Odpad ako bezpečnostné riziko v období koronavírusovej pandémie
25. 3. 2020, 10:00

Zdroj: REDOX ENEX
„Mestská bratislavská firma Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) eviduje v hlavnom meste od 5. marca 25-percentný nárast odpadu.
To spôsobuje, že zberné nádoby sú preplnené a ľudia mnohokrát odpad ukladajú mimo nich. Ukladanie odpadu voľne na stojisku následne znemožňuje odvoz odpadu“ zaznieva priamo z centrály OLO – Odvoz a likvidácia odpadu v Bratislave.
Dobrá správa pre nás všetkých je, že podľa všetkého pandémia síce neskončí „zajtra“ a potrvá ešte niekoľko týždňov no dokážeme vírus poraziť. Tá zlá správa je, že aj podľa vedcov z Imperial College príde nová vlna epidémie a jediným riešením do doby vynájdenia vakcíny bude sociálne odlúčenie.
Zodpovedný prístup k odpadom
Podľa verejne dostupných zdrojov stúpol v Číne po vypuknutí pandémie denný objem vyprodukovaného odpadu zo 40t na 240t, čo predstavuje nárast o 600%. Výrazne k tomu prispeli jednorazové ochranné pomôcky a prostriedky ako rúška, respirátory, ochranné odevy, rukavice a pod. Osobitou kategóriou je manipulácia s odpadom kontaminovaným vírusom SARS – covid-19. Hoci u nás odporúča MZ SR v pre pacientov nakazeného uvedeným vírusom v domácej liečbe nakladať s použitým materiálom (rúška, vreckovky) ako s bežným odpadom, ktorý si nevyžaduje špeciálny postup uskladnenia. Ktorý nájdete na www.uvzsr.sk., iné štáty EU kde si pandémia vyžiadala už stovky obetí pristupuje k tejto téme obozretnejšie a opatrnejšie. Štáty ako Veľká Británia či Taliansko klasifikujú tento odpad ako nebezpečný a vydali pokyny ako nakladať s týmto odpadom, ako dlho ho skladovať, ako ho „baliť“ a zaistiť, aby napr. nevypadával zo smetných košov. (Balenie do min. 2 vriec, zviazanie vriec páskou alebo špagátom, uskladnenie min. 72 hodín a až následné umiestnenie do zberového koša a pod.).
Zdroj: REDOX ENEX
Ilustračné foto.
Vertikálny systém zberu odpadu MOLOK ako bezpečné a ekologické riešenie
Jeden zo spôsobov ako si poradiť s vyššie popísaným problémom je využitie vertikálneho spôsobu zberu odpadu ktoré ponúka fínska spoločnosť Molok. V polopodzemných kontajneroch s objemom až 5 m3 je odpad vplyvom gravitácie stláčaný a zhutňovaný čím dokáže poňať až 5x viac odpadu než klasické 1100L zberné koše. Chlad zeme udržiava rozvoj baktérií na nízkej úrovni a odpad preto nezapácha. Vysypávanie je mechanizované, nie je potrebné ručné presúvanie nádob, trvá približne 2 minúty, znižuje sa frekvencia vývozov a tým aj požiadavky na personál. Riešenie MOLOK je hygienické, estetické, šetrí priestor, je odolné voči vandalizmu a obsah kontajnerov nie je možné opätovne vyberať.
Zdroj: REDOX ENEX
Ilustračné foto.
Polopodzemné kontajnery MOLOK, ponuka pre mestá a samosprávy
Systém MOLOK prináša na slovenský trh spoločnosť REDOX-ENEX s.r.o. Záujem spoločnosti je povýšiť tému nakladania s komunálnym odpadom na vyššiu úroveň a kontajnery MOLOK sú toho garanciou. Aj z tohto dôvodu prichádza aktuálna ponuka pre mestá a samosprávy, kde pri objednávke 9-tich kontajnerov je 10-ty zdarma. Desať kontajnerov znamená 2 stojiská a až 46 m3 objemu pre komunálny odpad separované zložky. Firma okrem iného ponúka realizáciu na kľuč, čím chce mestá a samosprávy v maximálnej miere odbremeniť a ponechať im priestor na riešenie aktuálnych tém.
Zdroj: REDOX ENEX
Ilustračné foto.
PR článok