Reklama

Ničitelia mýtov: Vedci alebo blázni?

HVIEZDNY TÍM tvoria (zľava): Grant Imahara,
Jamie Hyneman, Kari Byron, Adam Savage a Tory Belleci.

Zdroj: Discovery Channel

Reklama

Myslíte, že auto, ktoré sa zrúti z útesu, vybuchne alebo guľka, ktorú vystrelíte do vody, môže zraniť človeka pod hladinou? Známe filmové triky a netradičné pokusy uvádzajú do skutočného života NIČITELIA MÝTOV.

Snažili sa čo najrýchlejšie zmraziť pivo či dokonca nájsť ihlu v kope sena. Milujú výbuchy všetkých možných aj nemožných predmetov a doslova sa vyžívajú v nebezpečenstve. Čím sú škody väčšie, tým lepšie. Presne podľa tohto sa riadia legendárni Ničitelia mýtov. Pomocou vedy odkrývajú pravdu, ktorá sa skrýva v pozadí populárnych mýtov a legiend.

Bláznivé experimenty

Siedma séria programu nominovaného na cenu Emmy je späť. Seriál televíznej stanice Discovery Channel skúma mýty, zaoberá sa návrhmi a názormi fanúšikov a ničitelia mýtov vyzbrojení novými dôkazmi a nápadmi sa často vracajú k starším experimentom. Od začiatku seriálu tento tím otestoval už viac ako 700 mýtov, uskutočnil takmer 2 300 experimentov, 711 explózií a zničil 104 vozidiel. A to všetko v mene vedy...

Moderátori seriálu Jamie Hyneman (53) a Adam Savage (42) spoločne so svojím tímom, ktorý tvoria stavbár Tory Belleci (39), umelkyňa Kari Byron (35) a elektrikár Grant Imahara (39), pri svojom výskume kombinujú vedecké metódy so svojou vlastnou zvedavosťou, čo ich pokusom dodáva jedinečný štýl. Tentoraz otestujú, či je možné guľkou zapáliť zápalku, alebo vyrobiť sviečku z ľudského ušného mazu. Ďalej si vyskúšajú potápanie v kontajneroch s odpadom, aby zistili, či sú vrecia s odpadkami skutočne ideálnou zmäkčujúcou hmotou na tvrdé pristátie.

Zle počuje

Väčšina pokusov sa natáča v kalifornskom San Franciscu, no niektoré časti vznikli v Austrálii. Seriál vznikol pod názvom Tall Tales or True v roku 2002 a pochádza z pera Petra Reesa. Hlavnými hrdinami a zároveň ničiteľmi mýtov sú už spomínaní Adam Savage a Jamie Hyneman. Prvý menovaný sa profesionálne venuje tvorbe špeciálnych efektov.

Rodený Newyorčan sa vybral v otcových šľapajach, ktorý spolupracoval na výrobe filmov, bol maliarom a grafikom. Adamova matka bola psychoterapeutka a umelecké nadanie zdedila aj jeho sestra Kate. Ako dieťa Adam daboval animované postavičky, ktoré nakreslil jeho otec. Neskôr pracoval ako stolár, grafik, návrhár hračiek či majiteľ galérie. Podieľal sa na špeciálnych efektoch vo filmoch Star Wars: Epizóda II či Matrix Reloaded. Spolu s kolegom Jamiem Hynemanom sa objavil aj v jednom diele populárnej kriminálky CSI.

Savage sa pred ôsmimi rokmi oženil. So svojou polovičkou Juliou zatiaľ deti nemajú, no z predchádzajúceho vzťahu má Adam synov dvojičky. Pre vrodenú chybu musí nosiť v ľavom uchu načúvací strojček, je skvelý žonglér a hlási sa k ateizmu.

Trpí akrofóbiou

Fúzatejší z dvojice Jamie Hyneman je americký expert na špeciálne efekty. Je jedným z tvorcov jedinečného kamerového systému, ktorý sa používa na športových podujatiach. Vlastní firmu na výrobu špeciálnych efektov, kde sa natáčajú aj Ničitelia mýtov.

Len pred pár týždňami mu filadelfská univerzita udelila čestný doktorát v oblasti strojárstva. V minulosti ho živili extrémne zamestnania – bol potápačom, špecialistom na prežitie v divočine, kapitán lode, ale aj jazykovedec, šéfkuchár či majiteľ obchodu s potrebami pre domácich miláčikov. Hyneman je už vyše 20 rokov ženatý s Eileen Walsh, ktorú spoznal na Panenských ostrovoch, kde vtedy pracoval. Tento odvážny veterán má však jednu veľkú slabinu, a tou je akrofóbia – strach z výšok.