Ale okrem týchto spoločných bodov existujú niektoré tradície, ktoré medzi ostatnými vynikajú.

V tomto článku sa dozviete o najneobvyklejších vianočných tradíciách na celom svete.

Zostaňte s nami až do konca a budete mať šancu urobiť si vianočný kvíz so skvelými cenami!

Teraz si pripravte pikantnú zázvorovú čokoládu, zapáľte si obľúbenú sviečku a naučte sa niečo nové o vianočných tradíciách po celom svete.

Krampus straší mladého chlapca
Zdroj: iStock

Krampus v Rakúsku: Nenechajte sa uniesť pred Vianocami

Čo získate, keď zmiešate kresťanské tradície s alpským folklórom?

Zjavne niečo neuveriteľne zaujímavé.

Krampus je mytologická bytosť z alpského folklóru, o ktorej sa hovorí, že počas Vianoc trestá deti.

Niektoré staré správy uvádzajú, že to bol spôsob, akým rodičia prinútili svoje deti, aby sa správali poslušne. Inak ich mal Krampus dokonca uniesť!

Krampusová tradícia je v Rakúsku živá, aj keď v súčasnosti našťastie menej drastickým spôsobom. Deti si každoročne 5. decembra dávajú topánky ku krbu a starajú sa o to, aby boli celý rok dobré.

Ak boli dobrí, tak im Mikuláš dá do topánok malý darček. Ak neboli takí dobrí, tak im Krampus dá kus uhlia alebo palicu!

Rodič s dieťaťom si užijú vianočný večierok s jedlom z KFC
Zdroj: iStock

KFC na vianočnú večeru? Áno prosím!

V súčasnosti veľa ľudí v Japonsku oslavuje Vianoce, ale nie je to štátny sviatok ako v mnohých iných krajinách sveta. Ale je tu jedna vec, ktorú my nerobíme: Na vianočnú večeru jedia KFC!

Ako sa to stalo?

Ako väčšina moderných zvykov, začalo to premyslenou marketingovou kampaňou. V 70. rokoch boli Vianoce pre Japoncov málo uznávaným sviatkom, väčšinou spájaným so Západom.

Obchodníci z KFC sa to rozhodli využiť a spojiť sviatok s tiež typicky západným zvykom jesť rýchle občerstvenie. Pri tejto príležitosti zverejnili špeciálne reklamy, ktoré predvádzali v KFC špeciálne vianočné menu.

Mnohí Japonci považovali za vhodné mať na západný sviatok stereotypné západné jedlo. Tak sa zrodila tradícia, ktorá trvá už takmer 50 rokov! Prežije ďalších 50?

Čarodejnica La Befana s pančuchou a sladkosťami v pozadí
Zdroj: iStock

Čarodejnica La Befana: Santov pomocník v Taliansku

Legenda o La Befana hovorí o starej čarodejnici, ktorá lieta na metle a dobrým deťom rozdáva sladkosti a zlým hrudy uhlia.

Neexistuje žiadny jasný náznak toho, ako moderná tradícia La Befana vznikla, existujú však niektoré skutočnosti, ktoré sa vo väčšine príbehov opakujú.

Mnohé legendy napríklad hovoria, že La Befana bola najprv obyčajná chudobná žena, ktorá sa vydala s tromi mudrcami obdarovať Ježiška. Jej cesta sa však nikdy neskončila. Pravdepodobne to ovplyvnilo jej desivý a zanedbaný vzhľad. Napriek tomu v hĺbke duše La Befana nikdy nestratila svoje dobré úmysly. Preto deti každoročne odmeňuje.

Tradícia La Befana je vianočná tradícia oslavovaná v Taliansku, ale aj v iných častiach Európy. Aj Krampus v Rakúsku nejako súvisí s týmto zvykom. Obaja odmeňujú dobre sa správajúce deti a nechávajú hrudky uhlia pre nezbedníkov ako naši čerti!

Vianoce v Indii: Banánové stromy, Biryani a svetlá na strechách

V Indii, kde je kresťanov len asi 2,3 percenta obyvateľstva, sú Vianoce viac o stretávaní sa rodiny a priateľov ako o dodržiavaní náboženstva.

Krajina má však svoje jedinečné vianočné tradície. Obľúbené je zdobenie banánovníkov a mangovníkov.
Okrem zdobenia banánovníkov a mangovníkov si mnohí indickí kresťania zdobia svoje domovy aj svetielkami. Predpokladá sa, že táto tradícia začala v 19. storočí, keď kresťanskí misionári prvýkrát priniesli elektrické svetlá do Indie. Dnes je bežným javom vidieť počas vianočného obdobia domy a kostoly vyzdobené farebnými svetlami.

Ďalším je príprava špeciálnych vianočných jedál, ako je ovocný koláč alebo biryani, ryžové jedlo, ktoré sa zvyčajne pripravuje s kuracím alebo jahňacím mäsom. Často sa podáva s prílohou Raita, omáčkou na báze jogurtu.

Hľadáte skvelý darček?

Vianoce sú tiež časom oceňovania rozmanitosti. Aj keď hovoríme o rôznych tradíciách a kultúrach, skutočne sa učíme, že máme spoločného viac, než si myslíme.

Tieto Vianoce posilnime tento pocit. Darček, ktorý s tým môže pomôcť, je prekladač hovoreného slova Vasco Translator V4. Toto zariadenie vám umožňuje porozumieť dokonca 108 jazykom.

A čo viac, prichádza s bezplatným doživotným prístupom na internet. Je to preto, že automatický prekladač Vasco Translator V4 má vstavanú SIM kartu, ktorá sa pripája v takmer 200 krajinách bez skrytých nákladov!

Prekladač hovoreného slova sa dodáva s prekladačom reči, fotografií a textu a okrem toho môžete prekladať konverzácie a učiť sa novú slovnú zásobu pomocou špecializovanej aplikácie.

Cestujú vaši blízki radi? Alebo možno máte rodinu v zahraničí? Nech láska a porozumenie vydržia tieto Vianoce celý rok, no a k tomu vám pomôže automatický prekladač Vasco Translator V4!

Overte si, čo viete o Vianociach

Zaujal vás tento článok? Našťastie to nie je všetko, čo pre vás máme.

Presne ako sme povedali, dnes vám dávame šancu vyhrať skvelé ceny tým, že si urobíte špeciálny vianočný kvíz. Nájdete ho tu.

Ak sa vám podarí správne odpovedať aspoň na 7 otázok, máte šancu vyhrať skvelé ceny!

Ktovie, čo bude tento rok ležať pod vašim vianočným stromčekom?

Veselé Vianoce!