Reklama

Podnikáte? Dobré poistenie pokryje váš majetok, zodpovednosť aj ušlý zisk

Reklama

PR článok

Podnikanie bez adekvátneho poistenia predstavuje obrovské riziko. O to viac v časoch, kedy každý nečakaný výdavok či komplikácia môžu byť pre ďalšie fungovanie firmy doslova likvidačné. Na čo by nemali podnikatelia zabúdať pri poistení?

Poistenie závisí od druhu podnikania

Medzi najčastejšie poistné udalosti vo všeobecnosti patria požiare, záplavy, povodne či krádeže. Poriadny „škrt cez rozpočet“ však vie spôsobiť aj „obyčajné“ prasknuté potrubie, ktoré vytopí priestory alebo poškodí strojové vybavenie. Priority v oblasti poistenia určuje predovšetkým predmet podnikateľskej činnosti. „Iným rizikám čelí veľkoobchod so skladovými zásobami, iným stolár s vlastnou dielňou alebo účtovníčka. Iné poistné krytie vyžaduje výrobný závod s desiatkou zamestnancov, iné podnikateľ, ktorý svoje služby poskytuje síce z malej kancelárie, no pracuje s drahou elektronikou. Práve preto máme v ponuke poistenia ProBiznis rôzne produkty a riziká, ktoré si vie klient vyskladať presne podľa svojich potrieb,“ hovorí Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia KOMUNÁLNEJ poisťovne.

Majetok je prvoradý

Na Slovensku aktívne pôsobí viac ako 350-tisíc živnostníkov a podnikajúcich fyzických osôb, ďalších približne 250-tisíc malých a stredných firiem je registrovaných ako právnické osoby. Existuje nejaký základný štandard, ktorý by mal brať do úvahy pri poistení každý podnikateľ? „Každý podnikateľ by mal mať v prvom rade poistený svoj nehnuteľný a hnuteľný majetok – či už sú to budovy, haly, sklady alebo počítačová technika, stroje, zariadenia, zásoby alebo motorové vozidlá. Zvláštnu pozornosť treba venovať veciam, ktorých poškodenie, zničenie či odcudzenie môže ohroziť kontinuitu podnikateľskej činnosti,“ radí D. Zemánek a dodáva, že majetok treba poistiť aj v prípade podnikania v prenajatých priestoroch.

Zdroj: Adobe Stock

Ilustračné foto

Od hodnoty majetku sa následne odvíja výška poistnej sumy, ktorá by nemala byť príliš nízka. „V takom prípade hrozí pri škodovej udalosti riziko krátenia poistného plnenia. Poistenie je preto potrebné pravidelne prehodnocovať – a to najmä v prípadoch, ak do majetku investujete, čím sa zvyšuje jeho hodnota,“ pokračuje D. Zemánek.

Nepodceňujte zodpovednosť

Pre firmu či živnostníka môže mať fatálne dôsledky tiež neúmyselné vlastné pochybenie alebo zlyhanie zamestnanca. V poistení ProBiznis je pre takéto prípady možné uzatvoriť aj poistenie všeobecnej zodpovednosti pri podnikaní, ktoré chráni živnostníkov a majiteľov firiem. „Mal by ho mať uzatvorené každý zodpovedný podnikateľ, pretože škody na majetku alebo zdraví spôsobené tretím osobám sa môžu vyšplhať rádovo aj na státisíce eur. Špeciálnou kapitolou sú výrobné závody a firmy s viacerými zamestnancami, ktoré by mali zvažovať riziká spojené s výrobou. Pre tieto účely slúži poistenie zodpovednosti za chybný výrobok,“ dodáva D. Zemánek.

Dobré poistenie pokryje aj ušlý zisk

Každý, kto zažil poistnú udalosť, môže potvrdiť, že najťažšie chvíle zažíval bezprostredne po jej vzniku. V prípade podnikateľov to platí dvojnásobne, keďže poistnou udalosťou to ani zďaleka nekončí. Ak napríklad vo výrobnej hale vypukne požiar, pri ktorom sa poškodí strojové vybavenie, fixné náklady podniku sa so zastavením výroby nestopnú. Aj počas obdobia do obnovenia podnikateľskej činnosti je potrebné naďalej platiť mzdy zamestnancov, účty za spotrebu energií, nájom či splátky úverov. „S preklenutím obdobia zastavenej výroby pomôže špeciálne poistenie prerušenia prevádzky. To okrem fixných nákladov kryje aj ušlý zisk, s ktorým počítate v rámci svojho ročného biznisplánu,“ uzatvára D. Zemánek.

PR článok