Komplex je súčasťou zoologickej záhrady v maďarskom meste Nyiregyháza a momentálne je aj jej najväčšou atrakciou. My sme si na návštevu vybrali pondelok. I tak sme už len ťažko našli na obrovskom parkovisku voľné miesto. Okrem domácich tu nechýbali ani autá so slovenskými a poľskými EČV. Čo však vodičov zvlášť teší, je parkovanie zdarma.

Napriek množstvu ľudí sú vždy otvorené aspoň štyri pokladnice, takže do areálu sa dostanete bez čakania. Práve Zelená pyramída s Oceanáriom je len niekoľko metrov za vchodom. Už z diaľky upúta nádherným priestranstvom s fontánami a malým vkusným bufetom s ratanovým sedením. Ale to si vychutnajte až po prehliadke. Hor sa do hlbín!

Hrôzostrašné jaštery aj milé opičky

Najprv sa ocitnete v podmorskom svete. Prechádzate okolo 12 obrovských akvárií, v ktorých sa preháňajú nielen milé farebné rybičky, ale i nebezpečné murény a podivuhodné tvory, pri ktorých máte problém rozoznať, kde majú hlavu a kde chvost.

Najväčšou atrakciou je osem metrov dlhý tunel, okolo ktorého sú obrovské žraloky. Tie vám plávajú nad hlavami, ale báť sa nemusíte. Špeciálne sklo, ktoré drží pol milióna litrov vody, má hrúbku 14 centimetrov a je vraj absolútne bezpečné. V susedstve akvária sa nachádzajú aj výbehy s hrôzostrašnými jaštermi z indonézskeho ostrova Komodo. Nechýbajú krokodíly, hady a v malých klietočkách uväznené škorpióny.

V džungli po povrazovom rebríku

Nad Oceanáriom sú ďalšie tri poschodia. Dostanete sa na ne buď klasicky po schodoch, alebo s troškou adrenalínu po lianových a povrazových mostíkoch. A ocitnete sa v dažďovom pralese. Okolo vás steká voda, ktorá zavlažuje bujnú tropickú vegetáciu. V nej sa skrývajú opice a na poslednom poschodí vo voliérach sú exotické vtáky. Ak vstúpite do otvorenej voliéry, papagáje lietajú okolo vás a ak máte šťastie, tak si vám i sadnú na plece.


Minerálna voda lieči svaly

Kúpeľom dodáva vodu studňa, ktorá bola vyvŕtaná v roku 1957 na podnet geológa, táto voda bola neskôr uznaná za liečivú. Vyvierajúca voda s teplotou 49 – 50 stupňov Celzia obsahuje jódové, brómové a mnohé ďalšie rozpustné soli. Jej liečivá sila sa využíva na rehabilitácie, reumatické choroby, choroby pohybového ústrojenstva, choroby svalov a šliach, ochorenia chrbtice a gynekologické choroby. Dopriať si v kúpeľoch môžete aj osviežujúcu a wellness masáž a masáž proti celulitíde, urobia vám tu lekárske vyšetrenie, vypotiť škodliviny môžete v saune a teplovzdušnej komore. (r)


Oceanárium stavali dva roky

Najnovší komplex Zelená pyramída a Oceanárium začali stavať v roku 2008. Budova je vysoká 16 metrov a kupola je vytvorená z materiálu, ktorý bol použitý aj na olympijských bazénoch v Pekingu. Celý komplex má plochu štyritisíc štvorcových metrov. Má štyri podlažia a súčasťou je aj obchod s africkými suvenírmi.


Rodiny majú zľavy

ZOO v Nyiregyháze je po Budapešti druhou najväčšou v Maďarsku. Od mesta je vzdialená šesť kilometrov v rekreačnej oblasti Sóstó. Rozprestiera sa na 24 hektároch. Je tu vyše 2 800 zvierat a okolo 250 druhov. Denne je otvorená od 9.00 do 19.00 hodiny. Vstupné je pre dospelého 2 200 forintov (7,85 eura), deti zaplatia 1 700 forintov (6,05 eura). Štvorčlenná rodina, čiže dvaja dospelí a dve deti zaplatia 7 300 forintov (26,10 eura). (mik)


Ceny v bufetoch:

  • Langoš s prílohami – 300 forintov (1,05 eura)
  • Haláslé – 800 forintov – (2,85 eura)
  • Perkelty – Od 650 do 1 000 forintov (2,30 – 3,55 eura)
  • Guláš – od 650 do 1 000 forintov (2,30 – 3,55 eura)
  • Káva – 150 forintov (0,50 eura)
  • Kukurica – 150 forintov (0,50 eura)
  • Zmrzlina – 150 forintov (0,50 eura)
  • Pivo čapované maďarské – 320 forintov (1,10 eura)
  • Malá sangria – 330 forintov (1,15 eura)
  • Domáca limonáda – 250 forintov (0,90 eura)