Piatok trinásteho vám môže priniesť šťastie: Vieme ako na to!
13. 11. 2015, 9:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 20:32)

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Matej Jankovič
Hoci mnohým z nás z obávaného dátumu naskakuje husia koža, nie je na to dôvod. Povery a hororové príbehy spôsobili, že ľudia z tohto dňa vyslovene šalejú. Pritom piatok trinásteho je veľkou príležitosťou na zmenu niečoho, čo nás dlho trápi. Pozrite, ako treba ísť na to!
Obávaný deň je pre mnohých hrôzou. Spojenie piatka s číslom 13 má však v sebe skutočne niečo magické. „Číslo má veľkú silu a často sa toho, čo má moc, veľmi bojíme. Ľudia by však konečne mali zabudnúť na všetky fámy. Dátum nie je nešťastný, ale prináša ľuďom do života obrovské zmeny. Ako to už však býva, väčšina z nás sa nových vecí bojí,“ povedala pre denník Plus JEDEN DEŇ profesorka mágie Sonia Guerrera.
Veľké zmeny vnímajú ľudia spočiatku negatívne. Vždy sú však príležitosťou na dôležitý životný impulz. „Je smola, že my ľudia vieme veci zhodnotiť až retrospektívne. Keď človeka vyhodia z práce, pozerá sa na to ako na najväčšiu katastrofu sveta, pritom o mesiac si môže nájsť niečo iné, omnoho lepšie. Toto si však uvedomíme vždy až neskôr. Piatok trinásteho preto treba vnímať ako deň veľkých príležitostí na zmenu, na niečo nové v našich životoch,“ zdôraznila Guerrera.
S týmto dňom tak rastie šanca na novú lásku, prácu, peniaze či obyčajné impulzy, ktoré nám naznačia, ako ďalej. Ak chcete využiť energiu tohto dňa, vyskúšajte recept Sonie Guerrery na šťastie.
Bielu sviecu umiestnite do stredu nehorľavej misky. Okolo nej rozožeňte dym z vonnej sviečky. Rozrežte jablko tak, aby sa vytvorila hviezdička. Doň vložte svoje prianie, po ktorého splnení túžite.
Na polovicu jablka nalejte med, posypte ho muškátovým orieškom, uzatvorte druhou polovicou jablka a zaviažte zelenou niťou, uložte k sviečke. Opäť zadymte misku, opakujte tak po každom dokončenom kroku.
Ak máte ďalšie prianie, dajte ho do ďalšieho jablka, Sonia však neodporúča viac ako dve. Do misky uložte svoju neresť – napríklad pukance. Ozdobte kvetmi. Následne nalejte na sviečku a jablká med, posypte ich trblietkami.
Nakoniec zapáľte sviečku. Musí horieť až do konca. V žiadnom prípade ju nezhasínajte, lebo rituál nebude mať účinok. Len čo sviečka dohorí, jablká s ostatnými vecami vyhoďte do prírody, kde zhynú.
Čo potrebujeme na „šťastie“
- veľkú bielu sviečku (oheň zvýrazňuje energiu celého procesu)
- jablko (predstavuje obetu)
- jedlo (niečo, čo máme radi, napríklad pukance – ďalšia obeta)
- papier so želaním (na zaznamenanie priania)
- med (na dokonalé zosúladenie našich snov s realitou)
- mletý muškátový oriešok (na zbavenie zlých energií okolia)
- trblietky (na vznešenosť procesu – nemusia byť)
- vonné tyčinky (dôležité na oddelenie jednotlivých krokov)
- ružové alebo fialové kvetiny (na odohnanie zlých vplyvov)
- zelenú niť (na akceptovanie našich snov okolím)
Aj takto sa chránime pred magickou trinástkou
Je niekoľko spôsobov, ako sa brániť pred zlom, ktoré sa spája s číslom trinásť. Poverčiví stolovníci si môžu v Paríži objednať profesionálneho 14. hosťa - quatorziema. Niektoré nemocnice a hotely nemajú izbu číslo 13, v niektorých budovách chýba 13. podlažie.
V mnohých lietadlách nenájdete 13. rad. USA každý rok stratia 800 až 900 miliónov dolárov, lebo ľudia v piatok 13. nejdú do práce.
Ako vznikol nešťastný deň
Tento piatok je tento rok už tretí a našťastie posledný piatok trinásteho. Podľa štatistík sa ho bojí až 25 percent ľudí. Niektorí dokonca trpia paraskavedekatriafóbiou, čo je chorobný strach z tohto dátumu.
Podľa psychológov sú v tento deň poverčiví ľudia náchylnejší na rôzne ochorenia a nehody. Osudná trinástka sprevádza ľudstvo od pradávnych čias. Podľa pohanských mýtov šťastie dvanástich bohov, ktorí si nažívali v harmónii a láske, pokazil nečakaný príchod trinásteho boha.
Povery okolo piatka trinásteho pozná aj kresťanstvo. Súvisia s poslednou večerou Ježiša Krista, na ktorej bolo 13 ľudí a ukrižovali ho v piatok. Prívlastok diabolský však piatok 13. dostal pre väznenie a mučenie templárskeho veľmajstra Jacquesa de Molayho a ďalších jeho 60 druhov.
Stalo sa to v piatok 13. októbra 1307. V nešťastný dátum verili aj slávni ľudia. Napríklad nemecký básnik Johann Wolfgang Goethe trávil „čierne piatky“ výlučne v posteli a britský premiér Winston Churchil vtedy zásadne nikam necestoval. Bál sa ho aj cisár Napoleon alebo niekdajší americký prezident Franklin Delano Roosevelt.