Niekoľko doposiaľ nedostupných inovatívnych kľúčových liečob pre slovenské pacientky sa už podarilo presadiť do úhrady. Už to nie je iba na výnimky, no žiaľ, naše pacientky stále nemajú rovnaké možnosti, ako v okolitých krajinách“, konštatuje Jana Pifflová Španková, prezidentka NIE RAKOVINE, ktorá so svojim teamom roky bojuje za práva všetkých pacientiek na prístup k inovatívnym liekom.
Zdroj: Mafer
Prezidentka organizácie NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková
11. Neviem na koho sa obrátiť.
V mori nejasných a často nepravdivých informácií si vyberajte overené zdroje. Veľmi zrozumiteľná a prehľadná je stránka www.onkokontrola.sk Odporúčame aj online poradňu na www.nierakovine.sk, kde Prof. MUDr. Erik Kúdela, PhD., MBA odpovedá na otázky, rieši nálezy a poskytuje medicínske rady. NIE RAKOVINE má aj 5 pacientskych poradní po celom Slovensku a bezplatnú pacientsku infolinku 0800 800 183.
Október je špeciálny mesiac, nazývaný aj PINK OCTOBER, pretože nám ružovou stužkou pripomína všetky ženy, bojujúce s rakovinou prsníka. Určite máte aj vy vo svojom okolí ženu, ktorá sa potýka s touto diagnózou. Ak chcete vyjadriť podporu, solidaritu a reálne pomôcť, kúpte si novú podprsenku! Za každú predanú podprsenku INTIMISSIMI počas októbra (platí v kamenných predajniach aj online) dostane pacientska organizácia NIE RAKOVINE 1 Euro. Alebo sa môžete potešiť novou špičkovou športovou podprsenkou Panache, ktorú predávajú obchody so spodnou bielizňou ATTRACTIV. Výťažok z predaja ružovej podprsenky, časť zisku venuje Attractiv práve pre NIE RAKOVINE.
Zdroj: INTIMISSIMI
INTIMISSIMI
Tento rok sa do kampane PINK OCTOBER zapojil aj Telekom, ktorý rozpošle ženám sms pripomienku o dôležitosti prevencie.